ԲԿԳ-ի սկզբունքները համահունչ են կառավարության առաջնահերթություններին. վարչապետը՝ ԲԿԳ ղեկավարին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հոկտեմբերի 30-ին ընդունել է «Բաց կառավարման գործընկերություն» նախաձեռնության գլխավոր գործադիր տնօրեն Սանջեյ Փրադանին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը ողջունել է ԲԿԳ գլխավոր գործադիր տնօրենի այցը մեր երկիր ու կարևորել ԲԿԳ-Հայաստան աշխատանքային խմբի այսօր կայացած հանդիպումը, որի ընթացքում քննարկվել է ԲԿԳ նախաձեռնության Հայաստանի գործողությունների 4-րդ ծրագրի իրականացման ընթացքը: «Հայաստանի կառավարությունը կարևորում է անդամակցությունը «Բաց կառավարման գործընկերություն» նախաձեռնությանը, որի սկզբունքները լիովին համահունչ են մեր կառավարության գործունեության առաջնահերթություններին՝ հաշվետվողականություն, թափանցիկություն, օրենքի գերակայություն և մարդու իրավունքների պաշտպանություն: Հետաքրքրված ենք շարունակելու մեր արդյունավետ գործընկերությունը», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը: Վարչապետի խոսքով՝ թավշյա հեղափոխությունից հետո Հայաստանը հետևողական առաջ է շարժվում ժողովրդավարական ինստիտուտների ուժեղացման ճանապարհով, և կառավարության կողմից արդեն իսկ հաստատվել են այդ նպատակին ուղղված տարբեր ոլորտների՝ դատաիրավական, հակակոռուպցիոն բարեփոխումների ռազմավարությունները:
Սանջեյ Փրադանը նշել է, որ Հայաստանը կարևոր դերակատարություն ունի ԲԿԳ-ում և նախաձեռնության 79 երկրների շրջանակում՝ որպես ժողովրդավարական տպավորիչ առաջընթաց արձանագրած երկիր: «Թավշյա հեղափոխությունը ոգեշնչման և հույսի մեծ ազդակ էր՝ տրված Հայաստանի քաղաքացիների կողմից և արտահայտում էր քաղաքացիների՝ երկրում փոփոխություններ իրականացնելու կամքը: Բաց կառավարումը կարող է իրապես խթանել Հայաստանի ժողովրդավարության հետագա հաջողությունները, և պատրաստ ենք աջակցել ձեզ այդ գործընթացում»,- նշել է ԲԿԳ գլխավոր գործադիր տնօրենը: Նա գոհունակություն է հայտնել ՀՀ կառավարությունում ԲԿԳ-Հայաստան աշխատանքային խմբի հոկտեմբերի 13-ին կայացած հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ և ընդգծել, որ Հայաստանն օրինակելի է ԲԿԳ հանձնառությունների իրականացման հարցում, ինչը լավ հիմք է գործողությունների հաջորդ ծրագրում հանձնառությունների շրջանակի ընդլայնման համար: Անդրադառնալով հետագա համատեղ անելիքներին՝ Սանջեյ Փրադանն առաջարկություններ է ներկայացրել կառավարության նկատմամբ քաղաքացիների վստահության բարձրացմանը միտված բարեփոխումների վերաբերյալ և պատրաստակամություն հայտնել աջակցել դատական, հակակոռուպցիոն, տնտեսական բարեփոխումների, գնումների թափանցիկության բարձրացման, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության ակտիվ մասնակցությունը խթանելու գործընթացում:
Հանդիպմանը մասնակցող վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը մանրամասներ է ներկայացրել աշխատանքային խմբի հանդիպման շրջանակում քննարկումների վերաբերյալ՝ նշելով, որ Հայաստանը կատարել է ԲԿԳ նախաձեռնության Հայաստանի գործողությունների 4-րդ ծրագրի շրջանակում ստանձնած հանձնառությունները, և ձևավորվել է ԲԿԳ-Հայաստան արդյունավետ համագործակցություն, որը կարևոր նշանակություն ունի մեր երկրում իրականացվող բարեփոխումների համար:
Վարչապետ Փաշինյանը երախտագիտություն է հայտնել ԲԿԳ գլխավոր գործադիր տնօրենին գնահատականի համար և ընդգծել՝ Հայաստանի կառավարությունը հանձնառու է շարունակելու բաց, հաշվետու, թափանցիկ կառավարմանը միտված գործունեությունը և կարևորում է այդ ուղղությամբ ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման գործում միջազգային գործընկեր կառույցների, այդ թվում՝ ԲԿԳ օժանդակությունը:

Премьер-министр принял исполнительного директора инициативы “Партнерство открытого управления”
Премьер-министр Никол Пашинян принял сегодня главного исполнительного директора инициативы “Партнерство открытого управления” Санджея Прадана.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Никол Пашинян приветствовал визит исполнительного директора инициативы в нашу страну и отметил важность состоявшейся сегодня встречи рабочей группы “Партнерство открытого управления”-Армения, в ходе которой был обсужден процесс реализации 4-й программы действий инициативы в Армении.
“Правительство Армении придает большое значение членству в инициативе “Партнерство открытого управления”, принципы которой полностью созвучны приоритетам деятельности нашего правительства: подотчетность, прозрачность, верховенство закона и защита прав человека. Мы заинтересованы в продолжении нашего эффективного партнерства”, - сказал Никол Пашинян. По словам премьер-министра, после бархатной революции Армения последовательно продвигается вперед путем укрепления демократических институтов, и правительство уже одобрило стратегии для различных областей - судебно-правовые и антикоррупционные реформы, направленные на достижение этой цели.
Санджей Прадан отметил, что Армения играет важную роль в инициативе и среди 79 участников выделяется впечатляющим демократическим прогрессом.
“Бархатная революция послужила большим стимулом для вдохновения и надежды со стороны граждан Армении и проявила желание граждан осуществить перемены в стране. Открытое управление может действительно способствовать дальнейшим успехам демократии в Армении, и мы готовы помочь вам в этом процессе”, - сказал исполнительный директор инициативы “Партнерство открытого управления”. Он выразил удовлетворение результатами состоявшегося сегодня заседания рабочей группы и подчеркнул, что Армения является примером в выполнении обязательств инициативы “Партнерство открытого управления”, что является хорошей основой для расширения рамок обязательств в следующем плане действий. Коснувшись дальнейших совместных действий, Санджей Прадан представил предложения о реформах, направленных на повышение доверия граждан к правительству, и выразил готовность содействовать процессу судебных, антикоррупционных, экономических реформ, повышению прозрачности закупок, а также содействию активному участию гражданского общества.
Участвующий во встрече руководитель аппарата премьер-министра Эдуард Агаджанян представил детали заседания рабочей группы, отметив, что Армения выполнила обязательства в рамках 4-й программы и сформировала эффективное сотрудничество, имеющее важное значение с точки зрения реализации реформ.
Премьер-министр Пашинян выразил благодарность исполнительному директору инициативы “Партнерство открытого управления” и подчеркнул, что правительство Армении привержено продолжению деятельности по открытому, подотчетному, прозрачному управлению и придает большое значение поддержке международных партнерских институтов, в том числе и инициативы “Партнерство открытого управления”, в развитии институционального потенциала в этой области.
Собеседники обменялись мнениями о следующей программе действий инициативы “Партнерство открытого управления” и Армении.