Ամեն հայ պետք է ապրի Հայաստանով. Փաշինյանը հանդիպեց Վենետիկի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ
ՎԵՆԵՏԻԿ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն ու հայ ժողովուրդը չպետք է համաձայնեն գտնվել համաշխարհային կրթության, գիտության հետնախորշերում: Անհրաժեշտ է ունենալ մրցակցային կրթություն և գիտություն: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը Իտալիայից, այս մասին նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Մխիթարյան միաբանության վանահայրերի և Վենետիկի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը:
«Մխիթարյան միաբանության դերն անգնահատելի է, այն ունի հսկայական գիտական ժառանգություն և դարձել է գիտական տաճար: Այն քաղաքական ուժի, որը ես ներկայացնում եմ, կազմած ծրագրի հիմքում ինքնության պահպանումն ու զարգացումն է: Ես ուզում եմ ընդգծել, որ, ըստ էության, շատ հաճախ պսպղան կարգախոսների ներքո, իրականում վնասում ենք մեր ինքնությունը, կորցնում ենք ապագայի վերաբերյալ մեր պատկերացումները: Մեր կառավարության առաքելությունը համարում եմ այն, որ ինքներս մեզ ամբողջական ճանաչենք, գնահատենք մեր ունեցած ներուժը: Համոզված եմ, որ Մխիթարյան միաբանությունում դեռ շատ հետազոտելու նյութեր կան: Եվ դրանք կարող են լինել հայաստանյան գիտական շրջանակների ուշադրության կենտրոնում»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը նկատեց, որ իր գործնական այցերի ժամանակ հիմնականում ներառում է հայ համայնքի հետ հանդիպումը: Նա ընդգծեց, որ կառավարությունը խնդիր է ձևակերպել հատվածականությունը համահայկականությամբ փոխարինելու: Նիկոլ Փաշինյանը կարծում է, որ Հայաստանն առավել ուժեղ կլինի, եթե ներկայանա ոչ միայն որպես ՀՀ քաղաքացիների ներկայացուցիչ, այլ՝ համայն հայության:
«Հայաստանը հայ ժողովրդի պետությունն է: Ամեն հայ, անկախ նրանից ապրում է Հայաստանում, թե ոչ, պետք է ապրի Հայաստանով: Հեղափոխության օրերին մեծ էր համայն հայության աջակցությունը: Այդ օրերին մեծ թվով նամակներ էի ստանում Մեքսիկայում, Ռուսաստանում, Ուրուգվայում, Կենտրոնական Ասիայում կազմակերպված աջակցության տարբեր միջոցառումների վերաբերյալ: Եվ դա պարզապես նամակագրություն չէր, այլ տեղի էր ունենում համահայկական գործընթաց: Այսօր այդ իրավիճակը չի փոխվել»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա ընդգծեց, որ յուրաքանչյուր կառավարություն պետք է ունենա ազգային օրակարգ: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով, այսօր իրենց առաջարկած ազգային օրակարգը չի համընկնում որոշ շրջանակների պատկերացումներին, որովհետև տարիներ շարունակ այդ ձևակերպման ներքո ոմանք Հայաստանում հաստատել են կոռուպցիոն կարգեր: Հարմար տանիք են ձևավորել հարստություններ կուտակելու, կրթական համակարգի որակը գցելու համար:
«Կրթության որակն այն աստիճան գցելու, որ Հայաստանում, ըստ էության, չկան մրցունակ բուհ, մրցունակ ֆակուլտետներ: Այսօր տարբեր ոլորտներում ունենք պրոֆեսիոնալության խնդիր: Ահա այդ խնդիրները պետք է լուծենք: Իրոք, գիտությունը, կրթությունը շատ կարևոր է մեր ինքնության համար: Մենք չպետք է համաձայնենք գտնվել համաշխարհային կրթության, գիտության հետնախորշերում»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նոյեմբերի 20-ին Վենետիկից մեկնարկել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնական այցը Իտալիայի Հանրապետություն: Նա օդանավի վայրէջք կատարելուց անմիջապես հետո մեկնել է Վենետիկի Սուրբ Ղազար կղզու Մխիթարյան միաբանություն, ծանոթացել այնտեղ տիրող իրավիճակին վերջին օրերին քաղաքը ցնցած ջրհեղեղից հետո:

Pashinyan meets with Armenian community representatives in Venice
VENICE, NOVEMBER 20, ARMENPRESS. Armenia and the Armenian people should not agree to be in the backdrops of the world science and education. It’s necessary to have a competitive science and education, Prime Minister Nikol Pashinyan said at the meeting with the clergymen of the Mekhitarist Congregation and the Armenian community representatives in Venice, Armenpress correspondent reports.
“The role of the Mekhitarist Congregation is invaluable, it has a huge scientific heritage and has become a scientific temple. The program of the political force that I represent is based on the preservation and development of the identity. I want to state that in fact, under bright slogans we very often damage our identity and lose our visions on the future. I consider the mission of our government that we recognize ourselves and appreciate our potential. I am convinced that there are yet many materials to study in the Mekhitarist Congregation. And they can be under the spotlight of the Armenian scientific circles”, Pashinyan said.
He stated that during his working visits he mainly includes the meeting with the Armenian community. The PM said the government has set a task to replace the division with pan-Armenianism. Pashinyan thinks that Armenia will be stronger if presented not only as a representative of the Armenian citizens, but also that of all Armenians.
“Armenia is the state of the Armenian people. Every Armenian, no matter he/she lives in Armenia or not, should live with Armenia. During the revolution the support of all Armenians was great. During those days I was receiving a lot of letters about different support events organized in Mexico, Russia, Uruguay, Central Asia. And this was not just a letter, but was a pan-Armenian process. Today that situation has not changed”, the Armenian PM added.
He emphasized that any government should have a national agenda. According to him, their current national agenda doesn’t coincide with the visions of several circles because under that formulation some of those circles have established corruption rules in Armenia over the years. “Today we face a problem of professionalism in many spheres. And so we need to solve these issues. Science and education are very important for our identity. We should not agree to be in the backyards of the world education and science”, the Armenian PM stated.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan arrived in Italy on an official visit on November 20. He started his trip from Venice. The PM visited the Mekhitarist Congregation is the St. Lazarus Island, got acquainted with the situation there following the recent powerful flood that hit the city.