Մեր նպատակն է կանխել արտագաղթը և խթանել ներգաղթը. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԱՄԷ «Gulf News» թերթին տված հարցազրույցում անդրադարձել է հարցին, թե ինչպիսի՞ն է արտագաղթի կանխարգելմանն ուղղված նոր տնտեսական քաղաքականությունը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ վարչապետն ընդգծել է, որ ավելի քան 12 տարվա ընթացքում առաջին անգամ ժամանումների թիվը գերազանցել է մեկնումներինը. «2018 թվականին ունեցանք 15,313 դրական հաշվեկշիռ: Արտագաղթը նվազել է՝ համապատասխան ցուցանիշն այս տարի բարելավվել է 32 անգամ 2015 թվականի համեմատ: Մինչդեռ այս տարվա առաջին վեց ամիսների ընթացքում մենք ունենք մինուս 2.334 հաշվեկշիռ: Մեր նպատակն է կանխել արտագաղթը և խթանել ներգաղթը»,- ասել է վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ անցյալի փորձը ցույց է տալիս, որ ներգաղթն աճում է, երբ երկրում տնտեսությունը զարգանում է, և ստեղծվում են նոր աշխատատեղեր: «Խորհրդային ժամանակաշրջանում այդպես էր: Համոզված եմ, որ մեր կառավարության քաղաքականությունը և տնտեսական հեղափոխությունը կխթանեն ներգաղթը: Մեր խնդիրն է՝ ապահովել քաղաքացիների աշխատելու և ստեղծագործելու համար անհրաժեշտ պայմաններ, և մենք վճռական ենք այդ գործում»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Economic revolution and government’s policy will propel immigration, says PM Nikol Pashinyan
YEREVAN, OCTOBER 25, ARMENPRESS. In an interview to the Gulf News newspaper (UAE), Armenian PM Nikol Pashinyan spoke about how the new economic policies are supporting the prevention of emigration.
The Armenian PM stressed that arrivals exceeded departures in Armenia in 2018 for the first time in over 12 years, “with a positive balance of 13,313”.
“Emigration is down; the relevant index has improved 32 times this year as compared to 2015. In the meantime, we have a balance of minus 2,334 for the first six months of this year. Our goal is to prevent emigration and promote immigration. The past experience shows that immigration goes up when the economy grows in the country and new jobs are created. This was the case in the Soviet era. I am convinced that our government’s policy and the economic revolution will propel immigration. Our task is to provide the necessary conditions for citizens to work and create, and we are steadfast on that path”, he said.