Լեգենդար հետախույզ, իսկական հայրենասեր. Փաշինյանը՝ Գոհար Վարդանյանի մահվան կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել սովետական հայտնի հետախույզ Գոհար Վարդանյանի ընտանիքի անդամներին։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հեռագրում, մասնավորապես, ասված է.
«Խոր վշտով տեղեկացա սովետական հայտնի հետախույզ Գոհար Վարդանյանի մահվան մասին:
Կյանքից հեռացել է լեգենդար հետախույզ, իսկական հայրենասերը, պայծառ ու արտառոց անձնավորություն: Նա եղել է հետախուզական պատմության փայլուն գործողությունների մասնակից: Մեծ հոգու տեր մարդ, ով իր ամուսնու՝ Գևորգ Վարդանյանի հետ միասին, իր ամբողջ կյանքը նվիրել է հայրենիքի ծառայությանը և պաշտպանությանը:
Ողջ կյանքի ընթացքում Գևորգյանների ընտանիքը կապ էր պահպանում Հայաստանի հետ՝ բոլոր առումներով օգնելով երկրի կայացմանն ու ամրապնդմանը:
Լեգենդար հետախույզի և նրա սխրանքների մասին հիշատակը վառ կմնա հայ ժողովրդի բազմաթիվ սերունդների սրտերում՝ իրական հայրենասիրության դասեր տալով ապագա սերունդներին:
Ամբողջ հայ ժողովրդի և անձամբ իմ անունից խորին ցավակցություն եմ հայտնում Գոհար Վարդանյանի բոլոր հարազատներին և ընկերներին»:

Никол Пашинян направил телеграмму соболезнования по случаю кончины Гоар Варданян
Премьер-министр Никол Пашинян направил телеграмму соболезнования членам семьи великой советской разведчицы Гоар Варданян. Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, в послании, в частности, говорится:
Со скорбью воспринял печальную весть о кончине великой советской разведчицы Гоар Варданян.
Ушел из жизни - легендарный разведчик, настоящий патриот своей страны, яркая и неординарная личность. Она была участником блестящих операций, которые вошли в историю разведки. Человек большой души, который, наравне со своим супругом Геворком Андреевичем, посвятил всю свою жизнь служению и защите Родины.
В течение всей своей жизни семья Геворгян сохраняла связь с Арменией, всеми силами помогая становлению и укреплению страны.
Память о легендарной разведчице и ее подвигах будет жив в сердцах многих поколений армянского народа, давая уроки истинного патриотизма грядущим поколениям.
От имени всего армянского народа и от себя лично выражаю самые глубокие соболезнования всем родным и близким Гоар Левононвы”.