ՀՀ նախագահը հյուրընկալել է Լիբանանի պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանըսեպտեմբերի 20-ին հյուրընկալել է Լիբանանի Հանրապետության ազգային պաշտպանության նախարար Էլիաս Բու Սաաբի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից,նախագահ Սարգսյանը ողջունել է պատվիրակության այցը Հայաստան, և երկու բարեկամ երկրների միջև հարաբերությունների ընդլայնմանն ու զարգացմանն ուղղված ջանքերը: Նախագահն ընդգծել է, որ քաջալերում է փոխգործակցության խորացումը ոչ միայն պաշտպանական և ռազմական, այլև տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ բարձր տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության, մշակույթի:
Նախարար Էլիաս Բու Սաաբը համակարծիք է եղել, որ երկու երկրները տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցությունը խորացնելու հնարավորություններ ու մեծ ներուժ ունեն և այնպիսի կապող կամուրջ, ինչպիսին լիբանանահայ համայնքն է: Նա նշել է, որ լիբանանահայ շատ ընկերներ ունի, և Հայաստանն ու հայկական մշակույթը հարազատ են իրեն:
Զրուցակիցներն ընդգծել են լիբանանահայ համայնքի առանձնահատուկ դերը՝ համակարծիք լինելով, որ նրա ներկայությունը ամուր հիմք է ստեղծում բոլոր ուղղություններով երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համար:
Նախագահ Սարգսյանը պատրաստակամություն է հայտնել հնարավորինս աջակցել երկու բարեկամ երկրների միջև փոխգործակցության խորացմանն ուղղված յուրաքանչյուր նախաձեռնության:

Президент Армении принял министра национальной обороны Ливанской Республики
Президент Армении Армен Саркисян принял 20 сентября министра национальной обороны Ливанской Республики Элиаса Бу Сааба и возглавляемую им делегацию. На встрече присутствовал также министр обороны Армении Давид Тоноян.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата президента Армении, Саркисян приветствовал визит делегации в Армению и усилия по расширению и развитию отношений между двумя дружественными странами. Президент подчеркнул, что поощряет углубление сотрудничества не только в оборонной и военной сфере, но и в различных областях, в том числе в сфере высоких технологий, туризма и культуры.
Министр Элиас Бу Сааб согласился с тем, что обе страны имеют возможности и потенциал для углубления взаимовыгодного сотрудничества в различных областях и такой связывающий мост, как армянская община Ливана. Он отметил, что у него много армянских друзей, и ему близки Армения и армянская культура.
Собеседники подчеркнули особую роль армянской общины, согласившись с тем, что ее присутствие создает прочную основу для развития двусторонних отношений по всем направлениям.
Президент Саркисян выразил готовность поддержать любую инициативу, направленную на углубление сотрудничества между двумя дружественными странами.