Հաստատվեց ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը հաստատեց «Հայաստանի Հանրապետության հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը և դրա իրականացման 2019-2022 թվականների միջոցառումների ծրագիրը հաստատելու մասին»որոշումը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ըստ հիմնավորման, Հայաստանի Հանրապետության վերջին՝ երրորդ, հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը նախատեսված էր 2015-2018 թվականների համար, ուստի 2018 թվականի դեկտեմբերին ռազմավարության գործողության ժամկետն ավարտվել էր:
«2019 թվականի փետրվարի 14-ի «ՀՀ կառավարության ծրագրին հավանություն տալու մասին» ԱԺՈ-002-Ն որոշմամբ որպես ՀՀ կառավարության գործունեության հիմնարար ուղենիշ սահմանվեց կոռուպցիայի դեմ առավել թիրախավորված և արմատական պայքար մղելը, կոռուպցիայի հանրային մերժումը և կոռուպցիայից զերծ հանրությունը: Միաժամանակ, կառավարության ծրագիրը նախատեսում է, որ պայքարը պետք է իրականացվի ինչպես ռազմավարական միջոցառումների իրականացմամբ, այնպես էլ հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ համակարգի զարգացման և վերափոխման միջոցով:
Կոռուպցիայի դեմ պայքարն առավել համակարգված ուղով կենսագործելու, ինստիտուցիոնալ կառուցակարգերի և առաջիկա տարիների հակակոռուպցիոն առաջնահերթությունների նախանշման առումով կարևորվում է Հայաստանի Հանրապետության հակակոռուպցիոն ռազմավարության և դրա իրականացման 2019-2022 թվականների միջոցառումների ծրագրի սահմանումը»,- ասված է հիմնավորման մեջ»,- ասված է հիմնավորման մեջ:
ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը նշեց, որ հակակոռուպցիոն ռազմավարությունն ուղղված է լինելու պայքարն առավել նպատակային իրականացնելու համար անհրաժեշտ ինստիտուցիոնալ հենքերի ստեղծմանը և զարգացմանը, հանրային ծառայողի օրինավոր և բարեխիղճ կերպարի ձևավորմանը, ոլորտային օրենսդրական դաշտի կարգավորումներում երկակի մոտեցումներ կիրառելու հնարավորությունների հնարավորինս նվազեցման, թափանցիկության և մասնակցայնության գործիքների շարունակական ներդրմանը, կոռուպցիոն գործերի բացահայտման արդյունավետության բարձրացմանը, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն առնչվող գործուն կառուցակարգերի ներդրմանը: «Միաժամանակ, Ռազմավարությամբ հատուկ անդրադարձ է կատարվել հակակոռուպցիոն կրթությանը և իրազեկման միջոցով կոռուպցիայի նկատմամբ ժխտողական վերաբերմունքի սերմանմանը: Ռազմավարությամբ հատուկ կարևորվում է կոռուպցիայի դեմ պայքարում բոլոր շահագրգիռ կողմերի ջանքերի մեկտեղումը և միասնական հետևողական քայլերի ձեռնարկումը: Ռազմավարության ընդունմամբ ակնկալվում է ռազմավարական մոտեցման արդյունքում հնարավորին նվազեցնել կոռուպցիան, զարգացնել հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ համակարգը, ստեղծել կոռուպցիայի դեմ պայքարի արդյունավետ կառուցակարգեր»,- ասաց նախարարը:

Утверждена Антикоррупционная стратегия Республики Армения
Правительство утвердило решение “Об утверждении Антикоррупционной стратегии Республики Армения и программы мероприятий по ее реализации на 2019 - 2022 годы”.
Как передает «Арменпресс», согласно обоснованию, последняя, третья Антикоррупционная стратегия Армении была предусмотрена на 2015 - 2018 годы, поэтому в декабре 2018 года срок действия стратегии был завершен.
“Решением НС-002 от 14 февраля 2019 года “Об одобрении Программы Правительства РА» в качестве основополагающего ориентира деятельности правительства РА были определены наиболее целенаправленная и коренная борьба с коррупцией, общественный отказ от коррупции и общество без коррупции. В то же время, программа правительства предусматривает, что борьба должна осуществляться как посредством реализации стратегических мероприятий, так и посредством развития и трансформации антикоррупционной институциональной системы.
В плане реализации борьбы с коррупцией более скоординированным путем, определения институциональных структур и антикоррупционных приоритетов на ближайшие годы важное значение придается определению Антикоррупционной стратегии Республики Армения и программы мероприятий на 2019 - 2022 годы по ее реализации”, - говорится в обосновании.
Министр юстиции РА Рустам Бадасян отметил, что Антикоррупционная стратегия будет направлена на создание и развитие институциональных основ, необходимых для более целенаправленного осуществления борьбы, формирование законного и добросовестного образа общественного служащего, по возможности сокращение применения двойных подходов в регулировании отраслевого законодательного поля, последовательное внедрение инструментов прозрачности и сопричастия, повышение эффективности раскрытия коррупционных дел, внедрение действенных механизмов конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение.
“В то же время, в стратегии особое внимание было уделено антикоррупционному образованию и внедрению отрицания коррупции посредством информирования. Стратегией особо подчеркивается важность объединения усилий всех заинтересованных сторон в борьбе с коррупцией и принятия единых последовательных шагов. С принятием стратегии ожидается в результате стратегического подхода снижение коррупции, развитие антикоррупционной институциональной системы, создание эффективных механизмов борьбы с коррупцией”, - сказал министр.