Ջոնսոնը չի երկարացնելու Brexit-ին հաջորդող անցումային շրջանի ժամկետը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի կառավարությունը չի պատրաստվում խնդրել Եվրամիությանը՝ երկարացնելու անցումային շրջանի ժամկետը Brexit-ից հետո: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 4-ին հայտարարել Է նախարարների կաբինետի պաշտոնական ներկայացուցիչը:
«Բրիտանական կառավարությունը չի երկարացնելու անցումային շրջանը, որը կսկսվի Brexit-ի մասին համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելուց հետո»,-նրա խոսքը մեջբերել Է Reuters գործակալությունը:
Brexit-ից հետո անցումային շրջանը, որի ընթացքում Լոնդոնը եւ ԵՄ-ն պետք Է առարկայորեն համաձայնեցնեն ապագա համագործակցության մարամասները եւ կնքեն նոր առեւտրական համաձայնագիր, պետք Է շարունակվի մինչեւ 2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ը: Ըստ Brexit-ի շուրջ հոկտեմբերի 17-ին կողմերի միջեւ ձեռք բերված համաձայնության պայմանների, անցումային շրջանը կարող Է երկարացվել մեկ անգամ այն ժամկետով, որը չի գերազանցում երկու տարին:
Ինչպես ենթադրում են բրիտանացի քաղաքական մեկնաբաններից շատերը, Մեծ Բրիտանիայի եւ ԵՄ-ի միջեւ ազատ առեւտրի վերաբերյալ համաձայնագրի կնքման համար կպահանջվեն շատ տարիներ: Նույնիսկ բրիտանական խորհրդարանի՝ դեկտեմբերին նշանակված վաղաժամկետ ընտրություններում Բորիս Ջոնսոնի Պահպանողական կուսակցության հաղթանակի դեպքում վարչապետին շատ դժվար կլինի ԵՄ-ի հետ բանակցություններն ավարտել մեկ տարում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Джонсон не будет продлевать срок переходного периода после Brexit
Правительство премьер-министра Великобритании Бориса Джонсона не собирается просить ЕС о продлении сроков переходного периода после Brexit. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил в понедельник официальный представитель главы кабмина.
"Британское правительство не будет продлевать переходный период, который начнется после вступления в силу соглашения о Brexit", - приводит его слова агентство Рейтер.
Переходный период после Brexit, в течение которого Лондон и ЕС должны будут предметно согласовать детали будущего сотрудничества и заключить новое торговое соглашение, должен продлиться до 31 декабря 2020 года. Согласно условиям достигнутого сторонами 17 октября соглашения о Brexit, переходный период может быть однократно продлено на срок, не превышающий двух лет. Как полагают многие британские политические обозреватели, на заключение соглашения о свободной торговле между Великобританией и ЕС может уйти много лет. Даже в случае победы Консервативной партии Бориса Джонсона на досрочных декабрьских выборах в британский парламент, премьеру будет крайне сложно закончить переговоры с ЕС за год.