ԱԺ հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց ՀԱՊԿ վերաբերյալ օրինագծերին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց այն օրինագծերին, որոնք հնարավորություն կտան Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդի կազմի մեջ մտնել այն երկրների կառավարությունների ղեկավարներին, որոնց պետության օրենսդրությամբ դա նախատեսված է:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` սեպտեմբերի 5-ին տեղի ունեցած նիստում հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց «2002 թվականի հոկտեմբերի 7-ի` Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի կազմակերպության կանոնադրությունում փոփոխություններ կատարելու մասին» երկրորդ արձանագրությունը վավերացնելու և «1992 թվականի մայիսի 15-ի` Հավաքական անվտանգության մասին» պայմանագրում փոփոխություններ կատարելու մասին» երկրորդ արձանագրությունը վավերացնելու մասին օրենքների նախագծերին:
«Մի դեպքում փոփոխություն է կատարվում պայմանագրում, մյուս անգամ` կանոնադրությունում: Նպատակը միակն է` քանի որ մեզ մոտ տեղի են ունեցել Սահմանադրական փոփոխություններ, և մինչ այդ ՀԱՊԿ-ում նախատեսվում էր, որ ղեկավար մարմնում են պետությունների ղեկավարները, ապա անհրաժեշտություն առաջացավ, որ կատարվի փոփոխություն, համաձայն որի` կարող է լինել նաև վարչապետը, եթե սահմանադրորեն դա նախատեսված է»,- ասաց Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:

Комиссия НС Армении дала положительное заключение законопроектам по ОДКБ
Комиссия по внешним сношениям Национального собрания дала положительное заключение законопроектам, которые дадут возможность войти в состав Совета Организации Договора о коллективной безопасности глав правительств стран, законодательством которых это предусмотрено.
Как передает «Арменпресс», на заседании 5 сентября комиссия дала положительное заключение проектам законов О ратификации второго протокола, О внесении изменений в Устав Организации Договора о коллективной безопасности от 7 октября 2002 года и ратификации второго протокола о внесении изменений в Договор о коллективной безопасности от 15 мая 1992 года.
“В одном случае вносятся изменения в договор, в другом - в устав. Цель одня, поскольку у нас произошли конституционные изменения, и до этого в ОДКБ предусматривалось, что в руководящем органе находятся главы государств, то возникла необходимость, чтобы были внесены изменения, согласно которым может быть и премьер-министр, если это предусмотрено Конституцией”, - сказал заместитель министра иностранных дел Шаварш Кочарян.