ԶՈւ-ում սննդի նոր կարգի ներդրումը կառավարության համար ունի կարևոր նշանակություն. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են Զինված ուժերում սննդի մատակարարման նոր կարգի ներդրման ընթացքն ու առկա խնդիրները: Խորհրդակցությանը մասնակցել են Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը, փոխնախարար Մակար Ղամբարյանը, սննդի մատակարարման նոր կարգում ներգրավված մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչները և այլ պատասխանատուներ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
«Ինչպես պայմանավորվել ենք, այսօր ևս պետք է քննարկենք մեր բանակին սննդի մատակարարման նոր կարգի հետ կապված հարցերը: Ինչո՞ւ ենք այսքան հաճախ քննարկում, որովհետև չափազանց կարևորում ենք այս պրոցեսը: Մեզ համար, կառավարության համար այն ունի շատ կարևոր նշանակություն, որպեսզի այս պրոցեսը հնարավորինս սահուն ընթացքով ընթանա և, ի վերջո, կայանա, որովհետև թույլ տվեք ասել, սա, ըստ էության, հեղափոխական նշանակության փոփոխություն է Զինված ուժերում՝ բանակում, և այդ փոփոխությունը, կարծում եմ, էականորեն փոխելու է զինծառայության գրավչությունը և բարելավելու է մեր բանակի իմիջը՝ սրանից բխող բոլոր հետևանքներով:
Բայց հասկանալի է, որ այսպիսի մասշտաբային բարեփոխումները նաև շատ լուրջ և զգույշ ուղեկցման կարիք ունեն, որպեսզի մենք հընթացս մեր մատը զարկերակի վրա պահենք և փոփոխություններին տիրապետենք: Իհարկե, Պաշտպանության նախարարի հետ մեր մշտական քննարկումների օրակարգում է այս հարցը և նաև այսպիսի ֆորմատներով քննարկումները չափազանց կարևոր են, որպեսզի մենք պրոցեսը բնականոն հունով տանենք առաջ և կարողանանք մաքսիմալ տեղավորվել այն ժամանակացույցի մեջ, որն ի սկզբանե մենք մեր առաջ դրել ենք և ձևակերպել»,- խորհրդակցության սկզբում նշել է վարչապետ Փաշինյանը:
Այնուհետև Պաշտպանության նախարարը զեկուցել է սննդի մատակարարման նոր կարգի հետ կապված առկա վիճակը՝ նշելով, որ այն արդեն իսկ ներդրվել է մոտ երեք տասնյակ զորամասերում: Սննդի մատակարարման պիլոտային ծրագրի գործընթացում ներկայումս ներգրավված են մասնավոր 4 կազմակերպություններ, որոնց թիվը հաջորդ տարի շարունակելու է ավելանալ: Նախարարն ընդգծել է, որ ծրագրի վերաբերյալ զինծառայողների շրջանում առկա է դրական մեծ արձագանք և անդրադարձել պիլոտային ծրագրի ընթացքին, մատուցվող ծառայությունների հետ կապված առկա խնդիրներին և դրանց լուծման տարբերակներին և հնարավորություններին:
Վարչապետը կարևորել է գործընթացի թափանցիկ կազմակերպումը և որակյալ սննդի մատակարարումը Զինված ուժերին՝ ընդգծելով, որ պետք է բացառել որևէ չարաշահում. դրանց առկայության դեպքում մոտեցումը լինելու է չափազանց խիստ: «Սա նախադեպը չունեցող գործընթաց է, հաշվի առնելով նաև այս ծրագրի սոցիալական բաղադրիչը՝ մեր վերաբերմունքը գործընթացին պետք է լինի առավելագույնը թափանցիկ: Մենք այս ծրագիրը համարում ենք առաջնահերթություն և պետք է մինչև վերջ լինենք ծայրահեղ ազնիվ՝ զինծառայողներին որակյալ սննդով ապահովելու խնդիրը լուծելու մեջ»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը հանձնարարել է հետևողականորեն աշխատել առկա խնդիրների լուծման և սահմանված ժամկետներում ծրագիրն ամբողջական ու լիարժեք ներդնելու ուղղությամբ:

Внедрение новой системы поставок продовольствия в ВС очень важно для правительства: Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян провел совещание, посвященное процессу внедрения новой системы поставок продовольствия в Вооруженных силах Республики Армения и существующим проблемам. Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, в совещании приняли участие министр обороны Давид Тоноян, заместитель министра Макар Гамбарян, представители частного сектора, занимающегося поставками продовольствия в ВС, и другие ответственные лица.
Как мы договорились, сегодня мы также должны обсудить вопросы, касающиеся нового порядка поставок продовольствия в нашу армию. Почему мы так часто обсуждаем этот вопрос? Потому что мы придаем большое значение этому процессу. Для нас, для правительства очень важно, чтобы этот процесс проходил как можно более плавно, и в конце концов состоялся, потому что, позвольте мне сказать, это на самом деле революционное изменение в Вооруженных силах, в армии, и это изменение, думаю, существенно изменит привлекательность воинской службы и улучшит имидж нашей армии со всеми вытекающими последствиями.
Однако понятно, что такие масштабные реформы также нуждаются в очень серьезном и тщательном контроле, чтобы мы могли держать руку на пульсе и по ходу процесса знакомиться с изменениями. Конечно, этот вопрос стоит в повестке наших постоянных обсуждений с министром обороны, и обсуждения в таких форматах очень важны в том плане, чтобы мы продвигали процесс естественным руслом и смогли максимально уложиться в тот график, который мы изначально установили и сформулировали”, - в начале совещания сказал премьер-министр.
Затем министр обороны сообщил о текущем состоянии нового порядка поставок продовольствия, отметив, что он уже внедрен в около трех десятках воинских частей. В настоящее время в рамках пилотной программы обеспечения продовольствием участвуют 4 частные организации, число которых в следующем году продолжит расти. Министр подчеркнул, что получили очень положительные отклики военнослужащих в связи с программой, и коснулся пилотной программы, существующих проблем, связанных с предоставляемыми услугами, а также вариантов и возможностей их решения.
Премьер-министр подчеркнул важность прозрачной организации процесса и поставки высококачественных продуктов питания Вооруженным силам, подчеркнув, что любое злоупотребление должно быть исключено: при их выявлении, подход будет очень жестким. “Это беспрецедентный процесс, учитывая социальную составляющую этой программы, наш подход к процессу должен быть максимально прозрачным. Мы считаем эту программу приоритетной и должны быть предельно честными в решении проблемы обеспечения военных качественной едой”, - подчеркнул Никол Пашинян.
Премьер-министр поручил последовательно работать над решением существующих проблем и полной реализацией программы в установленные сроки.