Հաստատվեց ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը հաստատեց «Հայաստանի Հանրապետության հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը և դրա իրականացման 2019-2022 թվականների միջոցառումների ծրագիրը հաստատելու մասին»որոշումը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ըստ հիմնավորման, Հայաստանի Հանրապետության վերջին՝ երրորդ, հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը նախատեսված էր 2015-2018 թվականների համար, ուստի 2018 թվականի դեկտեմբերին ռազմավարության գործողության ժամկետն ավարտվել էր:
«2019 թվականի փետրվարի 14-ի «ՀՀ կառավարության ծրագրին հավանություն տալու մասին» ԱԺՈ-002-Ն որոշմամբ որպես ՀՀ կառավարության գործունեության հիմնարար ուղենիշ սահմանվեց կոռուպցիայի դեմ առավել թիրախավորված և արմատական պայքար մղելը, կոռուպցիայի հանրային մերժումը և կոռուպցիայից զերծ հանրությունը: Միաժամանակ, կառավարության ծրագիրը նախատեսում է, որ պայքարը պետք է իրականացվի ինչպես ռազմավարական միջոցառումների իրականացմամբ, այնպես էլ հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ համակարգի զարգացման և վերափոխման միջոցով:
Կոռուպցիայի դեմ պայքարն առավել համակարգված ուղով կենսագործելու, ինստիտուցիոնալ կառուցակարգերի և առաջիկա տարիների հակակոռուպցիոն առաջնահերթությունների նախանշման առումով կարևորվում է Հայաստանի Հանրապետության հակակոռուպցիոն ռազմավարության և դրա իրականացման 2019-2022 թվականների միջոցառումների ծրագրի սահմանումը»,- ասված է հիմնավորման մեջ»,- ասված է հիմնավորման մեջ:
ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը նշեց, որ հակակոռուպցիոն ռազմավարությունն ուղղված է լինելու պայքարն առավել նպատակային իրականացնելու համար անհրաժեշտ ինստիտուցիոնալ հենքերի ստեղծմանը և զարգացմանը, հանրային ծառայողի օրինավոր և բարեխիղճ կերպարի ձևավորմանը, ոլորտային օրենսդրական դաշտի կարգավորումներում երկակի մոտեցումներ կիրառելու հնարավորությունների հնարավորինս նվազեցման, թափանցիկության և մասնակցայնության գործիքների շարունակական ներդրմանը, կոռուպցիոն գործերի բացահայտման արդյունավետության բարձրացմանը, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն առնչվող գործուն կառուցակարգերի ներդրմանը: «Միաժամանակ, Ռազմավարությամբ հատուկ անդրադարձ է կատարվել հակակոռուպցիոն կրթությանը և իրազեկման միջոցով կոռուպցիայի նկատմամբ ժխտողական վերաբերմունքի սերմանմանը: Ռազմավարությամբ հատուկ կարևորվում է կոռուպցիայի դեմ պայքարում բոլոր շահագրգիռ կողմերի ջանքերի մեկտեղումը և միասնական հետևողական քայլերի ձեռնարկումը: Ռազմավարության ընդունմամբ ակնկալվում է ռազմավարական մոտեցման արդյունքում հնարավորին նվազեցնել կոռուպցիան, զարգացնել հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ համակարգը, ստեղծել կոռուպցիայի դեմ պայքարի արդյունավետ կառուցակարգեր»,- ասաց նախարարը:

YEREVAN, OCTOBER 3, ARMENPRESS. The Cabinet approved a decision on confirming the Anti-Corruption Strategy of the Republic of Armenia and its 2019-2022 Action Plan.
The most recent Anti-Corruption Strategy of the country was envisaged for 2015-2018, and it expired in December of 2018.
More targeted and radical combat against corruption, public rejection and corruption-free society are the fundamental guidelines of the government’s activities by the February 14th approved government’s action plan. At the same time the government’s action plan envisages that the fight against corruption must be conducted both through strategic actions and the development and transformation of the anti-corruption institutional system.
Minister of Justice Rustam Badasyan said at the Cabinet meeting that the new anti-corruption strategy will be aimed at the creation and development of required institutional bases for implementing more targeted combat against corruption, development of the law-abiding and duly image of a public servant, maximal reduction of possibilities for double standards in the regulations of sectoral legislative arena, continuous introduction of transparency and participatory levers, increase of efficiency of discovering corruption cases and introduction of practical mechanisms relating to confiscation of illegally acquired assets.
“At the same time the strategy draws special attention to anti-corruption education and dissemination of a rejection attitude towards corruption through raising awareness. The strategy is especially highlighting the unification of efforts of all stakeholder parties in combating corruption and implementation of coherent unified actions. The adoption of the strategy is expected to maximally reduce corruption as a result of strategic approach, develop the institutional anti-corruption system and create effective mechanisms of combating corruption,” the minister said.