Բրիտանիայի խորհրդարանի աշխատանքի կասեցման դեմ հանրագիրը ավելի քան 1 մլն ստորագրություն է հավաքել
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի կայքում զետեղված հանրագիրը, որով պահանջվում Է թույլ չտալ Համայնքների պալատի աշխատանքի կասեցում, օգոստոսի 29-ին գերազանցել Է 1 մլն ստորագրության նշագիծը:
Հավաքական ուղերձը Վեսթմինսթերի կայքում գրանցվել Էր օգոստոսի 28-ին այն բանից հետո, երբ վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը որոշեց խորհրդարանի աշխատանքը դադարեցնել մինչեւ հոկտեմբերի 14-ը:
«Խորհրդարանի աշխատանքը չի կարող կասեցվել, եւ նա չի կարող արձակվել, քանի դեռ (ԵՄ-ի մասին Լիսաբոնի) պայմանագրի 50-րդ հոդվածով նախատեսված բանակցությունների ժամկետը զգալի չափով չի երկարացվել կամ Մեծ Բրիտանիան չի հրաժարվել Եվրամիությունից դուրս գալու մտադրությունից»,- ասված Է հանրագրի տեքստում, որին մեկ օրից պակաս ժամանակ պահանջվեց մեկ միլիոն ձայն հավաքելու համար:
Չորեքշաբթի Yougov ընկերության կողմից կատարված հարցման համաձայն՝ դրա մասնակիցների միայն 28 տոկոսն Է պաշտպանում վարչապետի այդ քայլը: 47 տոկոսը դեմ Է խորհրդարանի աշխատանքի կասեցմանը: Ընդամենը հարցմանը մասնակցել Է 5,7 հազար մարդ:
Այժմ կառավարությունը պարտավոր կլինի արձագանքել հավաքական դիմումին, իսկ ավելի ուշ այն պետք Է քննարկվի խորհրդարանի կողմից: Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը նախօրյակին հայտնել Է, որ բրիտանական խորհրդարանն իր աշխատանքը դադարեցնում Է մինչեւ հոկտեմբերի 14-ը: «Մենք պետք Է շարունակենք իրականացնել ներքին օրակարգը, հենց դրա համար Էլ մենք հայտարարում ենք, որ թագուհու գահաճառը կկայանա հոկտեմբերի 14-ին»,- օգոստոսի 28-ին ասել Է նա Sky News հեռուստաալիքի եթերում: Ընդսմին Ջոնսոնը հերքել Է այն հայտարարությունը, թե խորհրդարանի նիստերի հետաձգումը կոչված Է խանգարել Համայնքների պալատի պատգամավորներին՝ արգելափակելու առանց Brexit-ի պայմանների վերաբերյալ համաձայնագրի Եվրամիությունից երկրի դուրս գալը:
Ինչպես գրել Է Ջոնսոնը Համայնքների պալատի պատգամավորներին հղած նամակում, խորհրդարանականները հնարավորություն կունենան իրենց կարծիքը հայտնել օրենսդրական օրակարգի վերաբերյալ, որը կառաջարկի կառավարությունը: Համայնքների պալատը կկարողանա քննարկել կառավարության ծրագիրը, այդ թվում՝ նրա մոտեցումը Brexit-ի իրագործմանը ԵՄ-ի՝ հոկտեմբերի 17-18-ի գագաթնաժողովի նախաշեմին, իսկ այնուհետեւ քվեարկել հոկտեմբերի 21-ին եւ 22-ին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Петиция против приостановки работы парламента Британии набрала более 1 млн подписей
Петиция на сайте парламента Великобритании с требованием не допустить приостановки работы Палаты общин (нижней палаты законодательного органа) превысила в четверг отметку в 1 млн голосов. Коллективное обращение было зарегистрировано на сайте Вестминстера в среду после того, как премьер-министр Борис Джонсон решил приостановить работу парламента до 14 октября, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Работа парламента не может быть приостановлена, и он не может быть распущен до того момента, пока предусмотренный статьей 50 [Лиссабонского договора о ЕС] срок [переговоров] не будет значительным образом продлен или Великобритания не откажется от намерения выйти из Евросоюза", - говорится в тексте петиции, которой понадобилось менее суток для того, чтобы набрать 1 млн голосов.
Скорость, с которой британцы подписывают петицию, объяснима - согласно проведенному в среду компаний YouGov опросу, лишь 28% респондентов поддерживают шаг премьер-министра. 47% выступают против приостановки работы парламента в подобных условиях на целый месяц. Всего в опросе приняли участие 5,7 тыс. человек.
Теперь правительство будет обязано отреагировать на коллективное обращение (после того, как она набрала 10 тыс. голосов), а позже она должна быть рассмотрена парламентом (после 100 тыс. голосов).
Вместе с тем, как показывает практика, петиции по Brexit, которых с момента референдума 2016 года было зарегистрировано несколько десятков, не в силах каким-то образом повлиять на процесс выхода из ЕС. Так, в начале года петиция за отмену Brexit набрала рекордные 6,1 млн подписей. Она была обсуждена в парламенте, однако ход подготовки к прекращению членства королевства в сообществе от этого никак не замедлился.
Джонсон в среду объявил о приостановке работы парламента Великобритании до 14 октября. При этом отверг утверждение, что отсрочка заседаний Палаты общин призвана помешать депутатам заблокировать выход страны из Евросоюза без соглашения об условиях Brexit.