Հանձնաժողովը քննարկել է ՀՀ-ԵՄ փաստաթղթերի կիրարկմանն ուղղված միջոցառումների կատարումը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի նախագահությամբ նոյեմբերի 4-ին կառավարությունում կայացել է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի և ՀՀ-ԵՄ Գործընկերության առաջնայնություններ փաստաթղթի կիրարկումն ապահովող միջոցառումները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից, նիստին, որպես հանձնաժողովի անդամ, մասնակցել են նաև ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը, ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը, ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը:
Հանձնաժողովի անդամները քննարկել են ՀՀ-ԵՄ ՀԸԳՀ կիրարկումն ապահովող ճանապարհային քարտեզում ներառված 2019 և 2020 թվականների միջոցառումների կատարողականը: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել արդարադատության, միգրացիայի, ֆինանսների, ոստիկանության, տրանսպորտի և բնապահպանության ոլորտներում արդեն իսկ իրականացված քայլերին և սպասվող միջոցառումներին:
Առանձին միջոցառումների համար պատասխանատու գերատեսչությունների ներկայացուցիչները զեկուցել են համապատասխան կետերի կատարման ընթացքը: Նիստի մասնակիցները մտքեր են փոխանակվել մի շարք միջոցառումների առավել արդյունավետ կերպով իրականացման հնարավորությունների շուրջ:
Փոխվարչապետը շնորհակալություն է հայտնել կատարված աշխատանքի համար և ակնկալել նաև առաջիկայում սպասվելիք միջոցառումների կատարումը՝ համահունչ ճանապարհային քարտեզի ժամանակցույցին:

Обсуждены мероприятия по реализации дорожной карты Соглашения Армения-ЕС
Под председательством вице-премьера Мгера Григоряна сегодня в правительстве состоялось очередное заседание Межведомственной комиссии по координации мероприятий по реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС и Документа о приоритетах партнерства Армения-ЕС.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса вице-премьера Мгера Григоряна, в заседании также приняли участие председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Рубен Рубинян, председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции Арман Егоян, председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Наира Зограбян.
Члены комиссии обсудили вопросы реализации мероприятий на 2019 и 2020 годы, включенных в дорожную карту по реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС. В частности, были затронуты уже осуществленные и предстоящие шаги в сферах юстиции, миграции, финансов, полиции, транспорта и окружающей среды.
Ответственные за конкретные мероприятия представители ведомств доложили о выполнении соответствующих пунктов. Участники заседания обменялись мнениями о возможностях более эффективной реализации ряда мероприятий.
Вице-премьер поблагодарил за проделанную работу и отметил, что ожидает реализации предстоящих мероприятий в соответствии с графиком дорожной карты.