ԵԱՀԿ ԽՎ-ն երկխոսության խթանման լավ հարթակ է. վարչապետն ընդունել է Գեորգի Ծերեթելիին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Գեորգի Ծերեթելիին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը նշել է, որ ԵԱՀԿ-ն մեր երկրի կարևոր գործընկերն է ոչ միայն երկկողմ համագործակցության, այլև այն առումով, որ կազմակերպության շրջանակում է գործում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման մանդատ ունեցող Մինսկի խմբի համանախագահությունը: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է համագործակցությունը ԵԱՀԿ ԽՎ-ի շրջանակում և նշել, որ այն երկխոսության խթանման լավ հարթակ է: Կառավարության ղեկավարը հույս է հայտնել, որ ԵԱՀԿ-ն կշարունակի իր հետևողական գործունեությունը տարածաշրջանում հակամարտությունների կարգավորման և փոխվստահության մթնոլորտի ձևավորման ուղղությամբ և ներկայացրել ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ ՀՀ կառավարության դիրքորոշումն ու տեսակետները:
Գեորգի Ծերեթելին բարձր է գնահատել ՀՀ խորհրդարանական պատվիրակության ակտիվ մասնակցությունը ԵԱՀԿ ԽՎ աշխատանքներին: Գեորգի Ծերեթելին ողջունել է մեր երկրում տեղի ունեցող բարեփոխումները, այդ թվում՝ դատաիրավական ոլորտում, ընտրական գործընթացների կազմակերպման, մարդու իրավունքների պաշտպանության, խոսքի ազատության ամրապնդման և այլ ուղղություններով: Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտությանը՝ ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահը վերահաստատել է խաղաղ կարգավորմանը հասնելու ուղղությամբ իր ղեկավարած կառույցի դիրքորոշումը և ընդգծել խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի ստեղծման անհրաժեշտությունը:

YEREVAN, NOVEMBER 26, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received President of the Parliamentary Assembly of the OSCE George Tsereteli.
As ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister of Armenia, the PM noted that the OSCE is an important partner for Armenia also for the reason that the Minsk Group Co-chairs’ format dealing with Nagorno Karabakh conflict operates in the sidelines of the OSCE. Nikol Pashinyan highlighted the cooperation in the sidelines of the OSCE PA, noting that it’s a good platform for fostering dialogue. The PM hoped that the OSCE will continue its consistent efforts in the direction of settlement of regional conflicts and establishment of atmosphere of confidence and presented the position and approaches of the Armenian Government on NK issue.
George Tsereteli highly assessed the active participation of the Armenian parliamentarians in the works of the OSCE PA. He saluted the reforms taking place in Armenia. Referring to NK conflict, the President of the OSCE PA reaffirmed the position of the institution led by him aimed at reaching a peaceful settlement and emphasized the importance of the establishment of peace-oriented atmosphere.