Իտալիան թույլատրել Է Սիցիլիայում ափ իջեցնել 182 միգրանտներին Ocean Viking նավից
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: SOS Mediterranee եւ «Բժիշկներ առանց սահմանների» ոչ կառավարական կազմակերպությունների Ocean Viking նավն ստացել Է Իտալիայի իշխանությունների թույլտվությունն ափ իջեցնելու 182 միգրանտների, որոնց փրկել են Միջերկրական ծովի ջրերում: Սեպտեմբերի 23-ին այդ մասին հայտնել Է SOS Mediterranee-ն իր կայքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Կիրակի երեկոյան Ocean Viking հումանիտար նավն Իտալիայի իշխանություններից ստացել Է ցուցում շարժվելու Մեսինայի (Սիցիլիա, Իտալիա) կողմը, որպեսզի ափ իջեցնի 182 փրկվածների»,- ասված Է պաշտոնական հաղորդագրության մեջ: Դրանում նշված Է, որ բոլոր ուղեւորները նավ են տեղափոխվել սեպտեմբերի 17-ին եւ 18-ին: Կազմակերպությունը գոհունակությամբ նշում Է, որ շաբաթվա ընթացքում արդեն երկրորդ անգամ Իտալիան թույլ Է տալիս իր նավահանգիստներ մտնել ոչ կառավարական կազմակերպության նավին, որը մասնակցել Է ծովում անօրինական միգրանտների փրկությանը: Այն նաեւ հիշեցնում Է, որ նավապետը հրաժարվել Է ուղեւորներին Էլ Հոմս քաղաքի նավահանգստում իջեցնելու Լիբիայի առաջարկությունից ՝ հայտարարելով, որ «միջազգային իրավունքով այն չի կարելի անվտանգ վայր համարել», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Италия разрешила высадку на Сицилии 182 мигрантам с корабля Ocean Viking
Судно Ocean Viking неправительственных организаций (НПО) SOS Mediterranee и "Врачи без границ" получило разрешение от итальянских властей на высадку 182 мигрантов, спасенных в водах Средиземного моря. Как передает Арменпресс, об этом сообщает в понедельник SOS Mediterranee на своемсайте.
"В воскресенье вечером гуманитарное судно Ocean Viking получило от итальянских властей указание двигаться в сторону Мессины (Сицилия, Италия), чтобы высадить 182 спасенных", - гласит коммюнике. В нем уточняется, что все пассажиры были подняты на борт 17 и 18 сентября.
Организация с удовлетворением отмечает, что уже второй раз за неделю Италия допускает в свои порты корабль НПО, участвующий в спасении нелегалов в море. Она также напоминает, что капитан судна отказался от предложения Ливии высадить пассажиров в порту города Эль-Хомс, заявив, что "по международному праву его нельзя считать безопасным местом".