Հայաստանում մեկնարկել են հայ-ռուսական համատեղ գումարտակային մարտավարական վարժանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Բաղրամյան» զորափորձարանում միավորված զորախմբի հրամանատար, գեներալ-մայոր Տիգրան Փարվանյանի ղեկավարությամբ սկսվել են հայ-ռուսական համատեղ գումարտակային մարտավարական վարժանքները: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրել են ՌԴ Հարավային ռազմական օկրուգի մամուլի ծառայությունից, մոտոհրաձգային ստորաբաժանումների հրամանատարները հրետանային, տանկային, հետախուզական, ինժեներային ստորաբաժանումների, կապի մասնագետների հետ փոխգործակցությամբ մշակում են պայմանական հակառակորդի հայտնաբերման, արգելափակման եւ ոչնչացման մի շարք առաջադրանքներ:
Համատեղ գումարտակային մարտավարական վարժանքի ընթացքում երկու երկրների զինծառայողները Հարավային ռազմական օկրուգի հակաօդային պաշտպանության միջոցների, կործանիչ, գրոհային ու բանակային ավիացիայի օժանդակությամբ առաջադրանքներ կկատարեն հետախուզական-կրակային (հարվածային) կոնտուրների համակարգում, կկիրառեն աերոմոբիլային տակտիկական խմբեր, տանկային «մենամարտեր» եւ «կարուսելներ», հրետանային հակամարտկոցային պայքար, դիպուկահարների մենամարտեր, մարտական հրաձգություն գիշերային պայմաններում, ինչպես նաեւ հրաձգություն կիրականացնեն առավելագույն հեռավորությամբ եւ փակ կրակային դիրքերից: Օպերատիվ-մարտավարական, գրոհային, բանակային եւ անօդաչու ավիացիայի անձնակազմերն ուսումնամարտական եւ թռիչքային-տակտիկական առաջադրանքներ կկատարեն առաջապահ ավիացիոն նշանառուների հետ համատեղ: Մարտականին մոտեցված իրադրություն ստեղծելու համար «Բաղրամյան» զինափորձարանը հանդերձված Է ստատիկ ու դինամիկ թիրախներով, վարժանքներում գործի Է դրված հրաձգադաշտային սարքավորման արդիական Էլեկտրոնային մոդուլային համակարգ՝ հանդերձված համակարգիչներով եւ ռադիոհաղորդիչ սարքերով, որոնք նմանակում են պայմանական հակառակորդի կենդանի ուժի, զրահատեխնիկայի եւ ցածր թռչող թիրախների գործողությունները:
Ցերակային եւ գիշերային ժամերին հիմնական ուսումնամարտական գործողությունների խաղարկումը կկայանա այս տարվա հոկտեմբերի 7-ից 12-ն ընկած ժամանակաշրջանում: Հայ-ռուսական երկկողմ գումարտակային մարտավարական վարժանքներին, որոնք անցկացվում են ռուսական զորամիավորման հրամանատար գնդապետ Նիկոլայ Մարտինյուկի ղեկավարությամբ, մասնակցում են ՌԴ Հարավային ռազմական օկրուգի եւ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի հազարից ավելի զինծառայողներ եւ գործի Է դրված մոտավորապես 500 միավոր ռազմական ու հատուկ տեխնիկա, այդ թվում՝ ՄիԳ-29 կործանիչներ, Սու-25 գրոհայիններ, Մի-24Պ եւ Մի-8ՄՏՎ ուղղաթիռներ:

В Армении стартовало совместное российско-армянское двустороннее батальонное тактическое учение
На межвидовом полигоне Баграмян под руководством командующего объединенной группировкой войск (сил) генерал-майора Тиграна Парваняна началось совместное российско-армянское двустороннее батальонное тактическое учение.
Как сообщилиАрменпрессв пресс-службе Южного военного округа, командиры мотострелковых подразделений во взаимодействии с артиллерийскими, танковыми, разведывательными, инженерными подразделениями, специалистами связи отработают ряд задач по поиску, блокированию и уничтожению условного противника.
В ходе совместного батальонного тактического учения военнослужащие двух стран при поддержке средств противовоздушной обороны, истребительной, штурмовой и армейской авиации Южного военного округа (ЮВО) выполнят задачи в системе разведывательно-огневых (ударных) контуров, применят аэромобильные тактические группы, танковые «дуэли» и «карусели», артиллерийскую контрбатарейную борьбу, «кочующие» минометы, снайперские дуэли, боевые стрельбы в ночных условиях, а также проведут стрельбы на максимальных дистанциях и с закрытых огневых позиций. Экипажи оперативно-тактической, штурмовой, армейской и беспилотной авиации выполнят учебно-боевые и летно-тактические задачи совместно с передовыми авиационными наводчиками.
Межвидовой полигон Баграмян оборудован статическими и динамическими мишенями, на учении задействован современный электронный модульный комплекс стрельбищного оборудования, оснащенный компьютерами и радиопередающими устройствами, имитирующими действия живой силы, бронетехники и низколетящих целей условного противника, для создания обстановки, приближенной к боевой.
Розыгрыш основных учебно-боевых действий в дневное и ночное время суток с проведением этапов боевых стрельб для объединенной группировки войск состоится в период с 7 по 12 октября с.г. с выполнением задач оперативного реагирования, тактического маневрирования и межвидового взаимодействия.
В совместном российско-армянском двустороннем батальонном тактическом учении, проходящем под руководством командира соединения полковника Николая Мартынюк, принимают участие более 1 тыс. военнослужащих и задействовано около 500 единиц военной и специальной техники ЮВО и Вооруженных Сил Республики Армения, в том числе: истребители МиГ-29, штурмовики Су-25, вертолеты Ми-24П и Ми-8МТВ.