Կյանքից հեռացել է բանաստեղծ Յուրի Սահակյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կյանքի 82-րդ տարում վախճանվել է բանաստեղծ, թարգմանիչ, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ Յուրի Սահակյանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում տեղեկացրել է Հայաստանի գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանը:
«Վաստակաշատ գրողի, մանուկների և բոլոր ընթերցողների սիրելի բանաստեղծի ու բարեկամի, հրաշալի գործընկերոջ և մարդու հիշատակը միշտ վառ կմնա նրան ճանաչողների ու մտերիմների սրտերում»,-գրել է Միլիտոնյանը:
Գրականագետ Արքմենիկ Նիկողոսյանն էլ «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում նշել է, որ, երբ ուսումնասիրել է 1960-ականներին ասպարեզ իջած բանաստեղծների գործերը, սկզբում իրեն ամենաշատը հենց Յուրի Սահակյանն է տպավորել, հատկապես՝ «Իմ դիմանկարը» բանաստեղծությունը: Նիկողոսյանը սոցիալական ցանցում մի հատված է տեղադրել վերոնշյալ բանաստեղծությունից.
Նկարեցեք ինձ ահա այսպես
երիտասարդ,
միջակից բարձր հասակով,
20-րդ դարի ֆոնի վրա,
աչքերում վիշտը 41 թվի
և հրճվանքը տիեզերական վաղվա:
Ես այն սերունդն եմ,
ում հայրերը չծերացան
տանը, առօրյա հոգսերի մեջ:
ով բոլոր գրքերը կարդաց
պատերազմի մասին՝
հայրերին գտնելու հույսով
ու հասկացավ, որ գրքերը հորինված են:
Հարկավոր էր նրանց փնտրել կյանքում:
Ու գնաց հայրերի հետքերով:
Քաղաքացիական հոգեհանգիստը տեղի կունենա նոյեմբերի 26-ին, ժամը 18-ից, «Սան Լազարոս» սգո սրահում (հասցեն՝ Լուկաշին 152, Շահումյանի գերեզմանատան հարևանությամբ), հուղարկավորությունը՝ նույն հասցեից, նոյեմբերի 27-ին, ժամը 13:00-ին։
Յուրի Սահակյանը ծնվել է 1937 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի Մարտակերտի շրջանի Չայլու գյուղում։ Ավարտել է Երևանի պետական համալսարանի բանասիրական ֆակուլտետը: Մասնակցել է Մոսկվայի Մ. Գորկու անվան գրականության ինստիտուտին կից բարձրագույն գրական դասընթացներին։ Աշխատել է Երևանի հեռուստատեսության ստուդիայում, «Հայրենիքի ձայն» շաբաթաթերթում, Հայաստանի գրքասերների ընկերությունում, «Սովետական գրող» և «Արևիկ» հրատարակչություններում։
Յուրի Սահակյանը հեղինակ է երեք տասնյակից ավելի բանաստեղծական ժողովածուների (մեծ մասը՝ գրված մանուկների համար)։ Նրա բանաստեղծությունների հիման վրա գրվել են բազմաթիվ երգեր։
Ընթերցողների կողմից սիրված բանաստեղծությունների ու երգերի համար Յուրի Սահակյանն արժանացել է ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործչի և Արցախի Հանրապետության մշակույթի և արվեստի վաստակավոր գործչի կոչումների, «Ոսկե եղեգ» պետական գրական առաջին կարգի մրցանակի, «Մովսես Խորենացի» մեդալի։

Ушел из жизни поэт Юрий Саакян
Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook сообщил председатель Союза писателей Армении Эдвард Милитонян.
“Память о заслуженном писателе, любимом поэте детей и всех читателей, прекрасном коллеге, товарище и человеке всегда останется яркой в сердцах тех, кто его знал его и был близок с ним”, - написал Милитонян.
Литературовед Аркменик Никогосян на своей странице в Facebook отметил, что когда он изучал произведения поэтов, появившихся на арене в 1960-х годах, его больше всего впечатлил именно Юрий Саакян, особенно его стихотворение “Мой портрет”. Никогосян в социальной сети разместил отрывок из вышеуказанного стихотворения.
Гражданская панихида состоится 26 ноября в 18: 00, в зале траурных церемоний “Сан Лазарос” по адресу: Лукашин 152, рядом с Шаумянским кладбищем, похороны - с того же адреса, 27 ноября в 13:00.
Юрий Саакян родился в 1937 году в селе Чайлу Мартакертского района Нагорного Карабаха. Окончил филологический факультет Ереванского государственного университета. Был слушателем Высших литературных курсов при Институте литературы им. М. Горького. Юрий Саакян работал на ереванской телестудии, в еженедельнике “Айреники дзайн”, Компании книголюбов Армении, в издательствах “Советский писатель” и “Аревик”.
Юрий Саакян является автором более трех десятков поэтических сборников - большая часть написана для детей. На основе его стихов было написано множество песен.
За полюбившиеся стихи и песни Юрий Саакян был удостоен звания Заслуженного деятеля культуры РА и Заслуженного деятеля культуры и искусства Республики Арцах, Государственной литературной премии “Воске ехег” первой степени», медали “Мовсес Хоренаци”.