Վարչապետը Բուլղարիայի փոխվարչապետի հետ քննարկել է երկկողմ համագործակցության զարգացման հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Բուլղարիայի Հանրապետության փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար Եկատերինա Զախարիևային:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը նշել է, որ դինամիկ բնույթ կրող բարձրաստիճան հանդիպումները նպաստում են երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության զարգացմանը և տնտեսական կապերի աշխուժացման նոր հնարավորությունների իրացմանը: Այս համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է այս տարի մարտին հայ-բուլղարական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի և դրա շրջանակում գործարար համաժողովի անցկացումը: «Հայաստանը կարևորում է Բուլղարիայի հետ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ ԵՄ շրջանակում փոխգործակցության խորացումը: Եվրոպական միությունը Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգի կարևորագույն գործընկերներից է, և Բուլղարիայի հետ հարաբերությունների ամրապնդումը, Արևելյան Եվրոպայի երկրների հետ փորձի փոխանակումը բխում է այդ տրամաբանությունից», - ասել է կառավարության ղեկավարը՝ երախտագիտություն հայտնելով Բուլղարիային ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի արագ վավերացման համար: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է Բուլղարիայի հայ համայնքի դերը երկկողմ կապերի ամրապնդման գործում:
Բուլղարիայի փոխվարչապետը ևս նկատել է, որ երկու երկրների միջև բարձր մակարդակի պաշտոնական շփումները և քննարկումները, որոնք վերջին շրջանում բավական ակտիվ են, վկայում են հայ-բուլղարական կապերին փոխադարձաբար տրվող կարևորության մասին: «Բուլղարիան աջակցում է Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացման օրակարգին, ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ընդլայնմանը և պատրաստ է կիսվել բարեփոխումների գործընթացում իր կուտակած փորձով: Պատահական չէ, որ Բուլղարիան ԵՄ երկրների շարքում առաջիններից էր, որ վավերացրեց Հայաստան-Եվրամիություն Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը», - նշել է Եկատերինա Զախարիևան:
ՀՀ վարչապետը և Բուլղարիայի փոխվարչապետն անդրադարձել են Եվրոպական միության հետ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործընթացին, խոսել ժողովրդավարական բարեփոխումների՝ հակակոռուպցիոն պայքարի, դատաիրավական համակարգի, կառուցվածքային ռեֆորմների գործընթացում փորձի փոխանակման կարևորության շուրջ: Քննարկվել են նաև տարածաշրջանային նշանակության նախաձեռնությունների հեռանկարները:
Զրուցակիցները քննարկել են առևտրատնտեսական կապերի զարգացման հարցեր: Տնտեսական համագործակցության նոր մակարդակ արձանագրելու համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է օդային ուղիղ կապի գործարկումը, որը կնպաստի գործարար շփումների, զբոսաշրջային այցերի ակտիվացմանը, ինչպես նաև հեռանկարային համարել տրանսպորտի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ենթակառուցվածքների և այլ ոլորտներում ծրագրերը: Եկատերինա Զախարիևան համակարծիք է եղել ՀՀ վարչապետի հետ՝ նշելով, որ օդային ուղիղ հաղորդակցությունը կխթանի փոխադարձ առևտրային, ներդրումային, զբոսաշրջային կապերի զարգացումը: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել այս և վերոնշյալ ուղղություններով առարկայական արդյունքներ արձանագրելուն միտված անելիքների շուրջ:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ: Վարչապետը երախտագիտություն է հայտնել Բուլղարիայի հավասարակշռված դիրքորոշման համար և ընդգծել, որ Հայաստանը հակամարտության կարգավորումը տեսնում է խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում: Եկատերինա Զախարիևան վերահաստատել է Բուլղարիայի հավասարակշռված դիրքորոշումը ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում և նշել, որ Բուլղարիան սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո խաղաղ բանակցային գործընթացին:

Пашинян обсудил с вице-премьером Болгарии вопросы развития двустороннего сотрудничества
Премьер-министр Никол Пашинян принял сегодня вице-премьера, министра иностранных дел Республики Болгария Екатерину Захариеву.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Никол Пашинян отметил, что встречи на высоком уровне динамичного характера способствуют развитию политического диалога между двумя странами и реализации новых возможностей для активизации экономических связей. В этом контексте Никол Пашинян подчеркнул важность проведения в марте текущего года заседания армяно-болгарской межправительственной комиссии и бизнес-форума. “Армения придает большое значение углублению сотрудничества с Болгарией как на двусторонней основе, так и в рамках ЕС. Европейский союз является одним из ключевых партнеров в повестке демократических реформ Армении, и укрепление отношений с Болгарией, обмен опытом со странами Восточной Европы основаны на этой логике”, - отметил глава правительства, поблагодарив Болгарию за быструю ратификацию Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС. Никол Пашинян подчеркнул важность роли армянской общины Болгарии в укреплении двусторонних связей.
Вице-премьер Болгарии также отметила, что официальные контакты и обсуждения на высоком уровне между двумя странами, которые были очень активными в последнее время, свидетельствуют о важном значении, которое придается обеими странами армяно-болгарским отношениям. “Болгария поддерживает повестку демократического развития Армении, расширение партнерских отношений между ЕС и Арменией и готова поделиться своим опытом в процессе реформ. Не случайно, что Болгария была одной из первых стран ЕС, ратифицировавших Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС”, - отметила Екатерина Захариева.
Премьер-министр Армении и вице-премьер Болгарии коснулись процесса либерализации визового режима с Европейским союзом, поговорили о важности обмена опытом в процессе демократических реформ - борьбе с коррупцией, преобразования судебной системы и структурных реформ. Были также обсуждены перспективы региональных инициатив.
Собеседники обсудили вопросы развития торгово-экономических отношений. В контексте достижения нового уровня экономического сотрудничества Никол Пашинян подчеркнул важность установления прямого воздушного сообщения, которое будет способствовать развитию деловых контактов, туристических поездок, а также посчитал перспективными проекты в сферах транспорта, информационных технологий, инфраструктуры и других областях. Екатерина Захариева согласилась с премьер-министром Республики Армения, отметив, что прямое воздушное сообщение будет способствовать развитию взаимных коммерческих, инвестиционных и туристических отношений. Была достигнута договоренность о шагах, которые необходимо предпринять для достижения конкретных результатов по этому и вышеупомянутым направлениям.
Стороны обменялись мнениями по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Премьер-министр выразил благодарность за сбалансированную позицию Болгарии и подчеркнул, что Армения видит урегулирование конфликта путем мирных переговоров в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Екатерина Захариева подтвердила сбалансированную позицию Болгарии по урегулированию нагорно-карабахского конфликта и отметила, что Болгария поддерживает мирный переговорный процесс в рамках мандата сопредседателей Минской группы ОБСЕ.