Վրաստանում հյուրանոցների տերերը հանրահավաք են արել ռուս զբոսաշրջիկների պակասի վնասների պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քոբուլեթ սեւծովյան առողջարանային քաղաքում (Աջարիայի ԻՀ) փոքր եւ միջին հյուրանոցների սեփականատերերն օգոստոսի 16-ին բողոքի ակցիա են անցկացրել՝ հանրապետության իշխանություններին կոչ անելով իրենց փոխհատուցել այն նյութական վնասը, որն իրենց հասցվել Է ՌԴ-ից զբոսաշրջիկների բացակայության պատճառով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Վրաստանի հանրային հեռարձակողի Առաջին ալիքը:
«Սեզոնը ձախողվեց: Չեղյալ հայտարարվեցին 80 հազար լարի (ավելի քան 27 հազր դոլար) ընդհանուր գումարի ամրագրումները: Մենք օգոստոսի 20-ից պետք Է վճարենք բանկային պարտքերը: Ինչպե՞ս դա անենք, երբ եկամուտ չկա, եւ զբոսաշրջիկներ չեն ժամանում, որոնք երկու - երեք օրով կանգ Էին առնում այստեղ: Պետությունը պետք Է կատարի խոստումները եւ ինչ-որ բանով օգնի մեզ»,- մեջբերում Է Առաջին ալիքը հանրահավաքի մասնակիցներից մեկի խոսքը:
Հանրահավաքի մասնակիցները պահանջում են, որ կառավարությունն իրենց օգնի պարտքի վերաձեւակերպման հարցում կամ զբաղվի տոկոսների լրահատկացմամբ, որոնք նրանք պետք Է վճարեն վարկ վերցված փողի դիմաց: Ակցիայի մասնակիցների հետ հանդիպել Է Քոբուլեթի քաղաքագլուխ Միրիան Կատամաձեն, որը նրանց հավաստիացրել Է, որ իշխանություններն արդեն աշխատում են եւ օգնության ուղիներ են փնտրում: Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեն օգոստոսի 12-ին հայտարարել Է, որ զբոսաշրջության ոլորտը մոտավորապես 60 միլիոն դոլարով տուժել Է ՌԴ-ից տուրիստական հոսքի կրճատման պատճառով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Владельцы гостиниц в Грузии провели митинг из-за убытков от отсутствия туристов из России
Владельцы малых и средних гостиниц, расположенных в черноморском курортном городе Кобулети (Аджарская АР), в пятницу провели акцию протеста с призывом к властям республики возместить им тот материальный ущерб, который был нанесен из-за отсутствия туристов из РФ. Как передает Арменпресс, об этом сообщилПервый канал Общественного вещателя Грузии.
"Сезон провалился. Были аннулированы брони на общую сумму 80 тыс. лари (более $27 тыс.). Нам с 20 августа предстоит выплачивать банковские долги. Как нам это сделать, когда нет дохода, и не приезжают туристы, которые на два-три дня тут останавливались? Государство должно выполнить обещания и помочь нам чем-то", - цитирует Первый канал одного из участников митинга.
Митингующие требуют, чтобы правительство помогло им в реструктуризации долга или же занялось субсидией процентов, которые им предстоит выплачивать за взятые в кредит деньги. С участниками акции встретился мэр Кобулети Мириан Катамдзе, который заверил митингующих, что власти уже работают и ищут пути помощи.
Премьер-министр Грузии Мамука Бахтадзе 12 августазаявил, что сфера туризма пострадала на примерно $60 млн из-за сокращения турпотока из РФ.