Վարչապետը շնորհավորել է Ռոբերտ Ամիրխանյանին 80-ամյա հոբելյանի առթիվ և պետական պարգև հանձնել
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ այսօր «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում ներկա է գտնվել ՀՀ ժողովրդական արտիստ, կոմպոզիտոր Ռոբերտ Ամիրխանյանի 80-ամյակին նվիրված «Այստեղ Հայաստանն է» խորագիրը կրող հոբելյանական համերգին։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Համերգին մասնակցել են Արցախի պետական ջազ նվագախումբը, Արցախի պետական երգչախումբը, ՀՀ Զինված ուժերի երգչախումբը, Ստեփանակերտի Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական ուսումնարանին կից վարժարանի «Ծիածան» մանկական երգչախմբի մենակատարները: Ներկայացվել են Ռոբերտ Ամիրխանյանի «Ժպտա», «Այնպես ուզում եմ», «Կարմիր ծաղիկ մը գարունի», «Քեզ հետ, իմ սեր», «Պատրաստել ենք մենք Նոր տարվա հանդես», «Երազի իմ երկիր», «Հայի աչքեր», «Պույպույ մկնիկ» և այլ սիրված ստեղծագործություններ: Բոլոր ստեղծագործությունները Ռոբերտ Ամիրխանյանի նոր երանգավորմամբ ջազ նվագախմբի և երգչախմբի համար հնչել են առաջին անգամ։
Վարչապետ Փաշինյանը հանդես է եկել շնորհավորական խոսքով, որում նշել է.
«Հարգելի ներկաներ,մշակութային և մասնավորապես, երաժշտական հանրության հարգելի ներկայացուցիչներ,
հարգելի հյուրեր,ինձ համար մեծ պատիվ է այսօր այս առիթով խոսք ասելու հնարավորություն ունենալը։
Ընդհանրապես կա մի այսպիսի հավերժական հարց՝ իսկ ի՞նչ է լինելու, երբ անցնի ժամանակը։ Էական չէ ինչ ժամանակը՝ 5 տարին, 10 տարին, 20 տարին: Տվյալ դեպքում խոսում ենք 80 տարվա մասին, և իմ կարծիքով և ընդհանուր առմամբ այսօր և այստեղ մենք փորձում ենք ձևակերպել այդ հարցի պատասխանը՝ ի՞նչ կա այս 80 տարիների արդյունքներում, ավելի ճիշտ՝ ի՞նչ է մնացել այս 80 տարիների արդյունքներում։ Պարզ է, որ այդ 80 տարիները հեշտ չեն եղել, ունեցել են իրենց բարդությունները, դառնությունները, դժվարությունները, բայց, ի վերջո, մնացել է այս լեփ-լեցուն և աննախադեպ ջերմ դահլիճը, մնացել են երգեր, որոնք արդեն ոչ միայն և ոչ այնքան հեղինակի, որքան ներկաների, հանրության սեփականությունն են։
Ես համոզված եմ՝ այստեղ հնչած բազմաթիվ երգեր բազմաթիվ ներկաների տանում էին դեպի իրենց պատմությունների խորքերը։ Այդ երգերը մեզնից յուրաքանչյուրին պատմում էին մի յուրահատուկ, գուցե յուրաքանչյուրիս միայն հայտնի պատմություն՝ մեր կյանքի, մեր միջավայրի, մեր ընտանիքի, մեր երեխաների մասին, և մնացել է այն, ինչը կազմում է մեր ինքնության անբաժանելի մասը։
Ընդհանրապես մեր ազգային ինքնությունն այսօր թերևս ամենակարևոր հարցերից է, և ինքնություն ասելով ես առաջին հերթին հասկանում եմ գրականություն, երաժշտություն, կերպարվեստ, մասնավորապես, քաղաքաշինություն, և այսօր խոսքը նաև մեր ինքնության մասին էր։ Երբ հնչում էր հայտնի «Օրորոցային»-ը, ես հենց մեր ազգային ինքնության մասին էի մտածում, որովհետև, այո՜, կան երգեր և պիտի լինեն երգեր, որոնք ձևակերպում են մեր ինքնությունը։ Ի՞նչ կապ ունի դա ինքնության հետ։ Ես մտածում էի, որ շատ երկար տարիներ Հայաստանի մի քանի սերունդներ երեկոյան միասին, նույն ժամին, երբ այդ երգն էին լսում, դա անտեսանելի թևերով մեզ բոլորիս կապում է իրար հետ, դարձնում է մեկ ինքնություն, մեկ ամբողջություն, մեկ մարմին, մեկ ազգ, մեկ ժողովուրդ, և հենց սա է ինքնության հետ կապված մեր հարցը։ Ես չգիտեմ այսօր ովքե՞ր են, ի՞նչ երեխաներ են, որ դեռևս քնելուց առաջ կամ քնելու ընթացքում շարունակում են լսել, բայց կարող եմ վկայել, որ մեր Արփին, օրինակ, քնում է այդ երգի հնչյունների ներքո, և կարող եմ ասել, որ մենք այդպիսի երգերի կարիք ունեցել ենք, ունենք և դեռ կունենանք։
Ես հիշում եմ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպրոտի նախարարի հետ վերջերս ունեցած մի խոսակցություն, երբ ես ասում էի՝ իհարկե, մենք հարգանքով ենք վերաբերվում աշխարհի բոլոր հայտնի ստեղծագործություններին, բայց մենք խոսում էինք այն մասին, որ, այնուամենայնիվ, խանդի որոշակի զգացում ունենք, երբ Ամանորին մարդիկ ավելի շատ սկսում են լսել, այսպես ասած, գլոբալ երգեր, մինչդեռ այսօր այստեղ նույնքան արդիական էր հնչում «Պատրաստել ենք մենք Նոր տարվա հանդես»-ը։ Բայց նույնիսկ մենք խնդիր էինք դնում, որ պետք է ստեղծվեն այնպիսի երգեր, որոնք «Օրորոցային»-ի նման մեզ կշարունակեն միացնել իրար, մեր կապերը, մեր ինքնությունն ուժեղացնելով՝ մեզնից յուրաքանչյուրի, մեր հավաքական ինքնությունը։ Նույնկերպ և ծննդյան օրերին՝ մենք պետք է ունենանք երգեր, և մեր ծննդյան օրերին նախընտրենք մեր երկրում մեր հոգուց, մեր պատմությունից, մեր իրականությունից ծնված այդ երգերը երգել։
Եվ ուրիշ պատասխան ստացավ այդ հարցը՝ ի՞նչ է լինելու, երբ անցնի այդ ժամանակը։ Լինելու է Ստեփականակերտի «Ծիածան» երգչախումբը՝ ծագող աստղիկների այդ բույլը, որ այսօր փայլատակեց այս բեմում։ Ես ցանկանում եմ առանձնահատուկ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ հենց այս ձևաչափի համար, երբ մենք լսեցինք Ստեփականակերտի «Ծիածան» մանկական երգչախմբին, Արցախի ջազային նվագախմբին, Արցախի պետական երգչախմբին և մեր Զինված ուժերի երգչախմբին։ Սա այն մասին էր, թե ինչ է լինելու հետո, և շատ սիմվոլիկ է, որ այս հարցին այսպիսի պատասխան ստացանք։
Մեծարգո պարոն Ամիրխանյան,
Ինձ համար մեծ պատիվ է այսօր այս առիթով այս դահլիճում իմ շնորհավորանքը հղել Ձեզ՝ Ձեր 80-ամյակի կապակցությամբ և իմ երախտագիտությունը հայտնել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության անունից, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների անունից, հայ ժողովրդի անունից՝ այն ժառանգության համար, որ մենք այսօր կարող ենք ունենալ որպես մեզնից յուրաքանչյուրի սեփականություն, մեր ազգային, մեր ժողովրդական սեփականություն։ Մենք այսօր այստեղ հավաքվել ենք Ձեզ պատվելու և մեր մեծարանքի ու երախտագիտության տուրքը մատուցելու Ձեր ստեղծած ժառանգության համար, որն այսօր ժառանգվեց նաև մեր փոքրիկներին՝ ի դեմս «Ծիածան» նվագախմբի, ի դեմս բազմաթիվ այլ մանկական նվագախմբերի, որ երգելու են, և, իհարկե, մեր Զինված ուժերի հիմնը, մեր հոգու հիմնը, մեր երազանքների հիմնը, որն այն մասին է, որ մենք ունենք հայրենիք, որի մասին երազել ենք, և մենք ունենալու ենք հայրենիք, որի մասին շարունակում ենք երազել»։
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջնորդությամբ՝ ՀՀ ժողովրդական արտիստ, կոմպոզիտոր Ռոբերտ Ամիրխանյանը երաժշտարվեստի բնագավառում ներդրած ավանդի, հայ երգարվեստի զարգացման գործում ունեցած մեծ վաստակի համար պարգևատրվել է «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի շքանշանով։ Վարչապետը Ռոբերտ Ամիրխանյանին հանձնել է պետական պարգևը և ևս մեկ անգամ շնորհավորել 80-ամյա հոբելյանի առթիվ։
ՀՀ ժողովրդական արտիստ, «Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշանակիր, կոմպոզիտոր Ռոբերտ Ամիրխանյանի ծննդյան 80-ամյակին նվիրված հոբելյանական համերգը կազմակերպվել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ և Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի նախաձեռնությամբ։ Անվանի կոմպոզիտորը ծնվել է 1939 թ. Երևանում, ավարտել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի Էդուարդ Միրզոյանի դասարանը: Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր է: 1991-2013 թթ. եղել է Հայաստանի կոմպոզիտորների միության նախագահը: Հեղինակել էմի քանի հարյուրերգ, վոկալ շարքեր, օպերետներ, առաջին հայկական մյուզիքլը՝«Ատամնաբույժն արևելյան», երաժշտություն է գրել 16 խաղարկային և շուրջ 30 մուլտիպլիկացիոն ֆիլմերի համար: Հեղինակ է հայտնի և սիրված բազմաթիվ երգերի երաժշտությունների: 2012 թ. «Երևանյան ռապսոդիա» ստեղծագործության համար արժանացել է ՀՀ պետական մրցանակի:

Премьер-министр поздравил композитора Роберта Амирханяна с юбилеем и вручил государственную награду
Премьер-министр Никол Пашинян вместе с супругой Анной Акопян в концертном зале “Арам Хачатурян” присутствовал на юбилейном концерте “Здесь Армения”, посвященном 80-летию Народного артиста Республики Армения, композитора Роберта Амирханяна.
Об этом Арменпресссообщили в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении.
В концерте приняли участие Государственный джазовый оркестр Арцаха, Государственный хор Арцаха, Хор Вооруженных сил Армении, солисты детского хора “Радуга” музыкального училища имени Саят-Новы Степанакерта. На концерте прозвучали произведения Роберта Амирханяна.
Премьер-министр Пашинян выступил с поздравительной речью, в которой отметил:
Уважаемые представители культурного и, в частности, музыкального сообщества,
Для меня большая честь выступить сегодня по этому случаю.
Вообще существует такой вечный вопрос: а что будет, когда пройдет время? Неважно, сколько времени пройдет - 5 лет, 10 лет, 20 лет. В данном случае речь идет о 80 годах, и сегодня здесь мы пытаемся сформулировать ответ на этот вопрос: каковы результаты этих 80 лет, или, скорее, что осталось в результате этих 80 лет? Ясно, что эти 80 лет были нелегкими, имели свои сложности, горечи, трудности, но в итоге остался этот полный и беспрецедентно теплый зал, остались песни, которые уже являются собственностью не столько автора, сколько присутствующих и общественности.
Я убежден, что прозвучавшие здесь многочисленные песни уносит многих присутствующих в глубину своих историй. Эти песни рассказывали каждому из нас уникальную, возможно, только ему известную историю о нашей жизни, о нашем окружении, о нашей семье, о наших детях, и осталось то, что является неотъемлемой частью нашей идентичности.
В целом, наша национальная идентичность, вероятно, является одной из наиболее важных вопросов сегодня, и под словом “идентичность” я имею в виду прежде всего литературу, музыку, изобразительное искусство, в частности, градостроительство, и сегодня речь идет также о нашей идентичности. Когда прозвучала знаменитая “Колыбельная”, я думал о нашей национальной идентичности, потому что, да, есть и должны быть песни, которые формируют нашу идентичность. Какое это имеет отношение к идентичности? Я думал, что многие поколения Армении на протяжении многих лет по вечерам в одно и то же время слушали эту песню, и она связывала нас всех вместе невидимыми крыльями, создавая одну идентичность, одно целое, одно тело, одну нацию, один народ и именно в этом вопрос нашей идентичности. Я не знаю, кто и какие дети сегодня все еще слушают перед сном или во время сна эту песню, но я могу засвидетельствовать, что, например, наша Арпи спит под звуки этой песни, и я могу сказать, что мы нуждались, нуждаемся и еще будем нуждаться в таких песнях.
Я помню недавний разговор с министром образования, науки, культуры и спорта, когда я сказал, что, конечно, мы уважаем все известные мировые произведения, но мы говорили о том, что, тем не менее, мы испытываем определенное чувство ревности, когда в канун Нового года люди начинают слышать так называемые глобальные песни, в то время как песня “Подготовили мы новогодний утренник” так же актуален и сегодня. Мы даже ставили задачу, что должны быть созданы песни, которые продолжат объединять нас, как “Колыбельная”, укрепляя наши отношения, нашу идентичность, идентичность каждого из нас, нашу коллективную идентичность. Точно так же в дни рождения нам нужны песни, и в дни рождения мы должны предпочесть петь песни, рожденные нашей душой, нашей историей, нашей реальностью.
И этот вопрос о том, что будет, когда это время пройдет, получил другой ответ. Будет степанакертский хор “Радуга” - эти зарождающиеся звездочки, которые сияли на этой сцене сегодня. Я хочу поблагодарить Вас, в частности, за этот формат, когда мы послушали детский хор “Радуга”, Государственный джазовый оркестр Арцаха, Государственный хор Арцаха, Хор Вооруженных сил Армении. Это было о том, что будет дальше, и очень символично, что мы получили такой ответ на этот вопрос.
Многоуважаемый г-н Амирханян,
Для меня сегодня большая честь поздравить Вас с 80-летием в этом зале и выразить благодарность от имени правительства Республики Армения, от имени граждан Республики Армения, от имени армянского народа за то наследие, которое мы можем иметь сегодня, считая его своим, собственностью каждого, собственностью нашего народа, собственностью нашей нации. Сегодня мы собрались здесь, чтобы почтить Вас и отдать Вам дань уважения и выразить благодарность за наследие, которое вы создали, которое сегодня также унаследовали наши малыши в лице хора “Радуги”, многих других хоров, которые будут петь Ваши песни, и, конечно же, гимн наших Вооруженных сил, гимн нашей души, гимн наших мечтаний, гимн о том, что у нас есть родина, о которой мы мечтали, и у нас будет родина, о которой мы продолжаем мечтать”.
При посредничестве премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна, Народный артист Армении, композитор Роберт Амирханян награжден медалью “За заслуги перед Отечеством” I степени за вклад в развитие музыкального искусства и за заслуги в развитии армянского музыкального искусства. Премьер-министр вручил государственную награду Роберту Амирханяну и еще раз поздравил его с 80-летием.
Юбилейный концерт, посвященный 80-летию Народного артиста Республики Армения, кавалера ордена Месропа Маштоца, композитора Роберта Амирханяна был организован при поддержке министерства образования, науки, культуры и спорта Армении и по инициативе Национального центра камерной музыки. Знаменитый композитор родился в 1939 году. Окончил Ереванскую государственную консерваторию имени Комитаса, класс Эдуарда Мирзояна. Является профессором Ереванской государственной консерватории имени Комитаса. В 1991-2013 был председателем Союза композиторов Армении. Является автором нескольких сотен песен, оперет, первого армянского мюзикла “Восточный стоматолог”, написал музыку для 16 художественных и около 30 анимационных фильмов. Также является автором многих популярных и любимых музыкальных произведений. В 2012 году за произведение “Ереванская рапсодия” был удостоен государственной премии Республики Армения.