Վարչապետը պաշտոնական այց կկատարի Իտալիայի Հանրապետություն
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ նոյեմբերի 20-22-ը պաշտոնական այց կկատարի Իտալիայի Հանրապետություն: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Վարչապետի այցը կմեկնարկի Վենետիկ քաղաքից. Նիկոլ Փաշինյանը կայցելի Վենետիկի Սուրբ Ղազար կղզի՝ Մխիթարյան միաբանության Մայրավանք, որտեղ հանդիպում կունենա Մխիթարյան միաբանության անդամների հետ:
Այնուհետև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կմեկնի Միլան: Միլանի Հայ Առաքելական Սուրբ Քառասուն Մանկունք եկեղեցում նախատեսվում է ՀՀ վարչապետի հանդիպումը հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Նիկոլ Փաշինյանը կայցելի Միլանի միջազգային քաղաքագիտության ինստիտուտ՝ ISPI ուղեղային կենտրոն, որտեղ հանդիպում կունենա Միլանի քաղաքապետ Ջուզեպպե Սալայի հետ և կմասնակցի «Dialogue on Future» խորագրով քննարկմանը: Միլանում Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում կունենա Լոմբարդիայի կառավարության, ինչպես նաև Իտալիայի գործարար շրջանակների ներկայացուցիչների հետ և կմասնակցի հայ-իտալական համատեղ գործարար համաժողովին:
Միլանից ՀՀ վարչապետը կմեկնի Հռոմ, որտեղ հանդիպումներ կունենա Իտալիայի բարձրագույն ղեկավարության հետ: Հռոմի Կիջի պալատում՝ Իտալիայի վարչապետի պաշտոնական նստավայրում, տեղի կունենա Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Իտալիայի Հանրապետության նախարարների խորհրդի նախագահ Ջուզեպպե Կոնտեի հետ: Հանդիպումից հետո երկու երկրների վարչապետները ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար հանդես կգան բանակցությունների արդյունքներն ամփոփող հայտարարություններով: Հռոմում Նիկոլ Փաշինյանը կհանդիպի նաև Իտալիայի Սենատի նախագահ Մարիա Էլիզաբետա Կազելատիի և Իտալիայի արտաքին առևտրի ինստիտուտի նախագահ Կառլո Ֆերոի հետ:
Հռոմում նախատեսվում է նաև վարչապետի և նրա տիկնոջ այցը Սուրբ Նիկողայոս Հայ Կաթողիկե եկեղեցի և Քահանայապետական Լևոնյան վարժարան:

Armenian Prime Minister to visit Italy on three-day official trip
YEREVAN, NOVEMBER 19, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan will travel to Italy on a three-day official visit from November 20 to 22, the Prime Minister’s Office said.
Pashinyan’s spouse Anna Hakobyan will accompany the PM on the trip.
The visit will start from the city of Venice, where PM Pashinyan will visit the Saint Lazarus Islandto the Monastery of the Mekhitarist Congregation to meet with the monks. Afterwards PM Pashinyan will head to Milan, where he is scheduled to meet with the local Armenian community at the Armenian ApostolicChurch of the Forty Martyrs. The Armenian PM will visit the ItalianInstituteforInternational Political Studies (ISPI), an independent think tank, where he will meet with Mayor of Milan Giuseppe Sala and will participate in a discussion on Dialogue on Future. A meeting with Lombardy regional government officials, as well as businessmen is also expected. A joint Armenian-Italian Business Forum will also take place.
Then the Armenian PM will head to Rome to have meetings with Italy’s top leadership. PM Pashinyan will have a meeting with Italian PM Giuseppe Conte at Rome’s Palazzo Chigi, the official residence of the Italian Prime Minister.
PM Pashinyan and PM Conte will deliver press statements at a joint news conference afterwards.
The Armenian Prime Minister will also have a meeting with President of the Senate Maria Elisabetta Casellati and Italian Trade Agency (ITA) Director Carlo Ferro.
PM Pashinyan and Anna Hakobyan are also scheduled to visit the St. Nicola Armenian Catholic Church and the Pontifical Levonyan College in Rome.