Նպատակը ստարտափը ՀՀ-ում իշխող մտածողություն դարձնելն է. վարչապետը՝ «Սևան ստարտափ սամմիթ»-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ` Աննա Հակոբյանի և դուստրերի հետ այցելել է Սևանա լճի ափամերձ տարածքում անցկացվող «Սևան ստարտափ սամմիթ-2019»-ին, որն անցկացվում է չորրորդ անգամ: Այն մեկնարկել է հուլիսի 28-ին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը, ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին, նշել է, որ ստարտափ գաղափարը շատ կարևոր է կառավարության համար: «Հաճախ են հարցնում, թե ինչ է ստարտափը, որը հաճախ են օգտագործում Հայաստանում: Կարևոր, որպեսզի Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացի ծանոթ լինի այս արտահայտության էությանը: Ստարտափն այն է, երբ որևէ մեկն ունի լավ գաղափար, բայց չունի ֆինանսական միջոցներ, գրասենյակ և նրան հաջողվում է պոտենցիալ ներդրողներին համոզել այդ գաղափարի հաղթելու հնարավորության մեջ և պոտենցիալ ներդրողներն աջակցում են դրա իրագործմանը` հավատալով ստարտափի հաղթանակին»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը` կարևորելով ստարտափի գաղափարի տարածումը հանրային կյանքի բոլոր ոլորտներում:
«Նախորդ տարի Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա ժողովրդական հեղափոխությունն իր էությամբ ստարտափ էր, որովհետև ի սկզբանե կային փոքրաթիվ մարդիկ, ովքեր ունեին գաղափար, այն ներկայացրեցին հանրությանը, կարողացան համոզել հանրությանն այդ գաղափարի հաղթելու հեռանկարի մեջ և ամբողջ հայությունը կարողացավ իր ներդրումն ունենալ այդ գաղափարի իրագործման գործում ու այսօր Հայաստանում հաստատված է ժողովրդի իշխանություն: Ստարտափի գաղափարը յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է կարողանա տեղայնացնել իր շրջապատում: Հայաստանում շատերը բողոքում են, որ չկա փող: Մեր կառավարությունը մարդկանց փորձում է ամեն օր համոզել, որ կարևորը փողը չէ, այլ գաղափարը և եթե յուրաքանչյուրն ունենա գաղափար, որը կարող է հաղթել, այդ փողը կհայտնվի»,- նշել է վարչապետը` ավելացնելով, որ Նոր Հայաստանի էությունը սա է, որտեղ համակարգված գաղափարներն իրականություն դառնալու հնարավորություն ունեն:
«Երբ ասում ենք տնտեսական հեղափոխություն, սա նկատի ունենք: Հրավիրում ենք մարդկանց օգտվելու իրենց գաղափարները կյանքի կոչելու հնարավորությունից: Տնտեսական հեղափոխությունն առաջին հերթին մտքի հեղափոխություն է, ամեն ինչ սկսում է գաղափարից, սա է Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությունը: Դրանից առաջ ամեն ինչ մեր երկրում սկսվում էր նյութական պատկերացմամբ, նյութական հենքով: Նոր Հայաստանում ամեն ինչ սկսվում է գաղափարից, Նոր Հայաստանում ցանկացած նյութական արտահայտություն մի ինչ-որ գեղեցիկ գաղափարի արդյունք է»,- նշել է կառավարությանը ղեկավարը: Վարչապետի խոսքով` գործադիրի նպատակն է, որպեսզի ստարտափը Հայաստանում լինի իշխող մտածողություն, մենթալիտետ, որտեղ յուրաքանչյուր մարդ առաջինը պետք է հավատա իր ուժերին և դրա արդյունքում բոլորին կստիպի հավատալ իրենց ուժերին, տաղանդին, մտքերին և հզորությանը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Նոր Հայաստանն, ըստ էության, մի ստարտափ է, որի ընթացքը կանգնեցնել չի լինի: Վարչապետի համոզմամբ, Նոր Հայաստանը, ապագայի Հայաստանն անպայման հաղթելու է և այս կարգի միջոցառումները կարևոր են` գաղափարները կյանքի կոչելու համար:
«Երբ ծովի դար էր` մենք ծով չունեինք, երբ նավթի դար էր` մենք նավթ չունեինք, երբ բախտի դար էր` մենք բախտ չունեինք, 21-րդ դարն առաջին հերթին մտքի դար է, ստարտափի դար է և մենք ունենք միտք ու մեր միտքը միանշանակ հաղթելու է, մեր միտքն արդեն հաղթել է, որովհետև Նոր Հայաստանն առաջին հերթին մտքի հաղթանակ է: Ողջունում եմ բոլորիդ որպես մտքի առաջամարտիկների: Մեր նպատակն է` յուրաքանչյուր քաղաքացու ոգեշնչել, որ նա դառնա մտքի ակտիվիստ և Հայաստանի Հանրապետությունը դարձնի մտքի գերտերություն»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Այնուհետև Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը սամմիթի մասնակիցներին ներկայացրել է իր գլխավորած գերատեսչության ստեղծման նպատակներն ու գործառույթները, խոսել առաջիկայում նախատեսվող ծրագրերի ու միջոցառումների մասին:
Վարչապետը շրջայց է կատարել ճամբարում` ծանոթացել միջոցառման մանրամասներին և նպատակներին:
«Սևան ստարտափ սամմիթ-2019»-ին մասնակցում է 120 ստարտափ թիմ Հայաստանից և 45 տարբեր երկրներից, ինչպես նաև ավելի քան 1000 ձեռներեց ողջ աշխարհից։ Սամմիթի նպատակն է խրախուսել նորարարական գաղափարները, բիզնես աշխարհի ներկայացուցիչների միջև հաստատել կապեր:

Our goal is to make startup dominant mindset in Armenia- PM Pashinyan
YEREVAN, AUGUST 2, ARMENPRESS.Accompanied by his spouse Anna Hakobyan and his daughters, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan visited the fourth Sevan Startup Summit-2009, held on the shores of Lake Sevan. The Summit started on July 28. Welcoming the participants, the Prime Minister noted that the idea of start-up is very important for his government, ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister of Armenia.
“The startup is when someone has a good idea but does not have the necessary financial resources and premises, and he manages to persuade potential investors to believe in the startup’s final success,”Nikol Pashinyan said, stressing the need for advocating the idea of startup in all areas of public life.
“The non-violent, velvet popular revolution that took place in the Republic of Armenia last year was a startup as a matter of fact, because originally there were few people who had an idea. They presented it to the public, convincing people in the prospect of that idea, and all Armenians were able to contribute to that idea. As a result, today people’s authority is established in Armenia. Every citizen should be able to localize the idea of startups in their surroundings. Many in Armenia complain that there is no money. Our government is trying to convince people that the idea rather than money is what matters here, and if anyone has an idea that can triumph, money will come,”the Prime Minister said, noting that New Armenia is where systematic ideas are turning into reality.
“When we say economic revolution, we mean this. We invite people to take the opportunity to call their ideas to life. The economic revolution is first of all a revolution of thought, it all starts with an idea, this is the revolution in Armenia. Formerly everything was structured around a material basis in our country. Instead, everything starts with an idea in New Armenia. Any material expression in New Armenia is the result of a beautiful idea,”the Head of Government said.
According to the Prime Minister, the government seeks to make the startup a dominant mindset in Armenia, a mentality where every person first has to believe in their own strengths and as a result everyone will be made to believe in their own strengths, talents, thoughts and strengths. Nikol Pashinyan noted that New Armenia is a startup as a matter of fact. The Prime Minister is convinced that the future Armenia will eventually be on the wining side, and events like this are important to bring ideas to life.
“When it was the age of the sea, we did not have a sea; when it was the age of oil, we did not have oil; when it was the age of luck, we did not have luck. The 21st century is first of all a century of ideas, a century of startups, and we have the skill to win. Yes, our minds have already won, because New Armenia is first of all the triumph of thought. I greet you as intellectual leaders. Our goal is to inspire every citizen to become an activist of thought and to make the Republic of Armenia a superpower of thought,”Nikol Pashinyan said.
Taking the floor, Minister of High-Tech Industry Hakob Arshakyan introduced his agency’s objectives and functions, dwelling on his team’s ongoing activities and upcoming programs. In conclusion, the Prime Minister toured the camp to find out the details and goals of the event.
Sevan Startup Summit-2009 features 120 startup teams from Armenia and 45 different countries, as well as more than 1,000 entrepreneurs from all over the world. The Summit’s goal is to encourage innovative ideas, build relationships between business people.