Իրանը նորագույն ցենտրիֆուգներ Է փորձարկում միջուկային գործարքի շրջանակից դուրս. Հասան Ռոհանի
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թեհրանը ներկայում ուրանի հարստացման IR-9 նորագույն ցենտրիֆուգի փորձարկումներ Է իրականացնում: Այդ մասին դեկտեմբերի 18-ին հայտնել Է Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին, որը գտնվում Է Մալայզիայում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Չնայած պատժամիջոցներին եւ տնտեսական ճնշմանը, մենք առաջ ենք շարժվում միջուկային ոլորտում: Այսօրվա դրությամբ մեզ մոտ աշխատում են IR-6 նոր ցենտրիֆուգները, IR-9 ցենտրիֆուգները փորձարկումներ են անցնում»,-ասել Է Ռոհանին, որի խոսքը մեջբերված Է նրա պաշտոնական կայքում:
Իրանի ատոմային Էներգիայի կազմակերպության ղեկավար Ալի Աքբար Սալեհին ավելի վաղ հայտարարել Է, որ ուրանի հարստացման IR-9 նորագույն ցենտրիֆուգի հզորությունը, որի վրա աշխատում Է Իրանը, 50 անգամ ավելի մեծ Է IR-1 հիմնական ցենտրիֆուգից:
Reuters գործակալությունը, վկայակոչելով ՄԱԳԱՏԷ-ի զեկույցը, հայտնել Է, որ Իրանի միջուկային օբյեկտներում արդեն տեղակայված են IR-9 տիպի ցենտրիֆուգներ, ինչպես նաեւ մի շարք ուրիշներ, որոնք նախատեսված չեն միջուկային գործարքով, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Иран объявил об испытании центрифуг вне рамок ядерной сделки
Тегеран в настоящий момент проводит испытания новейшей центрифуги IR-9 по обогащению урана, сообщил в среду президент ИранаХасан Роухани, который находится в Малайзии.
"Несмотря на санкции и экономическое давление, мы прогрессируем в ядерной сфере. На сегодняшний день у нас работают новые центрифуги IR-6, центрифуги IR-9 проходят испытания", - сказал Роухани, чьи слова приводятся на егоофициальном сайте.
Глава Организации атомной энергииИрана(ОАЭИ) Али Акбар Салехи ранее заявлял о том, что мощность новейшей центрифуги для обогащения урана IR-9 , над которой работает Иран, в 50 раз выше основной центрифуги IR-1, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Агентство Рейтер со ссылкой на доклад МАГАТЭ сообщало, что на ядерных объектах Ирана уже установлены центрифуги типа IR-9, а также ряд других, не предусмотренных ядерной сделкой.