Մեծ Բրիտանիայի տնտեսությունն ավելի քան 70 մլրդ դոլար Է կորցրել Brexit-ի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի տնտեսությունը կրճատվել Է 2,5-3 տոկոսով եւ 60 մլրդ ֆունտ ստեռլինգ (73,8 մլրդ դոլար) Է կորցրել Եվրամիությունից երկրի դուրս գալն իրականացնելու երկրի իշխանությունների ձգտման պատճառով: Այդ մասին ասված Է Ֆիսկալ հետազոտությունների ինստիտուտի (IFS)՝ հոկտեմբերի 8-ին հրապարակված զեկույցում: Դրա մասին հայտնել Է Շոտլանդիայի ազգային կուսակցության (ՇԱԿ) մամուլի ծառայությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հետազոտության կանխատեսումների համաձայն, առանց Բրյուսելի հետ համագործակցության համաձայնագրի Brexit իրականացնելու բրիտանական կառավարության պլանները կարող են հանգեցնել այն բանին, որ ազգային պարտքը կավելանա մինչեւ 50-ամյա առավելագույն ցուցանիշ, ինչի արդյունքում, հավանաբար, այն կկրկնապատկվի եւ կհասնի 100 մլրդ ֆունտ ստեռլինգի (123 մլրդ դոլարի):
Զեկույցի հեղինակներից մեկը՝ Citi-ի գլխավոր տնտեսագետ Քրիստիան Շուլցը, նշել Է, որ Brexit-ի կապակցությամբ բրիտանական բիզնեսում ներդրումները նվազել են 20 տոկոսով: Նա նաեւ նշել Է, որ ԵՄ-ում (Մեծ Բրիտանիայի) գտնվելը լավագույն սցենարը կլիներ տնտեսական աճի համար», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Британская экономика потеряла более $70 млрд из-за Brexit
Экономика Великобритании сократилась на 2,5-3% и потеряла £60 млрд($73,8 млрд) из-за стремления властей реализовать выход страны из Евросоюза. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом говорится в опубликованном во вторник докладе Института фискальных исследований (IFS), информировала пресс-служба Шотландской национальной партии (ШНП).
Согласно прогнозам исследования, планы британского правительства осуществить Brexit без соглашения о сотрудничестве с Брюсселем могут привести к тому, что национальный долг увеличится до 50-летнего максимума, в результате чего, вероятно, он удвоится и достигнет £100 млрд($123 млрд).
Один из авторов доклада, главный экономист Citi Кристиан Шульц, указал, что в связи с Brexit инвестиции в британский бизнес снизились на 20%. Он также отметил, что "пребывание [Великобритании] в ЕС было бы лучшим сценарием для экономического роста".