Կիպրոսում մեկնարկել են Մոսկվայի հայկական թատրոնի հյուրախաղերը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիկոսիայի Գիտության եւ մշակույթի ռուսական կենտրոնում սեպտեմբերի 18-ի երեկոյան Կիպրոսում ռուսական երկրորդ թատերական տարեշրջանը մեկնարկել Է Սլավա Ստեփանյանի ղեկավարությամբ գործող Մոսկվայի հայկական թատրոնի հյուրախաղերով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք բերել ենք երեք ներկայացում. Չեխովի ստեղծագործությունների մոտիվներով՝ «Առաջարկությունը» եւ «Երեք խոզուկներ» մանկական տիկնիկային ներկայացումը խաղալու ենք ռուսերեն լեզվով, իսկ «Կուբիկ-Ռուբիկ կամ սիրո երկրաչափությունը» կատակերգությունը, ըստ արդի հայ դրամատուրգ Կարինե Խոդիկյանի «Սիրային քառակուսի» ստեղծագործության մոտիվների, մենք կցուցադրենք հայերենով՝ ռուսերեն ենթագրերով»,-պատմել Է Ստեփանյանը ՏԱՍՍ-ի թղթակցի հետ զրուցելիս:
«Ցուցադրության համար առաջինն ընտրվել Է «Առաջարկությունը», քանի որ հենց այդ ներկայացումն առաջին տեղը գրավեց Ավինյոնի թատերական փառատոնում: Դա ձեռքբերում Է, որով մենք հպարտանում ենք»,- հավելել Է թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարը:
Այդ բեմադրության սկսվելուց առաջ կայացել Է Ռուս-հայկական թատերական փառատոնի՝ Գիտության եւ մշակույթի ռուսական կենտրոնի նոր նախագծի հանդիսավոր բացումը: Կիպրոսի Հանրապետությունում ՌԴ դեսպանության խորհրդական-դեսպանորդ Անդրեյ Պանյուխովն ընդգծել Է, որ Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունները «հիրավի դաշնակցային ու ռազմավարական բնույթ ունեն»: Նա նաեւ հիշեցրել Է, որ Կիպրոսում հայկական ստվար համայնք Է բնակվում: Համայնքի՝ հանդիսությանը ներկա գտնվող ներկայացուցիչը՝ Կիպրոսի խորհրդարանի անդամ Վարդգես Մահտեսյանը, իր հերթին նշել Է, որ այնպիսի իրադարություններ, ինչպիսին այս փառատոնն Է, «մշակույթների միջեւ երկխոսության հիանալի օրինակ Է»:

Гастролями Московского армянского театра открылся российский театральный сезон на Кипре
Второй российский театральный сезон на Кипре стартовал вечером в среду в Российском центре науки и культуры в Никосии. Он открылся гастролями Московского армянского театра под руководством Славы Степаняна, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Мы привезли три спектакля: "Предложение" по произведениям Чехова и детский кукольный спектакль "Три поросенка" будут сыграны на русском языке и сопровождены греческими субтитрами, а комедия "Кубик Рубика или геометрия любви" по мотивам современного армянского драматурга Карине Ходикян "Любовный квадрат" мы покажем на армянском языке с русскими субтитрами", - рассказал Степанян в беседе с корреспондентомТАСС.
"Первым для показа, - продолжил художественный руководитель театра, - было выбрано "Предложение", поскольку именно этот спектакль взял первое место на театральном фестивале в Авиньоне. Это достижение, которым мы гордимся".
Перед началом демонстрации этой постановки состоялось торжественное открытие Российско-армянского театрального фестиваля - нового проекта Российского центра науки и культуры. Советник-посланник посольства РФ в Республике Кипр Андрей Панюхов подчеркнул, что отношения между Россией и Арменией "имеют подлинно союзнический и стратегический характер". Он также напомнил, что на Кипре проживает большая армянская община, численность которой, согласно статистическим данным, превышает 3 тыс. человек.
Присутствовавший на торжестве председатель этой общины, член кипрского парламента Варткез Махтесян в свою очередь заметил, что такие события, как этот фестиваль, - это "отличный пример диалога между культурами".