Ռուսաստանում Էրդողանին է ներկայացվելու ՍՈՒ-57 կործանիչը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ժամանել է Մոսկվա, որտեղ մասնակցելու է ՄԱԿՍ-2019 Միջազգային օդագնացության տոնավաճառի բացման արարողությանը, ինչպես նաև հանդիպում է ունենալու Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է թուրքական «Այդընլըք» լրատվամիջոցը:
Ռուսաստանի փոխվարչապետ Յուրի Բորիսովը հայտնել է, որ ՄԱԿՍ-2019 տոնավաճառի շրջանակում Էրդողանին է ներկայացվելու ռուսական հինգերորդ սերնդի ՍՈՒ-57 կործանիչը: Ցուցադրվելու է նաև չորրորդ սերնդին պատկանող ՍՈՒ-35 կործանիչը:
Նա նշել է նաև, որ ներկայացնելուց է կախված, թե Թուրքիան կցանկանա՞, արդյոք, գնել դրանցից որևէ մեկը:
Թուրքիայի կողմից ռուսական Ս-400 զենիթահրթիռային ՀՕՊ համակարգերի գնումից հետո ԱՄՆ-ը այս երկրին հեռացրել էր ամերիկյան նոր սերնդի Ֆ-35 կործանիչների ծրագրից: Ներկայումս Թուրքիան որպես այլընտրանքային տարբերակ է դիտարկում ռուսական ՍՈՒ-57 կործանիչը:

В России Эрдогану будет представлен истребитель Су-57
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган прибыл в Москву, где примет участие в церемонии открытия международной аэрокосмической ярмарки МАКС - 2019, а также встретится с президентом России Владимиром Путиным.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает турецкое информационное агентство “Айдынлык”.
Вице-премьер России Юрий Борисов сообщил, что в рамках ярмарки МАКС - 2019 Эрдогану будет представлен российский истребитель пятого поколения Су-57. Также будет продемонстрирован и истребитель четвертого поколения Су-35.
Он также отметил, что от представления зависит, захочет ли Турция закупить их.
После приобретения Турцией российских зенитно-ракетных систем С-400 США исключили эту страну из программы американских истребителей нового поколения F-35. В настоящее время Турция в качестве альтернативного варианта рассматривает российский истребитель Су-57.