Կառավարությունը հավանություն տվեց ԶՖԳ-ից 10 մլն եվրո ներգրավելու համաձայնագրի ստորագրմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության և Զարգացման ֆրանսիական գործակալության միջև կստորագրվի 10 մլն եվրոյի չափով ֆինանսավորման համաձայնագիր: Ինչպես փոխանցում է«Արմենպրես»-ը, կառավարությունը հավանություն տվեց համաձայնագրի ստորագրման որոշման նախագծին:
Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը նշեց, որ «Հայաստան-Ոռոգվող գյուղատնտեսության զարգացումը Արարատի և Արմավիրի մարզերում» ծրագրի նպատակն է տեխնիկական աջակցության և ներդրումների միջոցով արդի ոռոգման զարգացումը՝ վերացնելով ջրի պահեստավորման, ոռոգման ենթակառուցվածքների, հողերի կոնսոլիդացիայի, խորհրդատվական ծառայությունների ու վարկերի հասանելիության հետ կապված խոչընդոտները: «Այն ուղղված է դեպի Արարատի և Արմավիրի մարզեր, որոնք, ունենալով շուրջ 500,000 բնակչություն և 65 տոկոս ոռոգելի հողատարածք, հնարավորություն ունեն Հայաստանում գյուղատնտեսական արտադրանքի արդիականացման համար նշանակալի լծակներ բերելու»,- ասաց նախարարը:
Ծրագիրը բաղկացած է 4,4 մլն եվրո կազմող՝ Տեխնիկական աջակցության բաղադրիչից և 5,6 մլն եվրո կազմող՝ ներդրումային դրամաշնորհի բաղադրիչից:

Правительство Армении одобрило подписание соглашения о привлечении 10 млн евро от ФАР
Между Республикой Армения и Французским агентством развития будет подписано соглашение о финансировании в размере 10 млн евро. Как сообщает «Арменпресс», правительство одобрило проект решения о подписании соглашения.
Министр экономики Тигран Хачатрян отметил, что цель программы “Армения. Развитие орошаемого сельского хозяйства в Араратской и Армавирской областях” - современное развитие орошения посредством технического содействия и инвестиций, устранения препятствий, связанных со сбором воды, оросительной инфраструктурой, консолидацией земель, доступом к консультационным услугам и кредитам. “Она направлена на Араратскую и Армавирскую области, которые, имея около 500 000 населения и 65% орошаемой земли, имеют возможность задействовать значительные рычаги для модернизации сельхозпродукции в Армении”, - сказал министр.
Программа состоит из составляющих компонентов технической поддержки в 4,4 млн евро и а инвестиционного гранта в 5,6 млн евро.