ՀՀ վարչապետը և Լիտվայի խորհրդարանի խոսնակը քննարկել են համագործակցության զարգացման հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Լիտվայի Հանրապետության խորհրդարանի՝ Սեյմասի խոսնակ Վիկտորաս Պրանցկետիսին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Վարչապետը, ողջունելով հյուրերին, նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է Լիտվայի հետ հարաբերությունները, և վերջին շրջանում երկկողմ բարձրաստիճան պաշտոնական փոխայցերի հաճախակիությունը վկայում է հայ-լիտվական կապերի դինամիկ զարգացման մասին: «Հայաստանի համար Լիտվան կարևոր գործընկեր է, ում հետ մենք ցանկանում ենք զարգացնել կապերը թե՛ երկկողմ, թե՛ բազմակողմ ձևաչափերում: Մենք ունենք բարեփոխումների մեծ օրակարգ, և այդ գործընթացում Եվրոպական միությունը մեր երկրի կարևորագույն գործընկերներից է: Այս համատեքստում կարևորում ենք ԵՄ անդամ երկրների, Լիտվայի հետ փոխգործակցության զարգացումը և փորձի փոխանակումը, որն ավելի առարկայական կդառնա ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման գործընթացի ավարտից հետո: Միևնույն ժամանակ պետք է ակտիվ աշխատենք մեր երկկողմ գործակցությունն ընդլայնելու ուղղությամբ», - ասել է Հայաստանի վարչապետը:
Վիկտորաս Պրանցկետիսը նշել է, որ լիտվական կողմը համակարծիք է Հայաստանի վարչապետի հետ, և հենց այդ՝ երկու երկրների համագործակցության զարգացման հնարավորությունները քննարկելու նպատակով էլ Լիտվայի խորհրդարանի պատվիրակությունը ժամանել է Հայաստան, իսկ մյուս տարի սպասվում է նաև Լիտվայի վարչապետի այցը Հայաստան: «Մենք մեծապես կարևորում ենք Հայաստանի հետ՝ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ ԵՄ շրջանակում հարաբերությունների խորացումը: Լիտվան ողջունում է թավշյա հեղափոխությունը, ՀՀ-ում տեղի ունեցող ժողովրդավարական գործընթացները և պատրաստ է աջակցել Հայաստանի ժողովրդավարությանը, կիսվել բարեփոխումների իր փորձով ու հաջողություններով, ներառյալ՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի և դատաիրավական բարեփոխումների ոլորտում», - ասել է Լիտվայի Սեյմասի խոսնակը: Նրա խոսքով՝ Հայաստանն ու Լիտվան նաև կարող են զարգացնել արդյունավետ համագործակցություն տնտեսական, գիտական, կրթական, մշակութային, բնապահպանական, վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտներում:
Հայաստանի վարչապետը և Լիտվայի Սեյմասի խոսնակը համակարծիք են եղել, որ միջկառավարական և միջխորհրդարանական դինամիկ երկխոսությունը լավ հենք է երկու երկրների միջև կապերի հետագա զարգացման համար:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել ժողովրդավարության զարգացման և ամրապնդման հարցի շուրջ: Վարչապետն ընդգծել է՝ Հայաստանի և հայ հասարակության համար ժողովրդավարությունը ներքին համոզմունք է, արժեքային համակարգ, այլ ոչ թե արտաքին քաղաքական կողմնորոշում, և ներկայում մեր երկիրն առաջ է շարժվում ժողովրդավարությունն ուժեղացնելու ճանապարհով: Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանին այդ գործընթացում աջակցելու պատրաստակամության համար:

Пашинян и Пранцкетис обсудили вопросы развития двустороннего и многостороннего сотрудничества
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня принял делегацию, возглавляемую спикером Сейма Литовской Республики Викторасом Пранцкетисом.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении,приветствуя гостей, премьер-министр отметил, что Армения придает большое значение отношениям с Литвой, и частота двусторонних официальных взаимных визитов на высоком уровне свидетельствует о динамичном развитии армяно-литовских связей. “Для Армении Литва является важным партнером, с которым мы хотим развивать отношения как в двустороннем, так и в многостороннем форматах. У нас большая повестка реформ, и в этом процессе Европейский союз является одним из важнейших партнеров нашей страны. В этом контексте мы придаем большое значение развитию и обмену опытом с государствами-членами ЕС, в том числе с Литвой, что станет более актуальным после завершения процесса ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между ЕС и Арменией. Одновременно мы должны активно работать над расширением нашего двустороннего партнерства”, - отметил премьер-министр Армении.
Виктор Пранцкетис отметил, что литовская сторона согласна с премьер-министром Армении, и литовская делегация прибыла в Армению, а в следующем году ожидается визит премьер-министра Литвы в Армению именно с той целью, чтобы обсудить возможности развития сотрудничества между двумя странами. “Мы придаем большое значение углублению отношений с Арменией как на двусторонней основе, так и в рамках ЕС. Литва приветствует бархатную революцию, происходящие в Республике Армения демократические процессы и готова поддержать демократию Армении, поделиться своим опытом и успехами в проведении реформ, в том числе в сфере борьбы с коррупцией и судебных реформ”, - отметил спикер Сейма Литвы. По его словам, Армения и Литва также могут развивать эффективное сотрудничество в сферах экономики, науки, образования, культуры, экологии и возобновляемой энергетики.
Премьер-министр Армении и спикер Сейма Литвы согласились с тем, что динамичный межправительственный и межпарламентский диалог является хорошей основой для дальнейшего развития отношений между двумя странами.
Стороны обменялись мнениями о развитии и укреплении демократии. Премьер-министр подчеркнул, что для Армении и армянского общества демократия - это внутреннее убеждение, система ценностей, а не внешнеполитическая ориентация, и теперь наша страна движется вперед по пути укрепления демократии. Никол Пашинян поблагодарил за готовность оказать помощь Армении в этом процессе.