Վարչապետը շնորհավորական ուղերձ է հղել ՉԺՀ կազմավորման 70-ամյակի կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինին՝ Չինաստանի կազմավորման 70-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում ասված է.
«Սրտանց շնորհավորում և բարեմաղթանքներ եմ հղում Ձեզ Չինաստանի Ժողովրդա­կան Հանրապետության կազմավորման 70-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Այս նշանավոր հոբելյանը խորհրդանշում է արդիական պետության և հասարակության կառուցման գործում հնագույն քաղաքակրթություն կրող չին ժողովրդի մեծ հաջողությունները:
Մենք Հայաստանում ուրախությամբ ենք հետևում Չինաստանի Ժողովրդա­կան Հանրապետության և չին ժողովրդի նվաճումներին՝ տնտեսական առաջըն­թացին, նորարարական ոլորտի զարգացմանը և մշակութային վերելքին:
Հայաստանը հատուկ կարևորություն է տալիս Չինաստանի հետ ավանդական բարեկամական հարաբերությունների համակողմանի, կայուն և հետևողական ամրապնդմանն ու խորացմանը: Տարբեր ոլորտներում երկկողմ կապերի և փոխանակումների հետագա ընդլայնումը և միջազգային ասպարեզում ակտիվ գործակցությունը բխում են մեր երկու երկրների և ժողովուրդների կենսական շահերից: Լիահույս եմ, որ այս տարվա մայիսին Չինաստան կատարած իմ այցը և հանդիպումը Ձեզ հետ հիմք կծառայեն հայ-չինական բարեկամությունն ու համագործակցությունը նոր մակար­դակի բարձրացնելու համար:
Պատրաստակամ եմ Ձեզ հետ համատեղ առավելագույն ջանքեր գործադրել այդ նպատակին հասնելու համար»:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել նաև Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության պետական խորհրդի նախագահ Լի Քեցյանին՝ Չինաստանի կազմավոր­ման 70-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ: Ուղերձում ասված է.
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և անձամբ իմ անունից հղում եմ Ձեզ և Չինաստանի կառավա­րու­թյանն իմ ջեր­մ շնորհավորանքները և բարեմաղթանք­ները՝ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կազմավոր­ման 70-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ:
Չինաստանը ժամանել է իր պատմության այս նշանակալի հանգրվանին՝ բազմաթիվ ձեռքբերումներ արձանագրելով պետության և հասարակության կա­ռուց­ման, տնտեսական առաջընթացի, նորարարությունների և մշակութային զարգաց­ման ոլորտներում:
Հայաստանը հատուկ կարևորություն է տալիս Չինաստանի հետ ավան­դա­կան բարեկամական հարաբերությունների համակողմանի, կայուն և հետևո­ղա­կան ամրապնդմանն ու խորացմանը:
Լիահույս եմ, որ այս տարվա մայիսին Չինաստան կատարած իմ այցը և հանդիպումը Ձեզ հետ առաջ կմղեն հայ-չինական բարեկամության և համագործակցության օրակարգը»:

PM Pashinyan congratulates Chinese leadership on 70th anniversary of PRC
YEREVAN, OCTOBER 1, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has addressed a telegram to President of China Xi Jinping to congratulate on the 70th anniversary of the People’s Republic of China.
“I am sincerely congratulating you and extending my good wishes on the occasion of the 70th anniversary of the founding of the People’s Republic of China. This notable anniversary is symbolizing the ancient civilization-bearing Chinese people’s great successes in building a modern state and society.
We in Armenia are following with joy the People’s Republic of China’s and the Chinese people’s achievements, the economic progress, development of innovative sector and cultural rise.
Armenia gives special importance to comprehensive, stable and coherent strengthening and deepening of the traditionally friendly relations with China. The further expansion of bilateral ties and exchanges in various fields and active partnership in the international arena stem from the vital interests of our two countries and peoples. I am hopeful that my visit to China in May of this year and my meeting with you will serve as a foundation for elevating the Armenian-Chinese friendship and cooperation to a new level.
I am ready to make maximum efforts jointly with you for reaching this goal,” the Armenian PM said in the cable.
Pashinyan also congratulated Li Keqiang, the Premier of the State Council of China.
“On behalf of the Armenian government and personally myself I am extending my warm congratulations and good wishes to you and the Chinese government on the occasion of the 70th anniversary of the founding of the People’s Republic of China.
China has arrived to this notable destination in its history by recording numerous achievements in the fields of state and society building, economic progress, innovative and cultural development.
Armenia attaches special importance to comprehensive, stable and coherent strengthening and deepening of the traditionally friendly relations with China.
I am hopeful that my visit to China and meeting with you in May of this year will advance the Armenian-Chinese friendship and cooperation agenda,” the Armenian PM said.