Իտալիայի նախկին վարչապետ Մատեո Ռենցին դուրս Է գալիս կառավարող Դեմկուսից
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալիայի նախկին վարչապետ Մատեո Ռենցին հայտարարել Է, որ լքում Է Դեմոկրատական կուսակցության (ԴԿ) շարքերը, որը կառավարող կոալիցիայի մեջ Է մտել «5 աստղի» շարժման» հետ: Այդ մասին նա պաշտոնապես հայտնել Է սեպտեմբերի 17-ին La Repubblica թերթում հրապարակված հարցազրույցում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ես լքում եմ ԴԿ-ն, եւ դա ի շահ բոլորի: Ինձ հետ են շուրջ 30 խորհրդարանականներ, բայց ոչ ոք չի վտարվում: Դուք դա համարում եք պառակտում, ես՝ նոր սկիզբ: Երբեք վատ խոսք չեմ ասի գործընկերներիս մասին: Բայց ամեն բան ինչ-որ ժամանակ ավարտվում Է»,- ասել Է Ռենցին:
Դեմոկրատական կուսակցությունից դուրս գալու քաղաքական գործչի հայտարարությունն սպասելի Էր: Ավելի վաղ Ռենցին, որը ԴԿ-ից սենատոր Է ընտրվել, ժխտում Էր, թե պատրաստվում Է նոր կուսակցություն հիմնել: Այժմ խորհրդարանում նա մտադիր Է ստեղծել ինքնավար խմբակցություն, որը «կհայտնվի արդեն շաբաթվա վերջին»: Այնուամենայնիվ Ռենցին հավաստիացրել Է, որ ԴԿ-ից իր հեռանալը ոչ մի կերպ չի ազդի Ջուզեպե Կոնտեի կառավարության ճակատագրի վրա, որին ինքը կշարունակի պաշտպանել՝ դրանով իսկ երաշխավորելով խորհրդարանական մեծամասնության պահպանումը:
Դեռ ավելին, «Շարժման» եւ «Լիգայի» կոալիցիայի կազմալուծումից հետո Ռենցին նպաստել Է ԴԿ-ի եւ «հինգաստղանիների» միջեւ դաշինքի կնքմանը, որոնք մինչեւ հիմա անհաշտ հակառակորդներ Էին: Քաղաքական գործիչը դա բացատրել Է այն բանով, որ իր գլխավոր նպատակը եղել Է պայքարը «Լիգայի» առաջնորդ Մատեո Սալվինիի դեմ եւ նրան իշխանության գալ թույլ չտալը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Экс-премьер Италии Маттео Ренци объявил о выходе из правящей Демократической партии
Бывший премьер-министр Италии Маттео Ренци объявил, что покидает ряды Демократической партии (ДП), вошедшей в правящую коалицию с "Движением "5 звезд". Как передает Арменпресс, об этом он официально сообщил во вторник в интервью газетеLa Repubblica.
"Я покидаю ДП, и это во благо всем. Вместе со мной около 30 парламентариев, но никто не исключается. Вы называете это расколом, я - новым началом. Никогда не скажу плохого слова о коллегах. Но все когда-то кончается", - сказал Ренци.
Заявление политика о выходе из Демпартии было ожидаемым. Ранее Ренци, избранный от ДП сенатором, отрицал, что собирается основать собственную партию. Теперь в парламенте он намерен создать автономную фракцию, которая "появится уже до конца недели".
Тем не менее Ренци заверил, что его уход из ДП никак не скажется на судьбе правительства Джузеппе Конте, которое он продолжит поддерживать, тем самым гарантируя сохранение парламентского большинства. Более того, после развала коалиции "Движения" и "Лиги" Ренци способствовал заключению альянса между ДП и "пятизвездными", которые до сих пор были непримиримыми противниками. Политик объяснил это тем, что его главной целью была борьба с лидером "Лиги" Маттео Сальвини и недопущение его до власти.