Մարվեց և շրջանառության մեջ դրվեց նամականիշ` նվիրված գրող Հրաչյա Հովհաննիսյանի հոբելյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայտնի բանաստեղծ, արձակագիր, թարգմանիչ և հրապարակախոս Հրաչյա Հովհաննիսյանի 100-ամյակի կապակցությամբ «ՀայՓոստ»-ը մարեց և շրջանառության մեջ դրեց «Մեծանուն հայեր. Հրաչյա Հովհաննիսյանի ծննդյան 100-ամյակը» թեմայով նամականիշը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`նամականիշի մարման հանդիսավոր արարողությունը տեղի ունեցավ դեկտեմբերի 11-ին Հայաստանի գրողների միությունում:
Մարումն իրականացրին «ՀայՓոստ» ՓԲԸ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հայկ Ավագյանը, Հայաստանի գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանը, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը, կրտսեր Հրաչյա Հովհաննիսյանը և Հայաստանի ֆիլատելիստների միության նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:
«Հրաչյա Հովհաննիսյանը մեծատաղանդ բանաստեղծ էր, որին շատ էին սիրում, և նրա հոբելյանի կապակցությամբ այսօր ծաղիկներ խոնարհեցինք նրա գերեզմանին, օրը նշանավորեցինք Տերյան, 59 հասցեում Հովհաննիսյանի հիշատակը հավերժացնող հուշատախտակի բացմամբ: Նախատեսում ենք հաջորդ տարվա սկզբին Գրողների միության մեծ դահլիճում նշել Հովհաննիսյանի 100-ամյակը` գրողների շրջանակում, իսկ հետո պետական, կառավարական հանդիսություն կիրականացվի»,-տեղեկացրեց Էդվարդ Միլիտոնյանը:
120 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով նամականիշը տպագրված է Ֆրանսիայի «Cartor» տպագրատանը` 60 000 տպաքանակով: Նամականիշի դիզայնի հեղինակն է «ՀայՓոստ» ՓԲԸ-ի դիզայներ Դավիթ Դովլաթյանը:
Նամականիշի վրա պատկերված է Հրաչյա Հովհաննիսյանը: Նամականիշի խորապատկերին ներկայացված են հատվածներ հեղինակի բանաստեղծություններից:

Погашена и выпущена в обращение почтовая марка, посвященная юбилею писателя Грачья Ованнисяна
В связи со 100-летием известного поэта, прозаика, переводчика и публициста Грачья Ованнисяна “Айпост” погасил и ввел в оборот почтовую марку “Выдающиеся армяне. 100-летие со дня рождения Грачья Ованнисяна”.
Как передает Арменпресс, церемония гашения марки состоялась 11 декабря в Союзе писателей Армении.
Погашение осуществили генеральный исполнительный директор ЗАО “Айпост” Айк Авагян, председатель Союза писателей Армении Эдвард Милитонян, министр высокотехнологичной промышленности Акоп Аршакян, младший Грачья Ованнисян и председатель Союза филателистов Армении Овик Мусаелян.
“Грачья Ованнисян был талантливым поэтом, которого очень любили, и в связи с его юбилеем мы сегодня возложили цветы к его могиле, ознаменовали день открытием мемориальной доски, увековечивающей память Ованнисяна, по адресу Теряна, 59. Мы планируем в начале следующего года в Большом зале Союза писателей отметить 100-летие Ованнисяна, а затем будет проведено и и правительственное торжество”, - сообщил Эдвард Милитонян.
Почтовая марка с номиналом 120 драм напечатана в издательстве “Cartor” во Франции тиражом 60 000. Автор дизайна марки дизайнер ЗАО “Айпост” Давид Довлатян.