Վարչապետը ներկա է գտնվել «Եվրասիական աշխարհամասի տարանցիկ ներուժը» խորագրով համաժողովի բացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Երևանում աշխատանքները սկսած «Եվրասիական աշխարհամասի տարանցիկ ներուժը» խորագրով երկօրյա միջազգային համաժողովի բացմանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, միջոցառումը կազմակերպվել է վարչապետ Փաշինյանի նախաձեռնությամբ՝ Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստի շրջանակում:
Համաժողովի մասնակիցներ,
Ուրախ եմ ողջունել ձեզ Երևանում՝ «Եվրասիական մայրցամաքի տարանցիկ ներուժը» թեմայով միջազգային համաժողովին:
Վստահ եմ, որ այս համաժողովը մեր միության շրջանակներում ինտեգրացիոն գործընթացների հետագա զարգացման և խորացման արդի հիմնախնդիրները, առևտրատնտեսական կապերի ամրապնդման ուղիները քննարկելու հիանալի հնարավորություն կընձեռի: Ֆորումը հանդիսանում է լոգիստիկ սխեմաների վերաբերյալ տեսակետների փոխանակման արդյունավետ հարթակ:
Հուսով եմ, որ այսօրվա քննարկումների արդյունքների հիման վրա մենք կկարողանանք ավելի լավ գնահատել մեր հնարավորությունները և հստակեցնել մեխանիզմները՝ հաղթահարելու այն արգելքները, որոնք խոչնդոտում են տարանցիկ միջանցքների և սխեմաների լիարժեք կայացմանը, մեզ համար նախանշել առաջնահերթ խնդիրները և դրանց լուծման ամենաարդյունավետ մեթոդները:
ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի նախագահության ընթացքում մենք առավելագույն ջանքեր գործադրեցինք ինտեգրման դրական դինամիկայի հետագա ապահովման, ինչպես նաև այն խնդիրների լուծման համար, որոնք կարող են լրացուցիչ խթան հանդիսանալ մեր երկրներում տնտեսական աճի համար:
Այս համատեքստում առանցքային ոլորտներից մեկը եվրասիական տրանսպորտային ենթակառուցվածքների զարգացումն ու դիվերսիֆիկացումն է, ինչը կապահովի ԵԱՏՄ-ի ներսում ապրանքաշրջանառության աճը, ինչպես նաև ապրանքների արտահանումը արտաքին շուկաներ:
Պատմականորեն Եվրասիա մայրցամաքը եղել է առևտրի, տնտեսական, մշակութային, հաղորդակցական գործընթացների խճանկար, որում քիչ կարևոր դեր չի խաղացել նաև Արևելքի և Արևմուտքի միջև առևտրային հաղորդակցության կենտրոնում՝ Մետաքսի մեծ ճանապարհին գտնվող Հայաստանը: Հայաստանի հնագույն մայրաքաղաքներից մեկի՝ Արտաշատի վերելքը, որը հայտնի էր որպես «Հայաստանի Կարթագեն», բազմադարյա մայրաքաղաք Անիի զարգացումը, որը հայտնի է եղել իր հիանալի ճարտարապետական կոթողներով, պայմանավորված էր նաև նրանով, որ դրանք գտնվում էին Մետաքսի ճանապարհի վրա:
Իրանի, Վիետնամի, Չինաստանի, Սինգապուրի հետ ազատ առևտրի համաձայնագրերի ստորագրումը, ինչպես նաև Սերբիայի, Եգիպտոսի, Հնդկաստանի հետ համապատասխան համաձայնագրերի առաջիկա ստորագրումը ոչ միայն կամրապնդեն Միության տնտեսական ներուժը՝ ապահովելով դրա լիարժեք ինտեգրումը համաշխարհային տնտեսության մեջ, այլև կընդլայնեն տրանսպորտային միջանցքների աշխարհագրությունը և մայրցամաքի տարանցիկ ներուժը:
Հայաստանի Հանրապետությունը՝ ելնելով իր աշխարհագրական առանձնահատկություններից, պատրաստ է բոլոր ջանքերը գործադրել՝ նոր շուկաների հասանելիությունը, ինչպես նաև անհրաժեշտ ենթակառուցվածքները և լոգիստիկան ապահովելու համար՝ մոտ ապագայում բեռնափոխադրումների և ուղևորափոխադրումների անխուսափելի բարձրացման համատեքստում:
Բացի տրանսպորտի ոլորտում տարանցիկ ներուժը օգտագործելուց, Հայաստանը կարող է դառնալ նաև տարածաշրջանային էներգետիկ հանգույց, որը կմիավորի Եվրասիական տնտեսական միության և Իրանի էլեկտրաէներգիկ համակարգի ընդհանուր շուկան:
Համոզված եմ, որ այսօրվա համաժողովի նման հարթակները, քննարկումները և դրա շրջանակներում կարծիքների փոխանակումը լրացուցիչ խթան կհաղորդեն ինտեգրացիոն փոխգործակցության ամրապնդմանը ոչ միայն Միության անդամ երկրների միջև, այլև նրա սահմաններից դուրս՝ եվրասիական հսկայական տարածքում:
Վերջում թույլ տվեք ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել համաժողովին մասնակցելու համար, մաղթում եմ ձեզ բեղուն, արդյունավետ աշխատանք և ակտիվ քննարկումներ:
Համաժողովն անցկացվելու է պանելային քննարկումների ձևաչափով: Համաժողովի ընթացքում որպես խոսնակ հանդես են գալու ԵԱՏՄ անդամ և գործընկեր պետությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաները՝ փոխվարչապետները, տրանսպորտի ոլորտը համակարգող նախարարները, ԵԱՏՀ կոլեգիայի նախագահն ու նախարարները, ավտոմոբիլային փոխադրումների միջազգային ասոցիացիաների, բիզնես համայնքի և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները:
Համաժողովի ընթացքում քննարկվելու են գլոբալ տրանսպորտային-լոգիստիկ համակարգերին, տարածաշրջանային ինտեգրմանը, թվային տրանսպորտին ու լոգիստիկային առնչվող հարցեր: Միջոցառման նպատակն է ստեղծել հարթակ քննարկելու Եվրասիական աշխարհամասի տարանցիկ ներուժն իրացնելու հնարավորություններն ու հեռանկարը, բարձրաձայնելու առկա մարտահրավերներն ու բացերը և գտնելու փոխշահավետ ու արդիական լուծումներ՝ իրացնելու տարածաշրջանում առկա ներուժը:
Միջազգային համաժողովի փակման հանդիսավոր արարողությանը ներկա են գտնվելու նաև ԵԱՏՄ անդամ և գործընկեր երկրների ղեկավարները: Համաժողովի արդյունքներով հրապարկվելու է հռչակագիր:

Armenian PM attends “The Transit Potential of the Eurasian Continent” conference in Yerevan
YEREVAN, SEPTEMBER 30, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan attended the opening of a two-day international conference entitled “The Transit Potential of the Eurasian Continent” in Yerevan. The event was organized on the initiative of Prime Minister Pashinyan within the framework of the Supreme Eurasian Economic Council, the PM’s Office told Armenpress.
Forum participants
I am pleased to welcome you to Yerevan at the “Transit Potential of the Eurasian Continent” international conference.
I am sure that this forum will provide an excellent opportunity for discussing topical issues of further development and deepening of integration processes within our association and exchange views and present visions of ways to strengthen trade and economic ties, as well as for outlining the architecture of logistic schemes in the Eurasian space.
I hope that based on the results of today’s discussions, we will be able to better assess our capabilities and identify mechanisms to overcome the barriers that prevent the full-fledged establishment of transit corridors and schemes, identify priority tasks and the most effective methods for their implementation.
During Armenia’s chairmanship in the EAEU, we made every effort to ensure positive dynamics of integration, tackle problems that may give an additional impetus to economic growth in our countries.
In this context, one of the key areas is the development and diversification of the Eurasian transport infrastructure, which will ensure the growth of commodity circulation within the EAEU, as well as the export of goods to foreign markets.
Historically, the Eurasian continent was a mosaic of trade, economic, cultural, and communication processes, in which Armenia played an important role, standing in the very center of trade links between East and West - the Great Silk Road. The rise of one of the ancient capitals of Armenia - Artashat, which was known as the Armenian Carthage, was also due to the location of the city on the aforementioned road.
The signing of free trade agreements with Iran, Vietnam, China, Singapore, as well as the upcoming signing of the relevant Agreements with Serbia, Egypt and India and other countries, will not only strengthen the economic potential of the Union, ensuring its full integration into the global economy, but also expand the geography transport corridors and the transit potential of the continent.
The Republic of Armenia, due to its special geographical location, is ready to make every effort to provide access to new markets, as well as the necessary infrastructure and logistics in the context of an inevitable increase in freight and passenger flows in the near future.
In addition to using the transit potential in the field of transport, Armenia can also become a kind of regional electric power hub to liaise EAEU’s electric power market with the energy system of Iran.
I am sure that platforms like today’s Forum, discussions and exchange of views within its framework will give an additional impetus not only to the cause of strengthening integration interaction between the Member States, but also far beyond its borders - in the vast Eurasian space.
In conclusion, let me once again thank you for attending the Forum, and wish you fruitful, productive work and active discussions.
The forum will be held in the format of panel discussions. High-level officials from the EAEU-member states and partner countries will act as speakers at the forum: vice-premiers, ministers in charge of the transport sector, the EEC Board chairman, ministers, representatives of international road transport associations, business circles and international organizations.
The conference will discuss issues related to global transport and logistics systems, regional integration, digital transport and logistics. The forum seeks to create a platform for discussing the possibilities and prospects inherent in the Eurasian continent’s transit potential, identifying existing problems and bottlenecks, as well as finding mutually beneficial and relevant solutions for tapping the regional potential.
The leaders of EAEU-member states and partner countries will also attend the closing ceremony of the international forum. A declaration will be adopted at the end of the forum.