Ֆրանսիայում ծրագրում են մագնիսառեզոնանսային տոմոգրաֆիայի հզորագույն սարք ստեղծել
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիացի հետազոտողները նախագծում են մագնիսառեզոնանսային տոմոգրաֆիայի (ՄՌՏ) հզորագույն սարք, որը թույլ կտա ավելի ճշգրիտ ախտորոշել վաղ փուլերում այնպիսի հիվանդություններ, ինչպիսին Է, օրինակ, Պարկինսոնի հիվանդությունը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Reuters գործակալությունը:
Սարքի հիմքում, որը մշակում են Iseult ծրագրի շրջանակներում Ֆրանսիայի ատոմային Էներգիայի եւ Էներգիայի այլընտրական աղբյուրների կոմիսարիատի հովանու ներքո, գտնվում Է հզոր մագնիս՝ 5 մետր երկարությամբ եւ 130 տոննա քաշով գլանի տեսքով: Գիտնականների խոսքով՝ սարքը հարյուր անգամ ավելի մանրամասնեցված պատկեր Է տալու ժամանակակից նմանօրինակների համեմատությամբ: Դրա ստեղծման աշխատանքը դեռեւս չի ավարտվել. հետազոտողներն ակնկալում են առաջին պատկերներն ստանալ 2020 թվականի վերջին-2021 թվականի սկզբին:
«Ըստ մեր հաշվարկների, սարքը թույլ կտա հիվանդություններն ախտորոշել ավելի վաղ փուլում եւ ավելի ստույգ հետեւել դրանց ընթացքին»,-գործակալությունը մեջբերում Է նախագծի գիտական տնօրեն Նիկոլ Բուլանի խոսքը: Նրա ասելով՝ սարքի օգտագործման շնորհիվ կհաջողվի ավելի ստույգ տվյալներ ստանալ գլխուղեղի կառուցվածքի եւ դրանում ընթացող կենսաքիմիական գործընթացների վերաբերյալ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Во Франции планируют создать мощнейший аппарат МРТ
Исследователи из Франции конструируют мощный аппарат магнитной резонансной томографии (МРТ), который позволит успешнее диагностировать на ранних стадиях такие недуги как, например, болезнь Паркинсона. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентствоReuters.
В основе устройства, которое разрабатываютв рамках проекта Iseult под эгидой Комиссариата по атомной энергии и альтернативным источникам энергии Франции (КАЭ), находится мощный магнит в форме цилиндра длиной 5 метров и весом 130 тонн. По словам ученых, аппарат будет выдавать в сто раз более детализированное изображение по сравнению с современными аналогами. Работа над его созданием еще на завершена: исследователи рассчитывают получить первые снимки в конце 2020 - начале 2021 гг.
"По нашим расчетам, аппарат позволит диагностировать болезни на более ранних стадиях и точнее отслеживать их протекание", - приводит агентство слова научного директора проекта Николя Булана. По его словам, благодаря использованию устройства удастся получать более точные данные о структуре головного мозга и протекающих в нем биохимических процессах.