ՀՀ-ն և Չինաստանը հուսալի գործընկերներ են. ՉԺՀ կառավարության հատուկ բանագնացը՝ փոխվարչապետ Ավինյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հոկտեմբերի 24-ին ընդունել է Չինաստանի կառավարության Եվրասիայի հարցերով հատուկ բանագնաց Լի Հուեյին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից, ողջունելով հյուրին՝ Տիգրան Ավինյանը վերհիշել է, որ ընդամենը երկու օր առաջ Լի Հուեյի հետ Թբիլիսիում «Մետաքսի ճանապարհ» համաժողովի շրջանակներում մասնակցում էին պանելային քննարկմանը:
Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ հայ-չինական բարեկամական կապերը խորը պատմական արմատներ ունեն և առանձնացել են փոխադարձ հարգանքով և վստահությամբ: Նա հավելել է, որ Հայաստանը դիտարկում է Չինաստանի հետ իր հարաբերությունների զարգացումը որպես արտաքին քաղաքականության գերակայություններից մեկը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Լի Հուեյը նշել է, որ Հայաստանը և Չինաստանը հուսալի գործընկերներ են հանդիսանում և երկու երկրների շահավետ փոխգործակցությունը շարունակում է զարգանալ:
Կողմերը մանրամասնորեն անդրադարձել են հայ-չինական առևտրատնտեսական հարաբերություններին՝ այս առումով կարևորելով միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքները: ՀՀ փոխվարչապետը նշել է, որ առկա է զգալի ներուժը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, տրանսպորտի, լեռնամետալուրգիայի և գյուղատնտեսության ոլորտներում համագործակցության համար: Անդրադարձ է կատարվել նաև չինական տեխնոլոգիական ընկերությունների կողմից Հայաստանում հետազոտական մասնաճյուղ բացելու հեռանկարներին:
Տիգրան Ավինյանը խոսել է իր գլխավորությամբ հայկական պատվիրակության Շանհայում անցկացվելիք Չինաստանի ներմուծման միջազգային երկրորդ ցուցահանդեսին հավանական մասնակցության մասին և շնորհակալություն հայտնել չինական կողմին ցուցահանդեսին մասնակցելու համար հայկական ընկերությունների ցուցաբերած աջակցության համար: Լի Հուեյը նշել է, որ Հայաստանից բարձրաստիճան պատվիրակության մասնակցությունը ցուցահանդեսին խթան կհանդիսանա երկկողմ հարաբերությունների համար:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության շրջանակներում համագործակցության հնարավորությունները՝ հատկապես տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ուղղությամբ, Չինաստան-Եվրասիական միություն հարաբերությունները և դրանցում Հայաստանի ունեցած դերը, ինչպես նաև առանց մուտքի արտոնագրային ռեժիմին և զբոսաշրջության ոլորտը ակտիվացնելուն վերաբերող հարցեր:

Вице-премьер Тигран Авинян принял специального представителя правительства Китая
Вице-премьер Тигран Авинян 24 октября принял специального представителя правительства Китайской Народной Республики по делам Евразии Ли Хуэйа.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса вице-премьера, приветствуя гостя, Тигран Авинян напомнил, что всего два дня назад он с Ли Хуэем принимал участие в панельной дискуссии в рамках форума “Шелковый путь” в Тбилиси.
Тигран Авинян отметил, что армяно-китайские дружественные связи имеют глубокие исторические корни и выделяются взаимным уважением и доверием. Он добавил, что Армения рассматривает развитие отношений с Китаем как один из приоритетов своей внешней политики.
Выразив благодарность за прием, Ли Хуэй отметил, что Армения и Китай являются надежными партнерами, и взаимовыгодное сотрудничество между двумя странами продолжает развиваться.
Стороны подробно затронули вопросы армяно-китайских торгово-экономических отношений, особо отметив в этом контексте работу межправительственной комиссии. Вице-премьер отметил, что существует значительный потенциал для сотрудничества в области информационных технологий, транспорта, горнодобывающей промышленности и сельского хозяйства. Были также затронуты перспективы открытия китайскими технологическими компаниями в Армении исследовательского филиала.
Тигран Авинян рассказал о возможном участии возглавляемой им армянской делегации во Второй международной выставке по импорту в Шанхае и поблагодарил китайскую сторону за поддержку, оказанную армянскими компаниями для участия в выставке. Ли Хуэй отметил, что участие высокопоставленной делегации Армении в выставке станет импульсом для двусторонних отношений.
Собеседники также обсудили возможности сотрудничества в рамках инициативы“Один пояс, один путь”, особенно в области транспортной инфраструктуры, коснулись отношений между Китаем и Евразийским экономическим союзом и роли Армении в них, а также вопросов, связанных с установлением безвизового режима и активизацией сферы туризма.