«WCIT 2019»-ը հայտարարում է լրագրողների հավատարմագրման մեկնարկի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «WCIT 2019»-ի կազմակերպչական գրասենյակը սկսում է լրագրողների հավատարմագրումը․ ՏՏ 23-րդ համաշխարհային համաժողովը և հարակից միջոցառումները լուսաբանել ցանկացող լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները, ազատ լրագրողները, բլոգերները կարող են սեպտեմբերի 3-20-ը միջոցառման պաշտոնական կայքում լրացնել հայտը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հավատարմագրվող լրագրողների քանակը սահմանափակ է։
ՏՏ աշխարհի ամենահեղինակավոր միջոցառումներից մեկն այս տարի տեղի է ունենալու Հայաստանում՝ Երևանում, հոկտեմբերի 6-9-ին։ Երևանյան համաժողովին սպասվում է ավելի քան 2500 մասնակից՝ 70 երկրից։
Հավատարմագրման համար անհրաժեշտ է լրացվող հայտին կցել անձը հաստատող վավեր փաստաթուղթ, պաշտոնական լուսանկար, կենսագրություն, պաշտոնական նամակ լրատվամիջոցի ղեկավարից, տեղեկություն նկարահանման սարք(եր)ի մասին։ Փաստաթղթերի ամբողջական ցանկն ու կարգը ներկայացված է միջոցառման կայքում։ Հարցերի դեպքում կարելի է գրել [email protected] հասցեին կամ զանգահարել +374 11 40 70 00 կամ +374 11 40 70 04 հեռախոսահամարներով։
«Հավատարմագրման հայտերի գործընթացն այնպես ենք մշակել, որ այն սահուն ու առանց խնդիրների ընթանա՝ լրագրողների համար հնարավոր առավելագույն ազատություն ապահովելու նպատակով։ Հաստատված լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները հետագա քայլերի մասին կտեղեկացվեն էլեկտրոնային փոստով»,- նշել է WCIT 2019-ի հանրային կապերի պատասխանատու Արմինե Ուդումյանը:
Միջազգային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները Հայաստանի վիզային ռեժիմին, հատուկ «WCIT 2019»-ի մասնակիցների համար հյուրանոցների պայմաններին և «Sky Team Airline Alliance»-ի զեղչերին կարող են ծանոթանալ համաժողովի պաշտոնական կայքում։
«WCIT 2019» ՏՏ համաշխարհային համաժողովի թեման է՝ «Ապակենտրոնացման ուժը. ակնկալիք և վտանգ»։ Համաժողովի ընթացքում հանգամանորեն կքննարկվի, թե ինչպես են տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաները թե՛ դրական, թե՛ բացասական առումներով վերափոխում մեր կյանքը, ինչ ազդեցություն են ունենում շահույթի և բարեկեցության, ապահովության և անվտանգության, ժողովրդավարության և մարդասիրության վրա։ WCIT 2019-ի և օրակարգն արդեն հասանելի է միջոցառման պաշտոնական կայքում:
«WCIT» ՏՏ համաշխարհային համաժողովը Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ծառայությունների համաշխարհային դաշինքի (ՏՏԾՀԴ) ամենանշանավոր միջոցառումն է։ Դաշինքը 83 երկրների տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) միություններից բաղկացած ընկերակցություն է, որը ներկայացնում է ոլորտի 90 տոկոսը։ Արդեն 40 տարի, տեխնոլոգիական ոլորտի առաջատարները՝ գործադիր տնօրենները և ներդրողները, քաղաքականություն սահմանողները և պետական պաշտոնյաները, գիտնականներն ու տեխնոլոգները, հանդիպում են ամենամյա այս միջոցառմանը՝ քննարկելու ոլորտում առկա իրավիճակը, թվային տեխնոլոգիաների զարգացման ուղղությունը և դրա նշանակությունը մեր ապագայի վրա։

WCIT 2019 to start accepting media accreditation requests as of September 3
YEREVAN, SEPTEMBER 3, ARMENPRESS. World Congress on Information Technology (WCIT 2019) will start accepting media accreditation requests for the conference as of September 3. Applications can be submitted online through WCIT 2019’s website. Media accreditation will be available for members of the press, bloggers, freelance journalists and more. The deadline to submit an application online is September 20, reports Armenpress.
A full list of required accompanying documents for the accreditation request is available on the WCIT 2019 website. These documents, along with the media accreditation request form can be submitted digitally. For further questions, please contact the Accreditation department by email at [email protected] or call +374 11 40 70 00 or +374 11 40 70 04.
“We have designed the accreditation application process to be as smooth and frictionless as possible to provide as much freedom for members of the press. Approved media candidates will be informed via email along with further instructions”, says Ms. Armine Udumyan, Public Relations Officer at WCIT 2019.
Media representatives may find information on Armenia's visa policies, partner hotels as well as special discounts on Sky Team-affiliated airlines for conference attendees on the WCIT 2019 website.
The World Congress on Information Technology (WCIT 2019), one of the oldest and most influential ICT events in the world, will be held in Yerevan this year from October 6-9. The three-day congress will gather over 2000 participants from around 70 countries: information and communication technology leaders, CEOs and investors, policy makers and government officials, academics, and technologists. This year’s theme is The Power of Decentralization: Promise and Peril.
The Government of Armenia has declared IT a strategic area of focus. The country's legislation fosters favorable conditions for foreign direct investments in the tech sector. Furthermore, consistent efforts are being made to promote the development of high-tech innovations, cultivate ecosystems, and accelerate startups in the industry. The ICT sector represents 7 percent of the national GDP. Over 45 percent of the industry exports go to the USA and Canada, 25 percent to Europe, 11 percent to Asia. Over 900 ICT companies call Armenia home, including globally recognized Picsart, Renderforest, Softconstruct, Joomag, etc.