Առաջին անգամ հայ դպրոցականները կմասնակցեն Գիտության համաշխարհային փառատոնին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության նախաձեռնությամբ այս ուսումնական տարվա ընթացքում առաջին անգամ Հայաստանի ավագ դպրոցների աշակերտները հնարավորություն կունենան իրենց նորարարական գաղափարները ներկայացնել 2020 թվականի մայիսին ԱՄՆ-ում կազմակերպվող Intel միջազգային գիտատեխնիկական փառատոնին, որի մրցանակային ֆոնդը կազմում է 5 մլն ԱՄՆ դոլար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, նախարարությունը տեղեկացնում է, որ աշխարհի ավելի քան 75 երկրների շուրջ 1800 աշակերտների համախմբող այս փառատոնին մասնակցելու համար հայ պատանիները կներկայացնեն իրենց հետազոտական ծրագրերը, որոնք հանրապետական փուլում կանցնեն միջազգային չափանիշներին համապատասխան գնահատում: Արդյունքում՝ հաղթող նախագիծը կներկայացնի Հայաստանը Գիտության համաշխարհային փառատոնին։
Այդ նպատակով ԿԳՄՍ նախարարությունում տեղի է ունեցել 80 ավագ և հիմնական դպրոցների ուսուցիչների վերապատրաստում, որի ընթացքում վերջիններիս են ներկայացվել հաջողված ծրագիր մշակելու հմտությունները: Նախարարի խորհրդական Գոհար Մամիկոնյանը նշել է, որ փառատոնի նպատակն է՝ դպրոցահասակ երիտասարդների շրջանում գիտական հետազոտությունների նկատմամբ հետաքրքրության սերմանումը, խմբային աշխատանքի, նորարարական ծրագրերի իրականացման և դրանց ներկայացման հմտությունների զարգացումը: «Այս նախագիծը գիտությունը երիտասարդացնելու մեր առաջին նախաձեռնությունն է՝ գիտությունը բերել դպրոց և աշակերտին հնարավորություն տալ զարգացնել իր համապատասխան հմտությունները, վաղ տարիքից սովորել հետազոտել ու ստեղծել նորը: Փառատոնի անցկացմամբ ոչ միայն փորձելու ենք բարձրացնել մեր երեխաների հետաքրքրությունը գիտության նկատմամբ, այլ նաև վեր հանելու դպրոցներում մեր ունեցած ներուժը: Բացի դա, «Քո արվեստը դպրոցում» նախագծի նմանությամբ նախարարությունը նախաձեռնել է «Գիտությունը դպրոցում» ծրագիրը, որը կմեկնարկի 2020 թվականին: Ծրագրի շրջանակում գիտնականները կայցելեն դպրոց և կներկայացնեն իրենց փորձը: Նախատեսվում է, որ աշակերտները ևս հնարավորություն կունենան այցելել գիտահետազոտական ընկերություններ և տեսնել՝ ինչպես են աշխատում գիտնականները և հասկանալ՝ արդյոք իրենց ապագան տեսնում են գիտության ոլորտում»,-նշել է Գոհար Մամիկոնյանը՝ ընդգծելով, որ մեր աշակերտները մեծ հետաքրքրություն ունեն գիտության նկատմամբ, պարզապես նրանց համար բավարար հնարավորություններ չեն ստեղծվել:
Կազմակերպչական հարցերում նախարարությանն աջակցում է Ամերիկահայ ճարտարագետների և գիտնականների ընկերակցությունը, որի ներկայացուցիչները ուսուցիչներին են ներկայացրել հաջողված ծրագրի մշակման հմտությունները:
Անհատական կամ հետազոտական խմբերը (մինչև 3 աշակերտ), գիտական ղեկավարի և խորհրդատուի աջակցությամբ, իրենց կողմից առաջադրված գիտահետազոտական ծրագրերով կմրցեն 22 բնագավառում, որոնց շարքում են՝ մաթեմատիկան, ֆիզիկան, աստղագիտությունը, կենսաքիմիան, ռոբոտիկան, բնապահպանական ճարտարագիտությունը, կենսաբժշկական և առողջապահական գիտությունները, համակարգերի ծրագրավորումը, կենսաինֆորմատիկան այլն:

Армянские школьники впервые примут участие во Всемирном фестивале науки
По инициативе Министерства НОКС впервые в этом учебном году ученики старших школ Армении получат возможность представить свои инновационные идеи на Международном научно-техническом фестивале “Intel”, который пройдет в США в мае 2020 года. Его призовой фонд - 5 млн долларов США.
Как передает «Арменпресс», министерство сообщило, что для участия в этом фестивале, объединяющем около 1800 учеников из более чем 75 стран мира, армянские юноши и девушки должны представить свои исследовательские программы, которые на республиканском этапе получат оценку, соответствующую международным стандартам. В результате, победивший проект представит Армению на Всемирном фестивале науки.
С этой целью в Министерстве НОКС прошла переквалификация учителей 80 старших и основных школ, в ходе которой им были представлены навыки разработки успешной программы. Советник министра Гоар Мамиконян отметила, что цель фестиваля - привить школьникам интерес к научным исследованиям, развить навыки групповой работы, реализации инновационных программ и их представления. Этот проект - наша первая инициатива по омоложению науки. Мы хотим привести науку в школу и дать ученику возможность развить свои навыки, с раннего возраста научиться изучать и создавать новое. Проводя этот фестиваль, мы пытаемся повысить интерес наших детей к науке и выявить наш потенциал в школах. Кроме этого, по аналогии с проектом “Твое искусство в школе” министерство инициировало программу “Наука в школе”, которая стартует в 2020 году. В рамках программы ученые будут посещать школы и представлять свой опыт. Планируется, что ученики также смогут посещать научно-исследовательские компании, видеть, как работают ученые и понять, видят ли они свое будущее в сфере науки”, - отметила Гоар Мамиконян, подчеркнув, что наши ученики проявляют большой интерес к науке, просто для них не созданы достаточные возможности.
В организационных вопросах Министерству содействует Ассоциация инженеров и ученых - армян США, представители которой представили учителям навыки разработки успешной программы.
Индивидуальные или исследовательские группы (до 3 учеников), при поддержке научного руководителя и консультанта, будут соревноваться в 22 областях, среди них: математика, физика, астрономия, биохимия, роботика, экологическая инженерия, биомедицинские и медицинские науки, программирование систем, биоинформатика и др.