ԵՊՀ Հայ բանասիրության ֆակուլտետում դասադուլ են անում և ստորագրություններ հավաքում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի պետական համալսարանի Հայ բանասիրության ֆակուլտետի ուսանողների մի մասը դասադուլ է իրականացնում բուհական ծրագրերում «Հայոց լեզու», «Հայոց պատմություն» և «Հայ գրականություն» առարկաները ոչ պարտադիր դարձնելու մասին օրինագծի պատճառով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ դասադուլի կազմակերպիչներից, ֆակուլտետի ուսանող Գևորգ Գյուլումյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց, որ իրենց ակցիան նախազգուշացնող բնույթ է կրում:
«Սա ուղղակի նախազգուշական ակցիա է, նախարարությունում թող սա ընդունեն որպես նախազգուշացում: Նախարարին էլ կոչ եմ անում նման որոշում կայացնելուց առաջ խորհրդակցի մասնագետների հետ: Եթե մարդու ոտքը ցավում է, այդ ոտքը բուժում են, ոչ թե կտրում»,- ասաց Գյուլումյանը։
Երևանի պետական համալսարանի ռեկտորի մամուլի խոսնակ Գևորգ Էմին-Տերյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ այս պահին դասադուլի հետ կապված որևէ մանրամասն տեղեկություն չունի: «Մեր լրագրողն այս պահին դեպքի վայրում է, սպասում ենք, որ գա, որպեսզի մենք էլ տեղեկանանք, թե ինչ է կատարվում: Դասերի ավարտից հետո կարող ենք ասել, թե ուսանողներից քանիսն են մասնակցել դասադուլին»,- ասաց Էմին-Տերյանը: Նա նշեց, որ իր տեղեկություններով դասադուլի միացել են նաև ֆակուլտետի մի քանի դասախոսներ:
ԵՊՀ Հայ բանասիրության ֆակուլտետի դեկան Արծրուն Հովհաննիսյանը նշեց, որ այս պահին զբաղված է, և չի կարող պատասխանել մեր հարցերին:
ԵՊՀ Հայ բանասիրության ֆակուլտետի Ուսանողական գիտական ընկերության նախագահ Սամվել Եղիազարյանըներկայացրեց ուսանողական ևս մեկ ակցիա.Հայաստանի տարբեր բուհերի շուրջ 700 ուսանող պատրաստվում է բաց նամակով դիմել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանին և ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանին՝ բուհերում «Հայոց լեզու» և «Հայոց պատմություն» առարկաների ուսուցման պարտադիր լինելն օրենքով ամրագրելու պահանջով: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նա նշեց, որ այդ նպատակով ստորագրահավաք են կազմակերպել: «Նամակին կցելու ենք նաև ստորագրությունները: Ստորագրահավաքին այս պահին միացել է շուրջ 700 ուսանող, որոնց թվում ԵՊՀ Հայ բանասիրության ֆակուլտետի բոլոր ուսանողներն են, Պատմության ֆակուլտետից ուսանողներ կան, այլ բուհերի ուսանողներ ևս»,-ասաց նա:
Սամվել Եղիազարյանը հայտնեց, որ իրենք ստորագրություններն ու բաց նամակը բարձրաստիճան պաշտոնյաներին կուղարկեն մոտ օրերս, իսկ իրենց ստորագրահավաքին զուգահեռ նման ակցիա է իրականացվում նաև դասախոսների կողմից:

На факультете армянской филологии ЕГУ бастуют и собирают подписи
Часть студентов факультета армянской филологии Ереванского государственного университета проводит забастовку по поводу законопроекта о необязательности предметов “Армянский язык”, “История Армении” и “Армянская литература” в вузовских программах. Как передает Арменпресс, один из организаторов забастовки, студент факультета Геворк Гюлумян в беседе с журналистами сказал, что их акция носит предупредительный характер.
“Это просто предупредительная акция, в министерстве пусть воспримут ее в качестве предупреждения. Я призываю министра, прежде чем принимать такое решение, посоветоваться со специалистами. Когда у человека болит нога, ее лечат, а не отрезают”, - сказал Гюлумян.
Пресс-секретарь Ереванского государственного университета Геворк Эмин-Терян в беседе с нами отметил, что на данный момент у него нет подробной информации о забастовке. “В данный момент наш журналист находится на месте происшествия, мы ждем его возвращения, чтобы узнать, что происходит. После окончания уроков сможем сказать, сколько студентов приняли участие в забастовке”, - сказал Эмин-Терян. Он отметил, что, по его сведениям, к забастовке присоединились также несколько преподавателей факультета.
Декан факультета армянской филологии ЕГУ Арцрун Ованнисян ответил, что в данный момент он занят и не сможет ответить на наши вопросы.
Председатель Студенческого научного общества факультета армянской филологии ЕГУ Самвел Егиазарян сообщил, что около 700 студентов различных вузов Армении собираются обратиться с открытым письмом к премьер-министру РА Николу Пашиняну, президенту РА Армену Саркисяну и председателю Национального собрания РА Арарату Мирзояну с требованием закрепить законом обязательность обучения в вузах предметам “Армянский язык” и “История Армении”. В беседе с Арменпресс он отметил, что с этой целью и был организован сбор подписей. К письму приложим также и подписи. К сбору подписей присоединились около 700 студентов, в числе которых все студенты факультета армянской филологии ЕГУ, есть и студенты исторического факультета, а также студенты из других вузов”, - сказал он.
Самвел Егиазарян сообщил, что они направят подписи и открытое письмо высокопоставленным должностным лицам в ближайшие дни, параллельно сбору подписей подобная акция проводится также и преподавателями.