ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է Ղազախստանի հետ առևտրատնտեսական կապերի զարգացմամբ. Վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Ղազախստանի նախագահ Կասիմ Ժոմարտ Տոկաևի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը ողջունել է Ղազախստանի գործընկերոջը Երևանում և նշել, որ այսօրվա հանդիպումը լավ հնարավորություն է քննարկելու երկկողմ հարաբերությունների օրակարգը: «Ցանկանում եմ նախ օգտվելով առթից ևս մեկ անգամ շնորհավորել Ձեզ Ղազախստանի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ, գիտեմ նաև, որ Ղազախստանում բնակվող հայ համայնքի մեծ մասը ևս քվեարկել է Ձեր օգտին: Պարոն նախագահ, Հայաստանի կառավարությունը շահագրգռված է Ղազախստանի հետ առևտրատնտեսական կապերի զարգացմամբ: Ուրախ եմ, որ վերջին շրջանում փոխգործակցությունն այդ ուղղությամբ ընդլայնվում է, սակայն առկա է մեծ ներուժ, որի իրացման ուղղությամբ պետք է հետևողական քայլեր իրականացնենք»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը` ավելացնելով, որ Եվրասիական տնտեսական միությունը ևս այդ ուղղությամբ մեծ հնարավորություններ է տալիս, որոնք պետք է օգտագործել:
Ղազախստանի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և ավելացրել. «Հայ ժողովրդի աչքերում տեսնում եմ կյանքի նկատմամբ մեծ հետաքրքրություն: Ուրախ եմ, որ Երևանը շարունակում է զարգանալ, այն իմ տեսած քաղաքներից ամենագեղեցիկներից մեկն է: Ղազախ ժողովուրդը ջերմ զգացմունքներ է տածում հայ ժողովրդի նկատմամբ, և մեր երկրի մոտ Հայաստանի հետ տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը զարգացնելու ցանկությունը շատ մեծ է»: Կասիմ Ժոմարտ Տոկաևը ևս կարևորել է առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացման ուղղությամբ քայլերի իրականացումը և այդ համատեքստում համաձայնել վարչապետ Փաշինյանի հետ, որ անհրաժեշտ է ակտիվացնել հայ-ղազախական միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Կասիմ Ժոմարտ Տոկաևը քննարկել են էներգակիրների, գյուղատնտեսության, թվային տեխնոլոգիաների ոլորտներում երկկողմ համատեղ ներդրումային ծրագրերի իրականացման ընթացքին և հնարավորություններին վերաբերող հարցեր: Կողմերը փոխադարձ արտահանման և ներմուծման ծավալներն ավելացնելու առումով անդրադարձել են տրանսպորտային ենթակառուցվածքներին և առկա խնդիրների հաղթահարման հնարավորություններին:
Զրուցակիցները կարևորել են նաև համագործակցությունը միջազգային կազմակերպությունների շրջանակում, այդ թվում` ԵԱՏՄ-ի, ՀԱՊԿ-ի, ՄԱԿ-ի և այլ հարթակներում:
Կողմերն անդրադարձել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին: Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Ղազախստանին ԼՂ հարցում հավասարակշռված դիրքորոշում ցուցաբերելու համար:
Հանդիպման ավարտին վարչապետ Փաշինյանը Կասիմ Ժոմարտ Տոկաևին պաշտոնական այցով հրավիրել է Հայաստան: Հրավերը սիրով ընդունվել է:

Армения заинтересована в развитии торгово-экономических связей с Казахстаном: премьер-министр
Как сообщили «Арменпресс» в управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, премьер приветствовал коллегу из Казахстана в Ереване и отметил, что сегодняшняя встреча - хорошая возможность обсудить повестку двусторонних отношений.
“Прежде всего, пользуясь случаем, еще раз хочу поздравить Вас с избранием на пост президента Казахстана, знаю также, что большая часть армянской общины Казахстана также проголосовала за Вас. Господин Президент, правительство Армении заинтересовано в развитии торгово-экономических связей с Казахстаном. Я рад, что в последнее время взаимодействие в этом направлении расширяется, однако есть большой потенциал, в направлении реализации которого мы должны предприимаять последовательные шаги”, - сказал Никол Пашинян, добавив, что Евразийский экономический союз создает большие возможности в этом направлении, которые необходимо использовать.
Президент Казахстана поблагодарил за теплый прием и добавил: “В глазах армянского народа я вижу большой интерес к жизни. Я рад, что Ереван продолжает развиваться, он один из самых красивых городов, которые я видел. Казахский народ испытывает теплые чувства к армянскому народу, и желание нашей страны развивать сотрудничество с Арменией в различных сферах очень велико”. Касим Жомарт Токаев также отметил важность осуществления шагов по увеличению объемов товарооборота, и в этом контексте согласился с премьер-министром Пашиняном, что необходимо активизировать деятельность Армяно-казахской межправительственной комиссии.
Никол Пашинян и Касим Жомарт Токаев обсудили вопросы, касающиеся хода и возможностей реализации совместных инвестиционных программ в сферах энергоносителей, сельского хозяйства и цифровых технологий. Стороны коснулись транспортных инфраструктур и возможностей преодоления существующих проблем в плане увеличения объемов экспорта и импорта.
Собеседники также отметили важное значение сотрудничества в рамках международных организаций, в том числе на платформах ЕАЭС, ОДКБ, ООН и других.
Стороны коснулись и процесса урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Премьер-министр Пашинян поблагодарил Казахстан за взвешенную позицию в вопросе Нагорного Карабаха.
В конце встречи премьер-министр Пашинян пригласил Касима Жомарта Токаева посетить Армению с официальным визитом. Приглашение было любезно принято.