ՀՊՏՀ-ն դասախոսների մրցութային կարգից ստացել է լավ արդյունքներ. սեպտեմբերին դրանք տեսանելի կլինեն
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի կարևորագույն փոփոխությունների ուղղությունը դասախոսների մրցույթի անցկացումն էր:
Ինչպես տեղեկացնում է«Արմենպրես»-ը լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՊՏՀ ռեկտորի պաշտոնակատար Ռուբեն Հայրապետյանը՝ ընդգծելով, որ համալսարանի համար թիրախավորված նպատակներին ուղղակի չէին կարող հասնել առկա ներուժով և ռեսուրսներով:
«Կազմակերպեցինք դասախոսների մրցույթ, կարող եմ շատ կարճ ամփոփել և ասել, որ մենք ստացել ենք շատ լավ արդյունքներ: Համոզված եմ, որ սեպտեմբերից այստեղ իրավիճակն էապես փոխվելու է: Թե՛ ներկա դասախոսները, ովքեր ստացել են համապատասխան բալը և կարողացել են ճանաչվել հաղթող, թե՛ այն մասնագետները, ովքեր երբևէ նախկինում չեն դասավանդել, էապես փոխելու են իրավիճակը տնտեսագիտական համալսարանում: Համոզված եմ, որ առաջին իսկ ամսվանից սկսած շատ լավ և պարզ ձևով հասկանալու են, թե ինչի համար էր այս ամբողջ պայքարը և փոփոխությունների տրամաբանությունը»,-ընդգծեց Հայրապետյանը:
Հարցին` թե արդյոք մրցութային կարգը հաստատվե՞լ է ՀՀկրթության,գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության կողմից, և ռեկտորն արդյոք կիսո՞ւմ է այն պնդումները, թե մրցույթում շատ հասարակ հարցեր էին եղել և ավելի շատ նախապատվությունը տրվել է նրանց, ովքեր գիտեին լեզուներ, ռեկտորի պաշտոնակատարը պատասխանեց, որ «Բարձրագույն և հետբուհական մասնագիտության մասին» օրենքի համաձայն մրցութային կարգը որոշում է տվյալ բուհը, այլ ոչ թե նախարարությունը, հետևաբար` մրցութային կարգը հաստատվել է գիտական խորհրդի կողմից:
«Գիտական խորհրդի նիստը, որի ընթացքում քննարկվում էր համապատասխան կարգը, տևել է շուրջ 3-4 ժամ: Այդ ընթացքում եղել են բազմաթիվ առաջարկություններ, քննարկումներ, և այդ քննարկումների արդյունքում հաստատվել է մի կարգ: Կարգը ենթադրում է ոչ միայն մրցութային հանձնաժողովների առկայություն, այլ նաև չափորոշիչների հստակ մեխանիզմ: Ունենք 13 չափորոշիչ, որոնցից մեկը անգլերենի, մյուսը ռուսերենի իմացությունն է: Մրցութային կարգում առկա էին բազային մաթեմատիկական հմտության, վերապատրաստումներին, մասնագիտությանն առնչվող չափորոշիչներ: Երբ հետևում եմ որոշ շրջանակների մեկնաբանություններին, տեսնում եմ, որ միտումնավոր կերպով այս 13 չափանիշներից ընտրվել են այն չափանիշները, որոնք հասարակության մեջ կարող են քննարկումների առիթ դառնալ: Անգլերենի իմացությունը մրցութային չափանիշներից մեկն է, որը տալիս է մեկ միավոր: Դրան զուգահեռ կան շատ այլ չափորոշիչներ , որոնք ստուգում են մասնագիտական հմտությունները»,- եզրափակեց Հայրապետյանը:

АГЭУ получил хорошие результаты от конкурсного тестирования преподавателей: осенью они будут заметны
Важнейшим направлением изменений Армянского государственного экономического университета было проведение конкурса преподавателей.
Как сообщает Арменпресс, об этом на встрече с журналистами сказал и. о. ректора АГЭУ Рубен Айрапетян, подчеркнув, что университет, просто не достиг бы намеченной цели имеющимся потенциалом и ресурсами.
“Мы организовали конкурс преподавателей, могу кратко подытожить и сказать, что мы получили очень хорошие результаты. Уверен, что с сентября ситуация здесь существенно изменится. И нынешние преподаватели, которые получив соответствующие баллы, смогли пройти конкурс, и те специалисты, которые никогда раньше не преподавали, существенно изменят ситуацию в экономическом университете. Я уверен, что с первого же месяца они очень хорошо и ясно представят, для чего была вся эта борьба и логика изменений”, - подчеркнул Айрапетян.
На вопрос о том, был ли утвержден конкурсный порядок Министерством образования, науки, культуры и спорта РА, и разделяет ли ректор утверждения о том, что в конкурсе были очень простые вопросы и предпочтение отдавалось тем, кто знал языки, и. о. ректора ответил, что согласно Закону “О специальностях высшего и послевузовского образования” конкурсный порядок определяет данный ВУЗ, а не министерство, следовательно, конкурсный порядок был утвержден Ученым советом.
“Заседание Ученого совета, в ходе которого обсуждался соответствующий конкурс, длилось около 3 - 4 часов. За это время было сделано множество предложений, обсуждений, и в результате этих обсуждений был утвержден этот порядок конкурса. Порядок предполагает не только наличие конкурсных комиссий, но и четкий механизм критериев. У нас есть 13 критериев, один из которых - знание английского, другой – русского. В конкурсном порядке были применены критерии, касающиеся базового математического мастерства, переподготовки, специальности. Следя за комментариями некоторых лиц, я вижу, что из этих 13 критериев были выбраны те критерии, которые могут стать поводом для обсуждений в обществе. Знание английского - один из конкурсных критериев, который прибавляет одно очко. Параллельно этому есть много других критериев, которые проверяют профессиональные навыки”, - заключил Айрапетян.