Լոս Անջելես քաղաքը կլինի հայ-կալիֆորնիական համագործակցության խորացման հիմնական կիզակետը. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով ԱՄՆ-ում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ Լոս Անջելեսի քաղաքապետարանում մասնակցել է Լոս Անջելեսի քաղաքապետ Էրիկ Գարսեթիի անունից տրված պաշտոնական ընդունելությանը։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Վարչապետը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, նշել է.
«Մեծարգո փոխնահանգապետ Էլենի Կունալակիս,
Հարգարժան քաղաքապետ Գարսեթի և քաղաքային խորհրդի անդամ Քրեկորյան,
Պատվավոր պետական այրեր,
Հարգելի վերահսկիչներ՝ տիկին Բարգեր և տիկին Սոլիս,
Լոս Անջելեսի քաղաքային խորհրդի անդամներ,
Գերաշնորհ հոգևոր հայրեր,
Ընտրյալ և առաջադրված պաշտոնյաներ,
Շատ ուրախալի է ինձ համար այսօր այստեղ գտնվել: Ես կցանկանայի խորին շնորհակալություն հայտնել Լոս Անջելեսի քաղաքապետ պարոն Գարսեթիին՝ այս գեղեցիկ իրադարձությունը կազմակերպելու և մեր հաղորդակցության համար առիթ ընձեռելու համար:
Պարոն Գարսեթի, մենք բարձր ենք գնահատում Ձեր նվիրվածությունն ու աջակցությունը հայ համայնքին: Օգտվելով առիթից` ես կցանկանայի նաև իմ խորին գնահատանքը հայտնել Խորհրդի անդամ Փոլ Քրեկորյանին, վերահսկիչներ Քեթրին Բարգերին և Հիլդա Սոլիսին` հանրային միջոցառման կազմակերպման գործում իրենց արժեքավոր ներդրման համար:
Կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Կալիֆորնիայի նահանգապետ Գեվին Նյուզոմին, ով չկարողացավ մասնակցել այս հանդիպմանը, և ում հետ հանդիպելու եմ ավելի ուշ Նյու Յորքում՝ բարեկամության և Հայաստան-Կալիֆորնիա գործընկերությունն առաջ մղելու գործին իր նվիրվածության համար: Այդ հանդիպմանը Հայաստանի և Կալիֆորնիայի միջև կստորագրվի համագործակցության մասին շրջանակային համաձայնագիր։
Իմ անկեղծ շնորհակալությունը փոխնահանգապետ Ելենի Կունալակիսին` մեզ հետ այսօր լինելու համար:
Հայաստանը մեծապես գնահատում է իր հարաբերությունները Միացյալ Նահանգների, Կալիֆորնիա մեծ նահանգի և Լոս Անջելես քաղաքի հետ: Սա աշխարհի այն եզակի վայրերից մեկն է, որտեղ մենք ունենք հայկական մտավոր, մշակութային, կրոնական և ֆինանսական ներուժի մեծ կենտրոնացում: Եվ սա շատ առումներով ծնում է հզոր կենտրոնաձիգ ուժ աշխարհասփյուռ 10 միլիոն հայերի համար:
Ես ուրախ եմ այսօր, երբ տեսնում եմ այս միջոցառմանը ներկա հայկական ավանդական բոլոր կուսակցություններին և կազմակերպություններին: Ես ուրախ եմ, որ տեսնում եմ բոլոր քրիստոնեական դավանանքների ծաղկուն համայնքները: Ես ուրախ եմ, որ այստեղ եմ տեսնում մշակութային, կրթական, ֆինանսական և փաստաբանական կազմակերպություններ: Լոս Անջելեսը՝ իր հայկական եկեղեցիներով, հուշարձաններով, դպրոցներով, մշակութային և մարզական կենտրոններով հայերի հիմնարար ինտեգրման հիանալի օրինակ է ամերիկյան հասարակության մեջ:
Սա շատ ամուր հիմք է, մնայուն կռվան՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հետ մեր հարաբերություններում, որն իսկապես փոխլրացնող և օգտակար է:
Այսօր մեր ամուր կապերը շարունակում են էլ ավելի ամրապնդվել մշակութային փոխանակումներով, համատեղ ձեռնարկատիրական գործունեությամբ, ինչն անշեղորեն բարձրացնում է մեր փոխվստահության, փոխադարձ աջակցության ու փոխըմբռնման մակարդակը:
Հաջորդ տարի մենք նշելու ենք Երևանի և Լոս Անջելեսի միջև Քույր քաղաքների համաձայնագրի 15-ամյակը, ինչը կնշանավորվի մի շարք նախաձեռնություններով, որոնք կնպաստեն երկու քաղաքների միջև համագործակցությանը: Մենք բարձր ենք գնահատում նախկին քաղաքապետ Անտոնիո Վիլարայգոսայի և ներկայիս քաղաքապետ Էրիկ Գարսեթիի` այս համագործակցությունը խթանելու և ընդլայնված գործընկերության նոր հնարավորություններ դիտարկելու ջանքերը:
Այս այցի ընթացքում մենք ևս մեկ քայլ կձեռնարկենք մեր բարեկամությունն առավել գործնական և արդյունավետ դարձնելու ուղղությամբ: Վաղը մենք ունենք մեծ Կալիֆորնիա-Հայաստան գործարար սիմպոզիում, որին կհաջորդի երկու կարևոր պայմանագրերի կնքման արարողությունը` ուղղված մեր առևտրատնտեսական կապերի զարգացմանը:
Սա լավ առիթ է՝ մեր երախտագիտությունը հայտնելու Կալիֆորնիա նահանգի և Լոս Անջելես քաղաքի իշխանություններին՝ մեր երկրի մշակութային և ավանդույթային արժեքները մշտապես ի ցույց դնելու համար: Դա արժեքավոր ներդրում է այս երկրում Հայաստանն առավել ճանաչելի դարձնելու և այն ամերիկյան տուրիստական քարտեզների վրա երևակելու ուղղությամբ: Բոլոր այդ փառատոնները, կինոցուցադրությունները, համերգները և մյուս միջոցառումներն ազդակներ են ստեղծում Հայաստանի և Կալիֆորնիայի միջև ավելի ակտիվ փոխանակումների, մարդկանց միջև ավելի ինտենսիվ շփումների համար։
Կցանկանայի նաև հավաստել մեր երախտագիտությունը Կալիֆորնիա նահանգի և Լոս Անջելես քաղաքի իշխանություններին` այս մեծ քաղաքի հենց սրտում Հայոց ցեղասպանության հուշարձանի բացմանն օժանդակելու համար: Այն վեր է հառնում որպես Լոս Անջելեսի հանրային տարածքի վրա կառուցված առաջին հուշահամալիր՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության և բոլոր ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակին: Այն նաև մեր համայնքի երախտագիտության արտահայտությունն է Միացյալ Նահանգներին, ամերիկացի ժողովրդին, Կալիֆորնիա նահանգին և այս գեղեցիկ քաղաքին:
Մենք ակնկալում ենք շարունակել մեր համագործակցությունը Կալիֆորնիայի իշխանությունների հետ: Մենք ակնկալում ենք սերտացնել մեր փոխանակումները Լոս Անջելես քաղաքի հետ: Մենք պատրաստ ենք ամրապնդել մեր բարեկամությունը Կալիֆորնիայում ընտրված պաշտոնյաների հետ, որոնցից շատերը Հայաստանի նվիրյալ բարեկամներն են Կալիֆորնիայի հայամետ պատգամավորական խմբում, Սենատի Կալիֆորնիայի հանձնախմբում, Հայաստանի և Արցախի հետ փոխադարձ առևտրի կենտրոններում, արվեստի և մշակութային փոխանակման օջախներում, և իհարկե, Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբում:
Մենք առաջ կշարժվենք հայ-կալիֆորնիական համագործակցության խորացմանն ուղղված մեր ջանքերում, իսկ Լոս Անջելես քաղաքը կլինի հիմնական կիզակետը՝ միանգամայն հասկանալի պատճառներով: Վստահ եմ, որ այդ հարաբերությունները դինամիկ կերպով կզարգանան՝ ընդգրկելով նորանոր նախաձեռնություններ և համատեղ ջանքեր:
Շնորհակալ եմ բոլորիդ, որ այսօր այստեղ եք»։
Ելույթներով են հանդես եկել նաև Լոս Անջելեսի քաղաքապետ Էրիկ Գարսեթին, Լոս Անջելեսի քաղաքային խորհրդի անդամ Փոլ Քրեքորյանը, ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարուժան Ներսեսյանը, Լոս Անջելեսում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արմեն Բայբուրդյանը։

LA to be focus of enhancing cooperation with California, PM Nikol Pashinyan says at City Hall
YEREVAN, SEPTEMBER 23, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan and his spouse Anna Hakobyan have participated at an official reception on behalf of Los Angeles Mayor Eric Garcetti at the LA City Hall during their working visit to the United States.
“I am very happy to be here today,” the Armenian PM said at the event.
“I would like to express my deep gratitude to Mayor of Los Angeles Eric Garcetti for organizing this beautiful event and giving us the occasion for our communication. Mr. Garcetti, we are highly appreciating your devotion and support to the Armenian community. I would also like to take this opportunity to express my deepest appreciation to City Councilmember Paul Krekorian, Supervisors KathrynBarger and Hilda Solis for their valuable contribution in the organization of the public event.
I would like to thank California Governor Gavin Newsom, who couldn’t participate in this meeting and whom I will meet later in New York, for his dedication to advancing friendship and Armenia-California partnership. During that meeting a framework cooperation agreement will be signed between Armenia and California.
My sincere thanks to Lieutenant Governor of California Eleni Kounalakis for being here with us today.
Armenia is greatly appreciating its relations with the United States, the big State of California and the city of Los Angeles. This is one of the unique places on earth where we have a big centralization of Armenian intellectual, cultural, religious and financial potential. And this from many perspectives is giving birth to a powerful centrifuge force for 10 million Armenians of the Diaspora.
I am happy today when I see all traditional Armenian political parties and organizations present at this event. I am happy to see flourishing communities of all Christian denominations. I am happy to see cultural, educational, financial and attorney organizations. Los Angeles, with its Armenian churches, monuments, schools, cultural and sports centers is a wonderful example of fundamental integration of Armenians in American society.
This is a very firm foundation, a permanent basis in our relations with the United States, which is truly complementary and beneficial. Today, our strong ties continue getting stronger with cultural exchanges, joint entrepreneurial activities, which is steadily increasing the level of our mutual-trust, mutual support and mutual understanding.
Next year we will mark the 15th anniversary of the sister city agreement between Yerevan and Los Angeles, which will be marked with a number of initiatives which will contribute to cooperation between the two cities. We highly appreciate former mayor Antonia Antonio Villaraigosa and current mayor Eric Garcetti’s efforts in encouraging this cooperation and considering new opportunities for expanded partnership.
During this visit we will make one more step in the direction of making our friendship more practical and effective. Tomorrow we have a big California-Armenia business forum followed by a signing ceremony of two important agreements aimed at developing our commercial ties.
This is a good chance to express our gratitude to the authorities of the State of California and the City of Los Angeles for always displaying the cultural and traditional values of our country. This is a valuable contribution in promoting Armenia in this country and highlighting it on American tourism maps. All these festivals, film screenings, concerts and other events create signals between Armenia and California for more active exchanges and more intensive contacts between the people.
I would also like to reaffirm our gratitude to the authorities of the State of California and the City of Los Angeles for supporting the opening of an Armenian Genocide memorial in the very heart of this city. It rises as the first memorial built on Los Angeles public territory dedicated to the memory of the victims of the Armenian and all other genocides. It is also our community’s expression of gratitude to the United States, the American people, the State of California and this beautiful city.
We expect to continue our cooperation with the authorities of California. We expect to bring our exchanges with the City of Los Angeles closer. We are ready to strengthen our friendship with elected officials in California, many of whom are dedicated friends of Armenia at the pro-Armenian group of lawmakers of California, in the California commission of the Senate, in the mutual trade centers of Armenia and Artsakh, arts and culture exchange centers and of course the Armenian Congressional Caucus.
We will advance in our efforts aimed at deepening the Armenian-Californian cooperation, and the City of Los Angeles will be the main focus for understandable reasons. I am sure that these relations will dynamically develop by encompassing new initiatives and joint efforts.