Վիեննայի պետական օպերան չի չեղարկելու Պլաչիդո Դոմինգոյի համերգները
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վիեննայի պետական օպերան չի չեղարկի օպերային երգիչ Պլաչիդո Դոմինգոյի ելույթները, որի նկատմամբ սեռական ոտնձգությունների մեղադրանքներ են առաջադրվել: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է օպերայի տնօրեն Դոմինիկ Մեյերը:
Ավստրիայի թատրոնը իրավաբանորեն հիմնավորված պատճառներ չի տեսնում Դոմինգոյի հետ առկա պարտավորագրերը չեղարկելու համար: Նա կկարողանա հանգիստ ելույթ ունենալ 2019 թվականի հոկտեմբերին եւ 2020 թվականի հունիսին Վիեննայում պլանավորված բեմադրություններում: Բացի այդ, Վիեննայի օպերան գնահատում Է երգչի գեղարվեստական տաղանդը եւ մարդկային որակները, ընդգծել Է տնօրենը:
«Ես ցնցված Էի, երբ մեղադրանքների մասին իմացա ԶԼՄ-ներից: Ես չեմ ցանկանում դրանց գնահատական տալ: Ես նաեւ չեմ ցանկանում հապճեպորեն մեղադրել Պլաչիդո Դոմինգոյին: Մենք ապրում ենք իրավական պետությունում, եւ փաստերն ինքնին խոսուն են. նրա դեմ չկա ո՛չ մեղադրական եզրակացություն, ո՛չ ոստիկանական հետաքննություն: Լոս Անջելեսի օպերան, որտեղ նա ղեկավար պաշտոն Է զբաղեցնում, ի տարբերություն Վիեննայի օպերայի, ստուգում Է սկսել, գործում Է անամեղության կանխավարկածը: Մեզ որեւիցե մեղադրանք հայտնի չԷ մեր պատասխանատվության ոլորտում»,- հայտարարել Է Մեյերը Ավստրիայի Մամուլի գործակալությանը:
Օգոստոս ամսին ութ երգչուհի եւ մեկ պարուհի Associated Press գործակալությանը հայտարարել Էին, որ 1980-ական թվականների վերջից տարբեր ժամանակներում ոտնձգությունների են ենթարկվել Դոմինգոյի կողմից: Առաջադրված մեղադրանքների պատճառով Սան-Ֆրանցիսկոյի օպերային թատրոնը չեղարկել Է տենորի մասնակցությամբ հոկտեմբերի 6-ին պլանավորված համերգը: Բացի այդ, Ֆիլադելֆիայի սիմֆոնիկ նվագախումբը հետ Է կանչել համերգին մասնակցելու Դոմինգոյի հրավերը, որ պլանավորված Էր սեպտեմբերի 18-ին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Венская опера не будет отменять концерты Пласидо Доминго из-за обвинений в домогательствах
Венская государственная опера не будет отменять выступления оперного певца Пласидо Доминго, в отношении которого были выдвинуты обвинения в сексуальных домогательствах. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщил директор оперы Доминик Мейер.
Австрийский театр не видит юридически обоснованных причин для отмены существующих контрактов с Доминго. Он сможет спокойно выступить в Вене в запланированных постановках в октябре 2019 года и июне 2020 года. Кроме того, Венская опера ценит художественный талант и человеческие качества певца, подчеркнул директор.
"Я был поражен, когда узнал об обвинениях из СМИ. Я не хочу давать им оценку. Я также не хочу поспешно обвинять Пласидо Доминго. Мы живем в правовом государстве, и факты говорят сами за себя: против него нет ни обвинительного заключения, ни полицейского расследования. Опера Лос-Анджелеса, в которой он занимает руководящую должность, в отличие от Венской оперы, начала проверку, действует презумпция невиновности. Нам не известны какие-либо обвинения в нашей сфере ответственности", - заявил МейерАвстрийскому агентству печати.
В августе восемь певиц и одна танцовщица заявили агентствуAssociated Press, что с конца 1980-х годов в разное время подвергались домогательствам со стороны Доминго. Из-за выдвинутых обвинений оперный театр Сан-Франциско отменил запланированный на 6 октября концерт с участием тенора. Кроме того, Симфонический оркестр Филадельфии отозвал приглашение Доминго принять участие в концерте, который запланирован на 18 сентября.