Իրանը պլանավորել Է յուրաքանչյուր ամիս հարստացված ուրանի պաշարներն ավելացնել 200 կիլոգրամով
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանը ներկայում ունի 800 կիլոգրամ հարստացված ուրան, եւ յուրաքանչյուր ամիս դրա պաշարները կավելանան մոտավորապես 200 կիլոգրամով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, դեկտեմբերի 23-ին հայտնել Է հանրապետության Ատոմային Էներգիայի կազմակերպության ղեկավար Ալի Աքբար Սալեհին, որի խոսքը մեջբերել են իրանական ԶԼՄ-ները:
Իրանական միջուկային խնդրի կարգավորման Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրով Իրանին թույլատրվում Էր ունենալ 300 կիլոգրամ ցածրհարստացված ուրան, իսկ ավելացուկները նա պարտավոր Էր ուղարկել արտասահման:
Հարցին՝ որոշել Է արդյոք Իրանը ուրանի հարստացման մակարդակը բարձրացնել մինչեւ 20 տոկոս, Սալեհին պատասխանել Է, որ իր կազմակերպությունը «դա անելու դժվարություն չունի, եթե ստանա համապատասխան ցուցում»:
«Բայց ես չեմ կարող ասել՝ ընդունվել Է նման որոշում, թե ոչ: Այդ որոշումը պետք Է ընդունեն երկրի ղեկավարները, նախագահը»,-նշել Է կազմակերպության ղեկավարը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Иран запланировал ежемесячно увеличивать запасы обогащенного урана на 200 кг
Иран располагает в настоящее время 800 кг обогащенного урана, и каждый месяц его запасы будут увеличиваться примерно на 200 кг, сообщил в понедельник глава Организации по атомной энергии республики Али Акбар Салехи, слова которого приводят иранские СМИ.
Совместным всеобъемлющим планом действий (СВПД) по урегулированию иранской ядерной проблемы Ирану разрешалось иметь 300 кг низкообогащенного урана, а излишки он должен был отправлять за рубеж, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
На вопрос о том, решил ли Иран повысить уровень обогащения урана до 20%, Салехи ответил, что у его организации "нет проблем сделать это в случае получения соответствующего указания".
"Но я не могу говорить, принято такое решение или нет. Такое решение должны принимать руководители страны, президент", - отметил глава организации, которого цитируют иранские СМИ.