Փաշինյանն ընդունել է Սուրբ Աթոռի պետությունների հետ հարաբերությունների քարտուղարին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Սուրբ Աթոռի պետությունների հետ հարաբերությունների քարտուղար Փոլ Ռիչարդ Գալլագերին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը ողջունել է պարոն Գալլագերի այցը Հայաստան և համոզմունք հայտնել, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի մեր երկրի ու Վատիկանի միջև հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է խորացնելու երկկողմ կապերը Վատիկանի հետ և հայ ժողովրդի ջերմ վերաբերմունքն անձամբ Նորին Սրբություն Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի և Սուրբ Աթոռի նկատմամբ: Այդ առումով, կառավարության ղեկավարը շեշտել է հայ-վատիկանյան ամուր հոգևոր և մշակութային պատմական կապերի փաստը ու նշել, որ դրանք լավ հիմք են հետագա համագործակցության համար:
Փոլ Ռիչարդ Գալլագերը նշել է, որ Սուրբ Աթոռը ևս բարձր է գնահատում Հայաստանի հետ պատմական կապերն ու նշել Հռոմի պապի ջերմ զգացմունքները հայ ժողովրդի նկատմամբ: Սուրբ Աթոռի պետությունների հետ հարաբերությունների քարտուղարը հավելել է, որ Հայաստանը Վատիկանում ներկայացված է իր հարուստ պատմական ու հոգևոր ժառանգությամբ, ինչը խոսում է երկկողմ սերտ կապերի վկայության մասին:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի ու Սուրբ Աթոռի միջև հարաբերությունների ամրապնդման և զարգացման հետագա քայլերը, մտքեր փոխանակել միջազգային ասպարեզում, այդ թվում՝ Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող իրադարձությունների, ինչպես նաև տարածաշրջանային նշանակության խնդիրների շուրջ: Կողմերը կարևորել են Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի ներդրումը աշխարհում խաղաղության պահպանման գործում:
Նիկոլ Փաշինյանը և Փոլ Ռիչարդ Գալլագերն անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղի կարագավորման գործընթացին և վերջին զարգացումներին:

PM Pashinyan meets with Secretary for Relations with States of Holy See
YEREVAN, NOVEMBER 9, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received Secretary for Relations with States within the Holy See's Secretariat of State Paul Richard Gallagher.
As ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister, Nikol Pashinyan welcomed Richard Gallagher’s visit to Armenia and expressed confidence that it will give new impetus to future development and strengthening of relations between Armenia and the Vatican. Nikol Pashinyan emphasized that the Government of Armenia is interested in deepening bilateral relations with the Vatican, noting that the Armenian people have a warm attitude towards Pope Francis and the Holy See.
Richard Gallagher noted that the Holy See also highly appreciates the historical ties with Armenia, adding that Pope Francis has the same feeling towards the Armenian people. The Secretary for Relations with States within the Holy See's Secretariat of State noted that Armenia has its presence in the Vatican with its rich historical and spiritual heritage.
During the meeting the interlocutors discussed the future steps for strengthening and developing relations between Armenia and the Holy See. The sides exchanged views on international developments, including in the Middle East, as well as regional issues. The sides emphasized the contribution of Armenia and the Holy See to the maintenance of global peace.
Nikol Pashinyan and Richard Gallagher referred to Nagorno Karabakh conflict settlement process and the recent developments.