Համերգներ՝ նվիրված Ռոբերտ Ամիրխանյանի հոբելյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի նախաձեռնությամբ տեղի կունենան հոբելյանական համերգներ՝ նվիրված ՀՀ ժողովրդական արտիստ կոմպոզիտոր Ռոբերտ Ամիրխանյանի ծննդյան 80-ամյակին: Համերգների իրականացմանն աջակցում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նոյեմբերի 23-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում կկայանա «Այստեղ Հայաստանն է» խորագրով համերգը, որին կմասնակցեն Արցախի պետական ջազ-նվագախումբը և Արցախի պետական երգչախումբը, ինչպես նաև Ստեփանակերտի Սայաթ Նովայի անվան երաժշտական ուսումնարանին կից վարժարանի «Ծիածան» մանկական երգչախմբի մենակատարները:
Կհնչեն ամիրխանյանական սիրված մեղեդիներ, այդ թվում՝ «Ժպտա», «Այնպես ուզում եմ», «Կարմիր ծաղիկ մը գարունի», «Քեզ հետ, իմ սեր», «Հայրենի երկիր», «Հայի աչքեր», «Պույպույ մկնիկ» և այլ ստեղծագործություններ:
Բոլոր ստեղծագործությունները Ռոբերտ Ամիրխանյանի՝ ջազ-նվագախմբի և երգչախմբի համար արած նոր գործիքավորմամբ կհնչեն առաջին անգամ:
Նոյեմբերի 25-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը կկայանա «Տարիների սիրված մեղեդիներ» երեկոն, որին կմասնակցի նաև կոնտրալտո Սեդա Ամիր-Կարայանը (Գերմանիա):
Ռոբերտ Ամիրխանյանը ծնվել է 1939 թվականին Երևանում։ Ավարտել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի Էդուարդ Միրզոյանի դասարանը: Եղել է Հայկական ռադիոյի երաժշտական խմբագիրը: 1984-ին նրան շնորհվել է Հայաստանի վաստակավոր արտիստի, իսկ 1986-ին՝ Հայաստանի ժողովրդական արտիստի կոչում: Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր է: 1991-2013 թթ. եղել է Հայաստանի կոմպոզիտորների միության նախագահը: Հեղինակել է ավելի քան 300 երգ, վոկալ շարքեր, օպերետ («Ատամնաբույժն արևելյան»), երաժշտություն է գրել 16 խաղարկային և շուրջ 30 մուլտիպլիկացիոն ֆիլմերի համար: Գրել է այնպիսի հայտնի և սիրված երգեր, ինչպիսիք են «Հայի աչքեր», «Հայրենի երկիր» և այլն: 1998 թվականին պարգևատրվել է ՀՀ «Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշանով: 2012 թվականին «Երևանյան ռապսոդիա» ստեղծագործության համար արժանացել է ՀՀ պետական մրցանակի:

Концерты, посвященные юбилею Роберта Амирханяна
По инициативе Национального центра камерной музыки состоятся юбилейные концерты, посвященные 80-летию народного артиста РА композитора Роберта Амирханяна. Они пройдут при содействии Министерство образования, науки, культуры и спорта РА.
Как передает «Арменпресс», 23 ноября в концертном зале “Арам Хачатурян” состоится концерт ”Здесь – Армения”, в котором примут участие Государственный джаз-оркестр Арцаха и Государственный хор Арцаха, а также солисты детского хора ”Циацан” при Степанакертском музыкальном училище им. Саят-Новы.
Прозвучат любимые амирханяновские мелодии, в том числе “Улыбнись”, “Я так хочу”, “Красный цветок весны”, “С тобой, любовь моя”, “Родная страна”, “Глаза армянина”, “Мышка Пуйпуй” и другие произведения.
Произведения Роберта Амирханяна в новой аранжировке для джаз-оркестра и хора прозвучат впервые.
25 ноября в Доме камерной музыки им. Комитаса состоится вечер “Любимые мелодии”, в котором примет участие и контральто Седа Амир-Караян (Германия).
Роберт Амирханян родился в 1939 году в Ереване. Окончил класс Эдуарда Мирзояна Ереванской государственной консерватории им. Комитаса. Был музыкальным редактором армянского радио. В 1984 году ему было присвоено звание Заслуженного артиста Армении, а в 1986 году - звание Народного артиста Армении. Он профессор Ереванской государственной консерватории им. Комитаса. В 1991 - 2013 гг. был председателем Союза композиторов Армении. Роберт Амирханян -автор более 300 песен, вокальных серий, оперетт (“Восточный дантист”), он написал музыку для 16 игровых и около 30 мультипликационных фильмов. Амирханян - автор известных и любимых песен ”Армянские глаза”, “Родная страна” и др. В 1998 году он награжден орденом РА “Месроп Маштоц”. В 2012 году за произведение “Ереванская рапсодия” он был удостоен Государственной премии Республики Армения.