Շրջանառության մեջ կդրվի ուսման վարձը եկամտային հարկով փոխհատուցելու օրինագծի լրամշակված տարբերակը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովում առաջիկա օրերին շրջանառության մեջ կդրվի աշխատող ուսանողների ուսման վարձը եկամտային հարկով փոխհատուցելու օրենքի նախագծի լրամշակված տարբերակը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Ազգային ժողովի Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը:
«Քիչ առաջ ԱԺ կրթության հանձնաժողովում ավարտվեց մեր աշխատանքային քննարկումը. առաջիկա օրերին շրջանառության մեջ կդրվի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Լիլիթ Մակունցի և Սիսակ Գաբրիելյանի՝ դեռ ամիսներ առաջ ներկայացրած ՝ ուսման վարձը եկամտային հարկով փոխհատուցելու օրենքի նախագծի լրամշակված տարբերակը: Ակնկալում ենք, որ այս տարվա ընթացքում օրենքը կընդունվի, և արդեն 2020-2021 ուսումնական տարվանից աշխատող ուսանողները կկարողանան իրենց եկամտային հարկը որպես ուսման վարձ վճարել»,- գրել է Հայրապետյանը:
Հունիսի 14-ին Ազգային ժողովի Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել նախագծին: Կառավարությունը բացասական եզրակացություն էր տվել նախագծին:

В НС будет введен в обращение новый вариант закона об оплате обучения подоходным налогом
В ближайшие дни в НС будет введен в обращение доработанный вариант проекта закона о компенсации платы за обучение работающих студентов подоходным налогом.
Как передает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook написал председатель постоянной комиссии Национального собрания Армении по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта Мхитар Айрапетян.
“Только что в комиссии НС по образованию завершилось наше рабочее обсуждение. В ближайшие дни в обращение будет введен доработанный вариант законопроекта о компенсации платы за обучение подоходным налогом, представленный депутатами фракции “Мой шаг” Лилит Макунц и Сисаком Габриеляном несколько месяцев назад. Мы ожидаем, что в течение этого года закон будет принят, и студенты, работающие уже с 2020 - 2021 учебного года, смогут платить свой подоходный налог в качестве платы за обучение”, - написал Айрапетян.
14 июня постоянная комиссия Национального собрания по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта дала положительное заключение этому проекту. Правительство по проекту вынесло отрицательное заключение.