Մեր նպատակն է կանխել արտագաղթը և խթանել ներգաղթը. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԱՄԷ «Gulf News» թերթին տված հարցազրույցում անդրադարձել է հարցին, թե ինչպիսի՞ն է արտագաղթի կանխարգելմանն ուղղված նոր տնտեսական քաղաքականությունը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ վարչապետն ընդգծել է, որ ավելի քան 12 տարվա ընթացքում առաջին անգամ ժամանումների թիվը գերազանցել է մեկնումներինը. «2018 թվականին ունեցանք 15,313 դրական հաշվեկշիռ: Արտագաղթը նվազել է՝ համապատասխան ցուցանիշն այս տարի բարելավվել է 32 անգամ 2015 թվականի համեմատ: Մինչդեռ այս տարվա առաջին վեց ամիսների ընթացքում մենք ունենք մինուս 2.334 հաշվեկշիռ: Մեր նպատակն է կանխել արտագաղթը և խթանել ներգաղթը»,- ասել է վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ անցյալի փորձը ցույց է տալիս, որ ներգաղթն աճում է, երբ երկրում տնտեսությունը զարգանում է, և ստեղծվում են նոր աշխատատեղեր: «Խորհրդային ժամանակաշրջանում այդպես էր: Համոզված եմ, որ մեր կառավարության քաղաքականությունը և տնտեսական հեղափոխությունը կխթանեն ներգաղթը: Մեր խնդիրն է՝ ապահովել քաղաքացիների աշխատելու և ստեղծագործելու համար անհրաժեշտ պայմաններ, և մենք վճռական ենք այդ գործում»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Наша цель - предотвратить эмиграцию и стимулировать иммиграцию: Никол Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью газете “Gulf News” ОАЭ говорил о новой экономической политике, направленной на предотвращение миграции.
Как передает «Арменпресс», премьер подчеркнул, что впервые за 12 лет число приехавших превысило число уехавших. “В 2018 году у нас был положительный баланс - 15,313 человек. Эмиграция снизилась: соответствующий показатель в этом году улучшился в 32 раза по сравнению с 2015 годом. Между тем за первые шесть месяцев этого года у нас есть баланс минус 2.334. Наша цель - предотвратить эмиграцию и стимулировать иммиграцию”, - сказал премьер.
По его словам, опыт прошлого показывает, что иммиграция растет, когда экономика в стране развивается, и создаются новые рабочие места. Уверен, что политика нашего правительства и экономическая революция будут стимулировать иммиграцию. Наша задача - обеспечить необходимые условия для работы и творчества граждан, и мы решительно настроены в этом деле”, - отметил Никол Пашинян.