ԱՄՆ-ը հրաժարվել Է Իրանի դեմ պատժամիջոցներից բացառություններ անել երրորդ երկրների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգները Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցներից ոչ մի կարգի բացառություն չի անում երրորդ երկրների համար եւ դրանք կկիրառի ցանկացած գործունեության դեպքում, որն ամերիկյան կողմն արգելված Է համարում: Դեկտեմբերի 19-ին օտարերկրացի լրագրողների համար կայացած ճեպազրույցում այդ մասին հայտարարել Է Իրանի հարցերով ԱՄՆ-ի հատուկ ներկայացուցիչ Բրայան Հուքը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք պատժամիջոցներ ենք կիրառում ցանկացած գործունեության նկատմամբ, որը ենթակա Է պատժամիջոցների: Դա Է մեր քաղաքականությունը, եւ այն կիրառվում Է բոլոր դեպքերում, դրանից ոչ մի կարգի բացառություններ չկան»,- ասել Է նա՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչ կերպ կարող են խուսափել ամերիկյան պատժամիջոցներից տարածաշրջանի մյուս երկրները, որոնք ցանկանում են հարաբերություններ զարգացնել Իրանի հետ, օրինակ, Ռուսաստանը կամ Ադրբեջանը:
«Որոշ դեպքերում մենք ուղղակիորեն պատժամիջոցներ ենք սահմանում Իրանի ֆիզիկական եւ իրավական անձանց դեմ, բայց կան նաեւ երկրորդային պատժամիջոցներ»,- պարզաբանել Է ամերիկացի դիվանագետը: «Հիմնական եւ երկրորդային պատժամիջոցների այդ քաղաքականությունը գոյություն ունի արդեն որոշ ժամանակ, եւ մենք իրականում ոչ մի կարգի բացառություններ չենք անում դրանից»,- հավելել Է Հուքը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

США отказались делать исключения из санкций против Ирана для третьих стран
Соединенные Штаты не делают никаких исключений из санкций в отношении Ирана для третьих стран и будут применять их в случае любой деятельности, которую американская сторона считает запрещенной. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил в четверг на брифинге для иностранных журналистов спецпредставитель США по Ирану Брайан Хук.
"Мы вводим санкции применительно к любой деятельности, которая подпадает под санкции. Такова наша политика, и она применяется во всех случаях, никаких исключений из нее нет", - сказал он, отвечая на вопрос о том, каким образом могут избежать американских санкций другие страны в регионе, которые хотят выстраивать отношения с Ираном, например Россия или Азербайджан.
"В некоторых случаях мы напрямую вводим санкции против физических и юридических лиц из Ирана, но есть также вторичные санкции", - пояснил американский дипломат. "Эта политика первичных и вторичных санкций существует уже какое-то время, и мы на самом деле не делаем никаких исключений из нее", - добавил Хук.