Տուժած սիրիացիներին օգնելը հայերի համար բարոյական պարտականություն է. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանին մտահոգում է Սիրիայի տարածք թուրքական ներխուժումը: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Corriere della Sera» թերթի հետ հարցազրույցում նշել է, որ Հայաստանը դատապարտել է այն և գտնում է, որ միջազգային հանրությունը պետք է քայլեր ձեռնարկի, որպեսզի այսօր Սիրիայում գտնվող թուրքական ուժերը հետ տարվեն թուրքական տարածք:
Խոսելով Սիրիայում պատերազմական գործողությունների հետևանքով ի հայտ եկած փախստականների խնդրից՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանն այս ընթացքում 20 հազար սիրիացի փախստական է ընդունել:
«Բնակչության թվաքանակի հետ հարաբերակցությունը հաշվի առնելով՝ ընդունած փախստականների թվով մենք 3-րդ տեղում ենք: Մենք երեք միլիոն բնակիչ ունենք: Սիրիացի փախստականներին օգնության ձեռք մեկնելը մեզ համար բարոյական առաքելության նման բան է: Սիրիան երկիր, որին պետք է օգնել: Մեզ համար սա նախ և առաջ հումանիտար օգնության հարց է: Տարվա սկզբին մեր երկիրը հատուկ առաքելություն ուղարկեց այնտեղ՝ բուժանձնակազմ, քաղաքացիական ականազերծողներ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Հարցին, թե ինչու է սիրիացիներին օգնելը հայերի համար բարոյական առաքելության նման բան համարվում, Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Օսմանյան կայսրության ժամանակաշրջանում սիրիացի ժողովուրդը բազմաթիվ հայերի է փրկել կայսրության ռազմական ուժերից:
«Այդ պատճառով այժմ, երբ սիրիացիները տառապում են, մենք չենք կարող մի կողմ քաշվել: Ուրախ եմ, որ կարող ենք մեր բարոյական պարտքը հատուցել: Մեր բժշկական անձնակազմը բազմաթիվ վիրաբուժական միջամտություններ է իրականացրել: Սիրիացի շատ կանայք և երեխաներ են բուժվել հայ բժիշկների կողմից: Ականազերծողների կողմից սիրիացի երեխաների համար տարածքներ են ազատվել, որտեղ նրանք կարող են ապահով խաղալ»,-հավելել է ՀՀ վարչապետը:

Помощь сирийским беженцам - это наша моральная миссия: премьер-министр Армении
Армения обеспокоена вторжением Турции в Сирию. Как сообщает Арменпресс, в интервью газете «Corriere della Sera» премьер-министр Армении Никол Пашинян отметил, что Армения осудила этот акт и считает, что международное сообщество должно предпринять шаги по выводу турецких сил из Сирии.
Говоря о проблеме беженцев, возникших в результате военных действий в Сирии, Никол Пашинян отметил, что за этот период Армения приняла 20 000 сирийских беженцев.
«С учетом соотношения населения и количества беженцев мы находимся на третьем месте. У нас три миллиона жителей. Помощь сирийским беженцам - это наша моральная миссия. Сирия - это страна, которая нуждается в помощи. Для нас это прежде всего вопрос гуманитарной помощи. В начале года наша страна направила туда специальную миссию - медицинский персонал, гражданских саперов», - сказал Никол Пашинян.
На вопрос, почему помощь сирийцам считается моральной миссией для армян, Никол Пашинян отметил, что во времена Османской империи сирийский народ спас многих армян от вооруженных сил империи.
«По этой причине, сейчас, когда сирийцы страдают, мы не можем отойти в сторону. Я рад, что мы можем вернуть наш моральный долг. Наш медицинский персонал совершил многочисленные хирургические операции. Многие сирийские женщины и дети лечились у армянских врачей. Саперы очищают территории для сирийских детей, где они могут безопасно играть», - добавил премьер-министр Армении.