Փաշինյանն անդրադարձավ Երևանում կայացած ԵԱՏՄ Բարձրագույն խորհրդի նիստի նշանակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Եվրասիական տնտեսական միությունն ավելի լավը դարձնելուն ուղղված Հայաստանի ջանքերի գործադրման լավ ապացույց է համարում Երևանում ԵԱՏՄ Բարձրագույն խորհրդի նիստի անցկացումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Փաշինյանն ասաց հոկտեմբերի 1-ին ՀՀ Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում, պատասխանելով «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Զոլյանի հարցին:
«Մենք 2019թ. հունվարի 1-ից ստանձնել ենք ԵԱՏՄ նախագահությունը, և ես կարծում եմ, որ տեղի ունեցած գագաթնաժողովը կազմակերպությունում մեր նախագահության կուլմինացիան դարձավ: Մենք Սինգապուրի հետ ստորագրեցինք պայմանագիր: Հուլիսին, երբ Սինգապուրում էի, այդ այցի շրջանակներում ձեռք բերվեց պայմանավորվածություն, որպեսզի մենք հասցնենք մինչև երևանյան հանդիպումն ավարտին հասցնել այդ պայմանագրի վրա աշխատանքը: Այն ժամանակ, իհարկե, դա ֆանտաստիկ էր թվում, որ մենք այս կարճ ժամանակահատվածում կհասցնենք ավարտին պայմանագիրը, բայց դա տեղի ունեցավ, ինչի համար ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ինչպես Սինգապուրի կառավարությանը, այնպես էլ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ մեր գործընկեր երկրների կառավարություններին, ինչպես նաև Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովին: Հոկտեմբերից ուժի մեջ է մտնում Եվրասիական տնտեսական միության և Իրանի միջև ժամանակավոր ազատ առևտրի վերաբերյալ համաձայնագիրը: Կարող եմ արձանագրել, որ քաղաքական առումով ԵԱՏՄ շրջանակներում նման մասշտաբային միջոցառում տեղի չէր ունեցել, և այս միջոցառումն այս մասշտաբներով կազմակերպելը մեր կողմից, կարծում եմ՝ ևս մեկ անգամ եկավ ապացուցելու, որ մենք իսկապես բոլոր ջանքերը գործադրում ենք, որպեսզի ԵԱՏՄ-ն դառնա ավելի արդյունավետ կառույց, և մեր անդամակցությունը լինի առավել արդյունավետ»,- ասաց Փաշինյանը:
Հոկտեմբերի 1-ին Երևանում տեղի ունեցած Եվրասիական տնտեսական միության Բարձրագույն խորհրդի նիստը:
ԵԱՏՄ Բարձրագույն խորհրդի նեղ կազմով նիստին մասնակցեցին ԵԱՏՄ անդամ երկրների ղեկավարները՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, Ղրղզստանի Հանրապետության նախագահ Սոորոնբայ Ժեենբեկովը, Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Կասիմ Ժոմարտ-Տոկաևը և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը:
Ընդլայնված կազմով նիստին՝ հրավիրյալ երկրի ղեկավարի կարգավիճակով մասնակցեցին նաև Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին, Սինգապուրի Հանրապետության վարչապետ Լի Սյեն Լուն: Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնը նիստին մասնակցեց՝ որպես դիտորդի կարգավիճակում գտնվող երկրի ղեկավար:

Pashinyan talked about importance of Supreme Eurasian Economic Council meeting held in Yerevan
YEREVAN, OCTOBER 2, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan talked about the Supreme Economic Council meeting held in Yerevan on October 1 during the Q&A session at the National Assembly on October 2.
''We assumed the chairmanship of the EAEU on January 1, 2019 and I think yesterday's summit was the culmination of our chairmanship. We signed an agreement with Singapore. Back in July, when I was in Singapore, we reached an agreement, according to which we had to manage to complete the works on that agreement before the Yerevan meeting. Of course, back then it seemed something fantastic that we would be able to complete the agreement in such a short period, but it happened and for that I want to thank the government of Singapore, the governments of our EAEU partner states, as well as the Eurasian Economic Commission. Starting from October the interim agreement between Iran and the EAEU on free trade entered into force. I can record that such a large-scale event had never taken place in EAEU and organizing these large-scale events by us once again proves that we really make all efforts to make the EAEU a more effective institution and to make our partnership more effective'', Pashinyan said.
The Supreme Eurasian Economic Council meeting took place in Yerevan on October 1.
The extended format session of the Supreme Eurasian Economic Council was attended by the leaders of the EAEU member states: Armenian PM Nikol Pashinyan, Russian President Vladimir Putin, President of Belarus Alexander Lukashenko, President of Kyrgyzstan Sooronbay Jeenbekov, Kazakhstan’s President Kassim Jomart-Tokayev. Chairman of the Eurasian Economic Commission (EEC) Tigran Sargsyan also participates in the session. The session was also attended by Iranian President Hassan Rouhani and Prime Minister of Singapore Lee Hsien Loongas invited heads of states, as well as by President of Moldova Igor Dodon as head of an observer state.