Ֆրանսիայում, ութերորդ օրն Է՝ շարունակվում Է տրանսպորտի աշխատողների գործադուլը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի մայրաքաղաք տանող ճանապարհներին ավտոմոբիլային խցանումներն ավելի քան 400 կիլոմետրի են հասնում տրանսպորտի աշխատողների համազգային գործադուլի ութերորդ օրը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, դեկտեմբերի 12-ին հայտնել Է France Info ռադիոկայանը:
Նրա տվյալներով՝ ութերորդ օրն անընդմեջ Փարիզի մետրոյի 16 ուղեգծերից չեն գործում տասը, եւս չորսը ուղեւորներին ընդունում են միայն պիկ ժամերին: Մշտապես աշխատում են միայն մետրոյի լիովին ավտոմատացված երկու ուղեգծեր:
Դեկտեմբերի 12-ին գործադուլավորներն ամբողջությամբ արգելափակել են մայրաքաղաքի ավտոբուսների վեց հավաքակայան եւ մասնակիորեն՝ եւս տասը: Փարիզում առավոտյան երթուղիներ են դուրս եկել տրամվայների ու ավտոբուսների կեսից պակասը: TGV ճեպընթացների միայն քառորդ մասն Է երկաթուղային հաղորդակցություն ապահովում Ֆրանսիայի խոշոր քաղաքների միջեւ:
RER քաղաքային Էլեկտրագնացքների թիվը բնականոն առավոտվա համեմատությամբ կրճատվել Է կիսով չափ: Փարիզի տարածաշրջանում երթեւեկում Է մերձքաղաքային Էլեկտրագնացքների ու գնացքների ոչ ավելի, քան 25 տոկոսը: Դեկտեմբերի 11-ին Ֆրանսիայի վարչապետ Էդուար Ֆիլիպը հանդես Է եկել կենսաթոշակային համակարգի նախատեսվող բարեփոխման առանձնահատկությունների շարադրմամբ: Նա հայտնել Է, որ առաջիկա տարիներին թոշակներն ամբողջ ծավալով հնարավոր կլինի ստանալ ոչ թե 62, այլ 64 տարեկանից: Կչեղարկվեն ներկայում գոյություն ունեցող երկու տասնյակ հատուկ կենսաթոշակային ռեժիմներ, ինչի հետեւանքով իրենց արտոնություններից եւ վաղ կենսաթոշակի անցնելուց կզրկվեն, մասնավորապես, պետական տրանսպորտային ձեռնարկությունների աշխատողները:
Դա առաջ Է բերել արհմիությունների բուռն վրդովմունքը: Նրանք անհապաղ հայտարարել են, որ ոչ միայն կշարունակեն, այլեւ «կխստացնեն» գործադուլները: Մասնավորապես, երկրում բողոքների խոշոր համազգային օր կանցկացվի դեկտեմբերի 17-ին: Կա այն բանի հավանականությունը, որ գործադուլները կշարունակվեն նաեւ Սուրբծննդյան տոների օրերին: Դեկտեմբերի 12-ին այս սպառնալիքով հանդես Է եկել Աշխատանքի համընդհանուր կոնֆեդերացիան, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: пробки на подъездах к Парижу из-за забастовки транспортников растянулись на 400 км
Автомобильные пробки на дорогах, ведущих в столицу Франции, растянулись на более чем 400 км в восьмой день общенациональной забастовки работников транспорта. Как передает Арменпресс, об этом сообщила в четверг радиостанцияFrance Info.
По ее данным, восьмой день подряд из 16 линий парижского метро полностью закрыты 10, еще четырепринимают пассажиров лишь в часы пик. Постоянно работают только две полностью автоматизированные линии подземки.
В четверг забастовщики полностью блокировали шестьавтобусных парков столицы и частично - еще 10. Полиции с трудом удается отогнать забастовщиков от тех автобусов, водители которых все же пытаются вывести машины в рейс. Не хватает тех автобусов, которыми власти обещали заменить отмененные рейсы на железной дороге. В целом в столице утром курсирует менее половины трамваев и автобусов
Лишь четверть высокоскоростных экспрессов TGV обеспечивают железнодорожное сообщение между крупнейшими городами Франции. Не более четверти других экспрессов вышли на другие линии. Число городских электричек RER сократилось вполовину по сравнению с нормальным днем. В парижском районе курсирует не более 25% пригородных электричек и поездов.
В среду премьер-министр Франции Эдуар Филиппвыступилс подробным изложением особенностей намечаемой реформы пенсионной системы. Он сообщил, что в ближайшие годы в полном объеме пенсии возможно будет получать не с 62 лет, а с 64 лет. Будут отменены ныне существующие два десятка особых пенсионных режимов, в результате чего своих льгот и раннего выхода на пенсию лишатся, в частности, работники государственных транспортных предприятий.
Это вызвало бурное возмущение профсоюзов. Они немедленно заявили, что не только продолжат, но и "ужесточат" забастовки. В частности, крупный общенациональный день протестов состоится в стране во вторник, 17 декабря. Существует вероятность того, что забастовки продолжатся и в дни рождественских праздников. С такой угрозой выступил в четверг профсоюз Всеобщая конфедерация труда.