Վարչապետը տիկնոջ հետ մասնակցել է Լոս Անջելեսում կազմակերպված գալա ընդունելությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ աշխատանքային այցով գտնվում է ԱՄՆ-ում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Լոս Անջելեսում նախատեսված օրակարգի շրջանակում Հայաստանի վարչապետը և նրա տիկինը մասնակցել են գալա ընդունելությանը, որին ներկա է գտնվել համայնքի շուրջ700 ներկայացուցիչ։
Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների օրհներգերի կատարումից և հայ համայնքի հոգևոր առաջնորդների մաղթանքից հետո իր ելույթում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
«Սրբազան հայրեր և հոգևոր դասի ներկայացուցիչներ,
հայազգի ընտրված և նշանակված մարզային, քաղաքային ու նահանգային պաշտոնյաներ,
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հարգելի անդամներ,
ԱՄՆ-ում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան և Լոս Անջելեսում Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր հյուպատոս,
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար,
Հայաստանի Հանրապետության պատվո հյուպատոսներ Ֆրեզնոյում և Լաս Վեգասում,
Կալիֆորնիահայ քաղաքական կուսակցությունների ու կազմակերպությունների ղեկավարներ, պատվիրակության անդամներ, ներկայացուցիչներ, լրագրողներ,
ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլորիդ այսօրվա փառահեղ օրվա համար, որովհետև այսօրվա այս հանդիպումը, այս մթնոլորտը, այս օրը, որ մենք միասին անցկացնում ենք, անմոռանալի իրադարձություն է բոլորիս համար, և կարծում եմ, որ նրանք, ովքեր հեռվից են հետևել, ևս այս օրը պիտի հիշարժան համարեն։
Ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Կալիֆորնիայի հայությանը, ԱՄՆ հայությանը և ընդհանրապես Սփյուռքի մեր հայրենակիցներին, ովքեր երկար տարիներ նախանձախնդիր պահպանել են իրենց հայկական ինքնությունը և այդ ինքնությունը փոխանցել և փոխանցում են իրենց զավակներին՝ այն ժառանգություն ստանալով իրենց հայրերից և պապերից։
Ես ուզում եմ ասել, որ ամեն անգամ հպարտություն եմ ապրում, երբ տեսնում եմ, թե ինչպես ապրիլի24-ին Կալիֆորնիայի հայությունը, ամբողջ աշխարհի հայությունը միասնական ոտքի է կանգնում և հզոր քայլարշավով ամբողջ աշխարհին ազդարարում, որ մենք չենք հրաժարվել մեր ինքնությունից և մենք չենք հրաժարվի մեր ինքնությունից։
Մենք այսօր մեր պատմության կրողն ենք, և մենք հարստացած մեր պատմության բերած մեծ դասերից, դաժան դասերից, փառահեղ դասերից ունենք հնարավորություն՝ փոխելու մեր ժողովրդի պատմական ճակատագիրը և մեր ժողովրդին դուրս բերելու պատմական այն ցիկլից, որը, ցավոք, պարբերաբար վերապրել ենք։
Այդ ցիկլը մոտավորապես հետևյալն է. աշխարհաքաղաքական հանգամանքների բերումով մենք ստանում ենք շանս, հնարավորություն, ապա աշխարհաքաղաքական հանգամանքների բերումով հիմնականում կորցնում ենք այդ հնարավորությունը, և դրա հետ կորցնում ենք նաև հայրենիք ու ժողովուրդ։ Եվ այդ պատմության ամենամեծ դասն այն է, որ մենք, ցավոք, շատ հաճախ չենք կառավարում ինքներս մեր ճակատագիրը։ Եվ երբ ասվում է, որ այսօր կա պատմական շանս՝ մեր պետության և ժողովրդի համար, ես դա հասկանում եմ այսպես, որ մենք ունենք հնարավորություն՝ մեր ճակատագրի ղեկը վերցնել մեր ձեռքը։ Մենք այսօր, ամենակարևորը, ունենք ներուժ՝ դա անելու, և այսօրվա ուղերձի ամենակարևոր հատվածը դա է։
Ընդհանրապես ասվում է՝ ո՞րն է Հայաստանում տեղի ունեցած փոփոխության առանցքային գործոնը։ Դա այն է, որ յուրաքանչյուր քաղաքացի զգաց, զգում է իր անհատական ուժը։ Եկել է ժամանակն ուրեմն, որ մենք անենք նաև հաջորդ քայլը, որ մենք՝ որպես ժողովուրդ, զգանք և կարողանանք կիրառել մեր հավաքականության ուժը։ Սա է այն գործոնը, որը պիտի իսկապես պատմական հեղափոխություն իրականացնի մեր ճակատագրի մեջ, և անհատի ինքնագնահատականի փոփոխության տրամաբանական շարունակությունը դա է, երբ անհատը, քաղաքացին զգաց իր ուժը։
Հիմա ժամանակն է, որ անհատների հավաքականությունը, որ կոչվում է հայ ժողովուրդ, որ կոչվում է հայ ազգ, զգա իր ստեղծարար ուժը, և այդ ստեղծարար ուժը կիրառելու կոնկրետ նպատակ դնի, և այդ նպատակը կարող է լինել մեկը՝ ուժեղ և հզոր Հայաստանի Հանրապետությունը, ուժեղ և հզոր Արցախը և միասնական հայրենիքը։ Եկել է ժամանակը, որ մենք՝ որպես ժողովուրդ, զգանք մեր ուժը, կանգնենք կողք կողքի: Այսօրվա իրադարձությունը սրա մասին է։ Այսօրվա իրադարձությունն այն մասին է, որ հայ ժողովուրդը միասնական է, քան երբևէ, և հայ ժողովուրդը պատրաստ է հաղթանակի առավել, քան երբևէ։
Ես ուզում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել՝ համարում եմ, որ մեր հավաքական ամենամեծ առաքելությունը մեր մեծությունը, մեծության մեր ինքնազգացողությունը վերականգնելն է։ Մենք պետք է վերականգնենք մեր մեծությունը տնտեսության մեջ, մենք պետք է վերականգնենք մեր մեծությունը գիտության մեջ, մենք պետք է վերականգնենք մեր մեծությունն արվեստի մեջ, մենք պետք է վերականգնենք մեր մեծությունը դիվանագիտության մեջ, մենք պետք է վերականգնենք մեր մեծությունը սպորտի մեջ և ընդհանրապես բոլոր բնագավառներում։
Պատահական չէր, որ ես այսօրվա հավաքն սկսեցի Պարույր Սևակի բանաստեղծությամբ, որովհետև այդտեղ շատ կարևոր կերպով համադրված է երկու հանգամանք՝ հարգանքը ուրիշ ազգերի նկատմամբ, որը չպիտի մեզ խանգարի, այլ, հակառակը, մեզ պիտի օգնի, որ մենք ինքներս մեզ առավել ևս հարգենք և մեծացնենք ուրիշների հարգանքը մեր նկատմամբ։ Դրա համար մեզ հարկավոր է այսօր ընդամենը մեկ բան՝ ձևակերպել մեկ միասնական նպատակ և աշխատել միասին հանուն այդ մեկ միասնական նպատակի։ Այդ մեկ նպատակի անունը պարզ է և հստակ՝ այդ նպատակի անունն է Հայաստանի Հանրապետություն, այդ նպատակի անունն է Արցախի Հանրապետություն։
Եվ ուրեմն, կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը, կեցցե՛ Արցախը, կեցցե Սփյուռքը և կեցցե՛ հայ ժողովուրդը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և տիկին Աննա Հակոբյանի պատվին տրված գալա-ընդունելության ժամանակ ներկայացվել է «Velvet Revolution» ֆիլմի թրեյլերը, որը պատրաստվել է Մկքենզի ընկերության կողմից։ Ֆիլմը պատմում է2018 թ. ապրիլ-մայիս ամիսներին Հայաստանում տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխության մասին, ներկայացնում այդ օրերի իրադարձությունները և զարգացումները, ինչպես նաև անդրադառնում Հայաստանի զարգացման ներկայիս միտումներին։

“We must restore our greatness in all areas” - Pashinyan
YEREVAN, SEPTEMBER 23, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan and his spouse Anna Hakobyan are in the United States on a working visit.
As part of the trip to Los Angeles, the PM and his wife participated in a gala dinner in honor of them with over 700 representatives of the community in attendance.
Spiritual leaders, city and state authorities, Armenian Cabinet members, the Armenian Ambassador to the US as well as the Consul General in Los Angeles, Armenian consuls in Fresno and Las Vegas and many others were among the attendees.
“I would like to thank you all for today’s glorious day because this meeting, this atmosphere, this day that we all are spending together is an unforgettable event, and I believe that those who were following from distance must also consider this day to be memorable,” the PM said in his remarks.
“I would like to thank the Armenians of California, the Armenians of the United States and generally our countrymen in the Diaspora who have for many years zealously preserved their Armenian identity and are passing down this identity to their children, having inherited it from their fathers and grandfathers. I would like to say that every time I feel pride when I see how on April 24th the Armenians of California and Armenians around the world are standing up and are signaling to the entire world with a powerful march that we haven’t rejected our identity and we will not reject our identity.
Today we are the bearers of our history, and from the lessons brought by our enriched history, the cruel lessons, the glorious lessons, we have an opportunity to change the historic destiny of our people and take our people out from the historic cycle which we unfortunately have regularly survived. This cycle is approximately the following: proceeding from geopolitical circumstances we are getting a chance, an opportunity, and then due to geopolitical circumstances we mostly lose this chance and together with this we lose also the fatherland and the nation. And the biggest lesson from this history is that we, unfortunately, are very frequently not in charge of our own destiny. And when it is said that a historic chance exists for our state and people, I understand it in a way that we have an opportunity to take the wheel of our destiny into our own hands. Today we, most importantly, have the potential to do so, and this is the main part of today’s message.
Generally it is said – what is the key factor of the change that took place in Armenia? It is that every citizen felt and feels their own individual power. Therefore the time has come for us to make the next step also, that we as a people feel and be able to utilize our collective power. This is the factor which must carry out a truly historic revolution in our destiny, and this is the logical continuation of an individual’s change of self-esteem, when the individual, the citizen felt their power.
Now is the time for the collectiveness of the individuals, which is called the Armenian people, the Armenian nation, to feel its creative power, and set a concrete goal of applying this creative power, and this goal can be one – the strong and powerful Republic of Armenia, strong and powerful Artsakh and a united fatherland. The time has come that we, as a people, feel our power and stand side by side. Today’s event is about this. Today’s event is about the Armenian people being united more than ever before, and the Armenian people are ready for victory more than ever before.
I would like to once again emphasize that I find the greatest collective mission of ours to be the restoration of our greatness and the self-awareness of our greatness. We must restore our greatness in the economy, we must restore our greatness in science, we must restore our greatness in arts, we must restore our greatness in diplomacy, we must restore our greatness in sports and overall in all areas.
It is no coincidence that I began today’s assembly with Paruyr Sevak’s poem because it combines two facts in a very important way – respect towards other nations, which must not disturb us but on the opposite must help us to respect ourselves even more and increase other’s respect towards us. For this, we need only one thing – to formalize a common goal and work together for this united goal. The name of this goal is clear and simple – the name of this goal is the Republic of Armenia, the name of this goal is the Republic of Artsakh.
Therefore, long live the Republic of Armenia, long live Artsakh, long live the Diaspora and long live the Armenian people,” the PM said.
The trailer of Velvet Revolution, a film about the 2018 Armenian revolution, was screened at the gala evening.