Իտալիայի ամենաերիտասարդ կառավարությունը հավատարմության երդում տվեց
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալիայի նոր կառավարությունը՝ Ջուզեպե Կոնտեի գլխավորությամբ, սեպտեմբերի 5-ին նախագահ Սերջո Մատարելլայի ներկայությամբ հավատարմության երդում Է տվել հանրապետությանը Կվիրինալի պալատում:
Նախարարները եւ վարչապետը երդվել են ծառայել ի բարօրություն Իտալիայի եւ ստորագրել են համապատասխան երդումը: Երդմնակալության պահից կառավարությունը համարվում Է գործող:
Խորհրդարանի պալատներում Կոնտեի կառավարությանը վստահության հարցի շուրջ քվեարկությունը կկայանա սեպտեմբերի 9-ին եւ 10-ին: Սեպտեմբերի 4-ին Կոնտեն Մատարելլային ներկայացրել Էր իր կաբինետի նախարարների ցուցակը եւ համաձայնել Էր գլխավորել կառավարությունը: Այն ձեւավորել են «5 աստղի շարժումը» եւ ավելի վաղ ընդդիմադիր Դեմոկրատական կուսակցությունը: Նաեւ դրանում ընդգրկվել են մեկ անկուսակցական եւ նոր կոալիցիան պաշտպանող «Ազատներ եւ հավասարներ» փոքր ձախ կուսակցության մեկ ներկայացուցիչ:
Ընդամենը նախարարների խորհրդի կազմում տեղ Է գտել 22 մարդ: Դրանում յոթ պաշտոն ստացել են կանայք:
Պաշտոնների մեծ մասը (11) ստացել Է «Շարժումը», որը հարաբերական մեծամասնություն ունի խորհրդարանում:
Ներկայիս կառավարությունն ամենաերիտասարդն Է դարձել Իտալիայի Հանրապետության ողջ պատմության ընթացքում. նրա ներկայացուցիչների միջին տարիքը ընդամենը 47 Է, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Самое молодое правительство Италии принесло присягу
Новое правительство Италии во главе с Джузеппе Конте в четверг принесло присягу на верность республике в присутствии президента Серджо Маттареллы в Квиринальском дворце, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Министры и премьер поклялись служить на благо Италии и подписали соответствующую клятву. С момента принятия присяги правительство считается действующим.
Голосование в палатах парламентах по вопросу о доверии правительству Конте состоится в понедельник и вторник.
В среду Конте представил Маттарелле список министров своего кабинета с согласился возглавить правительство. Его сформировали "Движение 5 звезд" и ранее оппозиционная Демократическая партия. Также в него вошли один беспартийный и один представитель малой левой партии "Свободные и равные", поддержавшей новую коалицию.
Всего в состав нового Совета министров вошли 22 человека. Семь постов в нем получили женщины. Большую часть должностей (11) в нем получило "Движение", обладающее относительным большинством в парламенте. Нынешнее правительство стало самым "молодым" за всю историю Итальянской республики – средний возраст его представителей составляет всего 47 лет.