Բրիտանական ոստիկանությունը բերման Է ենթարկել 580-ից ավելի Էկոակտիվիստների
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանական ոստիկանությունը 583 մարդու Է բերման ենթարկել Լոնդոնում Extinction Rebellion («Ապստամբություն բնաջնջման դեմ») բնապաշտպան շարժման բողոքի ակցիայի երրորդ օրվա դրությամբ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Սքոթլենդ Յարդի մամուլի ծառայության կողմից հոկտեմբերի 9-ին տարածված հաղորդագրության մեջ:
«Այսօր ժամը 7:30-ի (Երեւանի ժամանակով 10:30-ի) դրությամբ 28 մարդ Է բերման ենթարկվել Extinction Rebellion-ի բողոքների ընթացքում: Ընդամենը բողոքների սկսվելուց ի վեր Լոնդոնում բերման Է ենթարկվել 583 մարդ»,-հայտնել են ոստիկանությունում:
Բնապահպանների բողոքի ակցիաների կապակցությամբ լրացուցիչ Լոնդոն Է ժամանել իրավապահ մարմինների 500 աշխատակից: Ավելի վաղ ակցիայի մասնակիցները մի շարք փողոցներ Էին փակել Վեսթմինսթեր պատմական շրջանում, որտեղ գտնվում են բրիտանական խորհրդարանի եւ բազմաթիվ նախարարությունների շենքերը, ինչպես նաեւ կառավարության ղեկավարի նստավայրը:
Extinction Rebellion-ի ակցիաներն անցկացվում են աշխարհի 60 քաղաքներում: Էկոակտիվիստները պահանջում են, որ բրիտանական կառավարությունը եւ մյուս երկրների իշխանություններն անհապաղ սկսեն ակտիվ քայլեր ձեռնարկել կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Британская полиция сообщила о задержании более 580 экоактивистов
Британская полиция задержала 583 человека к третьему дню протестной акции природозащитного движения Extinction Rebellionв Лондоне. Как передает Арменпресс, об этом говорится в сообщении, распространенном в среду пресс-службой Скотленд-Ярда.
"По состоянию на 7:30 сегодняшнего дня (9:30 мск - прим. ТАСС) 28 человек были задержаны в ходе протестов Extinction Rebellion. Всего с начала протестов в Лондоне задержали 583 человека", - сообщили в полиции.
В связи с климатическими протестами в Лондон дополнительно прибыли 500 сотрудников правоохранительных органов. В понедельник участники акции перекрыли ряд улиц в историческом районе Вестминстер, где расположены здания британского парламента и многих министерств, а также резиденция главы правительства. Они заблокировали Вестминстерский мост и выезды на Трафальгарскую площадь, часть набережной Виктория и правительственную улицу Уайтхолл. Протестующие устроили пикеты напротив правительственных зданий.
Акции Extinction Rebellion проходят в 60 городах мира. Экоактивисты требуют, чтобы британское правительство и власти других стран начали немедленно предпринимать активные шаги по борьбе с изменением климата.