Տուժած սիրիացիներին օգնելը հայերի համար բարոյական պարտականություն է. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանին մտահոգում է Սիրիայի տարածք թուրքական ներխուժումը: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Corriere della Sera» թերթի հետ հարցազրույցում նշել է, որ Հայաստանը դատապարտել է այն և գտնում է, որ միջազգային հանրությունը պետք է քայլեր ձեռնարկի, որպեսզի այսօր Սիրիայում գտնվող թուրքական ուժերը հետ տարվեն թուրքական տարածք:
Խոսելով Սիրիայում պատերազմական գործողությունների հետևանքով ի հայտ եկած փախստականների խնդրից՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանն այս ընթացքում 20 հազար սիրիացի փախստական է ընդունել:
«Բնակչության թվաքանակի հետ հարաբերակցությունը հաշվի առնելով՝ ընդունած փախստականների թվով մենք 3-րդ տեղում ենք: Մենք երեք միլիոն բնակիչ ունենք: Սիրիացի փախստականներին օգնության ձեռք մեկնելը մեզ համար բարոյական առաքելության նման բան է: Սիրիան երկիր, որին պետք է օգնել: Մեզ համար սա նախ և առաջ հումանիտար օգնության հարց է: Տարվա սկզբին մեր երկիրը հատուկ առաքելություն ուղարկեց այնտեղ՝ բուժանձնակազմ, քաղաքացիական ականազերծողներ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Հարցին, թե ինչու է սիրիացիներին օգնելը հայերի համար բարոյական առաքելության նման բան համարվում, Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Օսմանյան կայսրության ժամանակաշրջանում սիրիացի ժողովուրդը բազմաթիվ հայերի է փրկել կայսրության ռազմական ուժերից:
«Այդ պատճառով այժմ, երբ սիրիացիները տառապում են, մենք չենք կարող մի կողմ քաշվել: Ուրախ եմ, որ կարող ենք մեր բարոյական պարտքը հատուցել: Մեր բժշկական անձնակազմը բազմաթիվ վիրաբուժական միջամտություններ է իրականացրել: Սիրիացի շատ կանայք և երեխաներ են բուժվել հայ բժիշկների կողմից: Ականազերծողների կողմից սիրիացի երեխաների համար տարածքներ են ազատվել, որտեղ նրանք կարող են ապահով խաղալ»,-հավելել է ՀՀ վարչապետը:

It’s a moral obligation for Armenians to help war-hit Syrians – PM Pashinyan
YEREVAN, NOVEMBER 25, ARMENPRESS. Armenia is worried over the Turkish invasion into Syria. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan told newspaper Corriere della Sera that Armenia has condemned it and thinks that the international community should take measures to force Turkey to withdraw its forces from Syrian territories.
Speaking about the refugees resulted by the Syrian war, Nikol Pashinyan noted that during this period Armenia gave shelter to 20 thousand Syrian refugees.
“Taking into account the population-refugees ratio, we rank 3rd in terms of receiving the refugees. We have a population of 3 million. Giving a helping hand to the Syrian refugees is something like moral obligation for us. Syria is a country that needs help. 1st of all this is an issue of humanitarian aid for us. At the beginning of the year our country sent a special mission there comprised of doctors, civilian de-miners”, ARMENPRESS reports Pashinyan as saying.
To the question why helping Syria is a moral obligation for Armenia, PM Pashinyan answered that during the era of the Ottoman Empire the Syrian people saved numerous Armenians from the military forces of the empire.
“For that reason, now when the Syrians suffer, we cannot stand aside. I am glad we have the opportunity to pay back our moral debt”, Pashinyan said.